Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński: Pokonaliśmy hydrę wysokiej inflacji

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Rada Polityki Pieniężnej na listopadowym posiedzeniu, wbrew prognozom, postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Główna stopa NBP wynosi obecnie 5,75 proc.
Rada Polityki Pieniężnej na listopadowym posiedzeniu, wbrew prognozom, postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Główna stopa NBP wynosi obecnie 5,75 proc. Adam Jankowski/ Polska Press
Podczas listopadowego posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej, wbrew oczekiwaniom postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Główna stopa NBP wynosi obecnie 5,75 proc. – Pokonaliśmy hydrę wysokiej inflacji. Nie ma w Polsce wysokiej inflacji – mówił podczas konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński. – RPP oceniła, że dostosowanie stóp procentowych nie wydłuży horyzontu powrotu inflacji do celu – dodał.

Spis treści

Prezes NBP: Dane i prognozy, które napływają potwierdzają całkowicie słuszność decyzji

Prezes NBP Adam Glapiński podczas czwartkowej konferencji, po dwudniowym posiedzeniu RPP na którym zdecydowano pozostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie, na wstępie przypomniał, że we wrześniu i w październiku „dostosowano znacząco stopy procentowe NBP obniżając je łącznie o 1 punkt procentowy.

Jak podkreślił, działanie to „było konieczne, ponieważ wzrost gospodarczy i presja popytowa okazały się mniejsze, niż oczekiwały prognozy i projekcje, a inflacja bardzo wyraźnie się obniżyła, bardziej niż nasze projekcje”.

– RPP oceniła, że dostosowanie stóp procentowych nie wydłuży horyzontu powrotu inflacji do celu względem wcześniejszych oczekiwań, a jednocześnie w pewnym stopniu będzie wspierać aktywność gospodarczą, czego nam potrzeba – mówił Glapiński. – Dane i prognozy, które napływają potwierdzają całkowicie słuszność tamtych decyzji – mówił.

Inflacja nadal spada, w październiku wyniosła 6,5 proc. Była więc trzykrotnie niższa, niż w swoim szczycie w lutym. W ciągu ośmiu ostatnich miesięcy inflacja obniżyła się o 12 pkt proc. – wskazał. – Minęło 8 miesięcy, projekcja NBP jest całkowicie trafiona. Wszystkie inne ekspertyzy okazały się nietrafione – dodał.

– Pokonaliśmy hydrę wysokiej inflacji. Nie ma w Polsce wysokiej inflacji – podkreślił.

Jednocześnie tłumaczył, że „inflacji nie spowodowała polityka NBP, nie spowodowała polityka rządu (...) inflację wywołała pandemia a następnie szok energetyczny". W trakcie konferencji, na prośbę prezesa NBP przygotowano i wyświetlono krótki film z kompilacją wypowiedzi Adama Glapińskiego z wcześniejszych konferencji prasowych, podczas których przedstawiał prognozę inflacji.

W opinii Glapińskiego, „reakcja NBP na szoki globalne była właściwa i trafna". – Podręcznikowa, adekwatna co do skali i co do momentu – tłumaczy i dodał, że inflacja w tej chwili w Polsce jest nawet niższa niż w większości krajów Europy Środkowo-Wschodniej. – My mamy cały czas najniższe bezrobocie i stabilną gospodarkę. Najnowsza projekcja NBP pokazuje, że inflacja w Polsce będzie się nadal obniżać – stwierdził i zaznaczył, że spadek ten będzie wolniejszy.

– Projekcja pokazuje, że inflacja w Polsce będzie się nadal obniżać. Cel inflacyjny będzie osiągnięty dopiero pod koniec 2025 roku – przyznał.

Co dalej ze stopami procentowymi w Polsce?

Jak wyjaśnił dalej, zgodnie z projekcją cel inflacyjny NBP ma być osiągnięty pod koniec 2025 r. ponadto wskazał, że „horyzont powrotu niewiele się zmienił w stosunku do lipca", pomimo obniżki stóp procentowych.

– Kolejne decyzje dotyczące stóp procentowych będą podejmowane w oparciu o napływające dane – zapowiedział.

„Zaskakująca decyzja " RPP ws. stóp procentowych podczas listopadowego posiedzenia

– Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopę referencyjną NBP na poziomie 5,75 proc. To kolejne ogromne zaskoczenie. Prawdopodobnie w grudniu stopy procentowe również nie ulegną zmianie, a ewentualny powrót do obniżek możliwy będzie pod koniec pierwszego kwartału 2024 r. – prognozuje Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.

Jak komentuje dla Strefy Biznesu Jakuba Łapaj, eksperta finansowego Lendi, powyborcze posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej było pewną niewiadomą co do tego, jaką strategię przyjmie RPP.

– W długim terminie rynek przewiduje, że stopy procentowe będą obniżane, jednak przedwczesne obniżki powodują wydłużenie procesu powrotu inflacji do celu inflacyjnego na poziomie 2,5 proc. Odczyty inflacji uległy co prawda obniżeniu, jednak nadal jej poziom obarczony jest ryzykiem związanym z zakończeniem tarcz antyinflacyjnych oraz powrotu cen paliw do rynkowych poziomów – wskazuje.

– W związku z tym proces normalizacji stóp procentowych prawdopodobnie będzie rozłożony w czasie, dopóki wspomniane obciążenia nie przestaną zagrażać stałemu obniżaniu poziomów inflacji – prognozuje Łapaj.

Ile wynoszą stopy procentowe w Polsce?

Podstawowe stopy procentowe NBP po listopadowej decyzji:

  • Stopa referencyjna – 5,75
  • Stopa lombardowa – 6,25
  • Stopa depozytowa – 5,25
  • Stopa redyskontowa weksli – 5,80
  • Stopa dyskontowa weksli – 5,85
od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński: Pokonaliśmy hydrę wysokiej inflacji - Strefa Biznesu

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany