18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Hanna Zdanowska: zabija czy rozwija?

Mirosław Malinowski
Hanna Zdanowska została prezydentem miasta dwa lata temu.
Hanna Zdanowska została prezydentem miasta dwa lata temu. Paweł Łacheta
Mijają dwa lata od dnia, gdy Hanna Zdanowska z Platformy Obywatelskiej została prezydentem Łodzi. W drugiej turze wyborów 5 grudnia 2010 r. zdecydowanie - 60,6 proc. do 39, 4 proc. - pokonała Dariusza Jońskiego z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Na urząd prezydenta została zaprzysiężona 8 dni później
- 13 grudnia. W inaugurującym jej rządy przemówieniu obiecała, że będzie "dobrą gospodynią miasta". A co się jej udało zrobić przez ten czas?

Sukcesy

* Program "Mia100 kamienic" - konsekwentnie realizowany od początku kadencji - daje nadzieję, że uda się przeprowadzić gruntowne remonty w ponad stu gminnych kamienicach.
* Wyburzenie ruin kamienic naprzeciwko Pałacu Poznańskiego - z tym od lat nikt nie potrafił dać poradzić.
* Udaremnienie referendum w sprawie swojego odwołania poprzez powołanie Rady Mieszkańców. Obroniła stołek i skutecznie ośmieszyła grupę "referendziarzy".
* Drastyczne ograniczenie liczby podróży zagranicznych (było ich w ciąg dwóch lat zaledwie 20) - jej poprzednik Jerzy Kropiwnicki tyle odbył w niespełna rok.
* Szybkie tempo budowy trasy Górna.
* Rozpoczęcie remontu ul. Piotrkowskiej - z opóźnieniem, z cyrkiem o przesuwaniu pomnika Tadeusza Kościuszki, ale jednak.
* Nowe logo Łodzi - kontrowersyjne, nieczytelne, ale ciekawe i intrygujące.
* Zjednanie sobie środowiska rowerzystów poprzez rozbudowę sieci ścieżek rowerowych, stojaków dla jednośladów itp.
* Projekt budżetu na 2013 rok - imponuje zapis o 1,2 mld zł na inwestycje. Jego realizacja jest jednak obarczona wysokim ryzykiem.
* Powołanie Radosława Stępnia na stanowisko wiceprezydenta - były wiceminister infrastruktury wniósł świeżość i nową jakość do rządzenia miastem. I dużo teatralności...
* Uruchomienie wykupu lokali na własność przez mieszkańców - miastu ma dać to szybko duży zastrzyk gotówki. Sprytne, ale czy się sprawdzi?

Porażki

* Fala podwyżek - biletów komunikacji miejskiej, czynszów, podatków lokalnych i biletów parkingowych (i powiększenie strefy płatnego parkowania).
* Arkadiusz Banaszek jako wiceprezydent miasta - choć sprawował funkcję niespełna rok, to jego niefortunne pomysły, np. kontenery dla najuboższych, oszczędzanie na ulicznym oświetleniu, obcięcie o połowę liczby nocnych kursów autobusów, likwidacja spółek komunikacji międzygminnej (spółki MKT i TP), ośmieszyły miasto i zdenerwowały łodzian.
* Próba prywatyzacji ZWiK - była przeprowadzana w sposób siłowy, bez porozumienia z pracownikami zakładu. Późniejsze niezgrabne wycofywanie się z tego pomysłu pokazało słabość władzy.
* Włodzimierz Tomaszewski na stanowisku prezesa ZWiK - najpierw prezydent powierzyła mu tę funkcję, choć w kampanii wyborczej zapowiadała, że nie będzie kierowała się względami politycznymi (Tomaszewski poparł ją przed II turą wyborów). Później w mało elegancki sposób doprowadziła do jego odwołania (choć wyniki finansowe spółki były argumentem za pozostawieniem Tomaszewskiego na stanowisku).
* Likwidacja około 20 szkół w Łodzi - wywołała wiele zamieszania wśród uczniów, rodziców i nauczycieli. Przeprowadzona z finezją słonia w składzie porcelany.
* Otwarcie z pompą... przejścia dla pieszych przez ulicę Piotrkowską - Łódź stała się pośmiewiskiem całej Polski.
* Lawinowo rosnące zadłużenie Łodzi - tylko dzięki sprytnym zabiegom finansowym oficjalne zadłużenie miasta jest wciąż poniżej dozwolonej prawem granicy.
* Budowa stadionów - klapa na całej linii.
* Sytuacja w Radzie Miejskiej - rozpoczynając rządy, Hanna Zdanowska dysponowała zdecydowaną większością (koalicja PO - PiS) - 32 głosy w 43-osobowej radzie. Dziś może liczyć tylko na 22 głosy klubu swoich radnych (a i to nie zawsze...).
* Łódź Miastem Kobiet - inicjatywa mająca zrekompensować miastu brak EURO 2012 - okazała się "kółkiem wzajemnej adoracji".
* Zamieszanie wokół budowy dworca Łódź Fabryczna - źle, że przesunięto projekt Kolei Dużych Prędkości, źle, że unijni kontrolerzy kwestionują zakres prac, źle, że nie wiadomo, kiedy będzie tunel do Łodzi Kaliskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany