Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Praca w Łodzi. By pomóc ludziom, którzy z powodu koronawirusa stracili lub obawiaja się utraty zatrudnienia

Magdalena Jach
Magdalena Jach
fot. piotr hukalo / dziennik baltycki / polska press
#Jestpraca – to grupa stworzone przez spółki związane z łódzką firmą Pelion, gdzie osoby, które na skutek epidemii koronawirusa straciły pracę, mogą znaleźć ofertę i starać się o nowe zatrudnienie. Grupa utworzona na Facebooku skupiła dotąd 700 osób i ich liczba z tygodnia na tydzień rośnie. Część osób należących do grupy już znalazła nowe zajęcie lub rozpoczęła proces rekrutacyjny. Grupa jest otwarta dla każdego, przystąpienie do niej jest darmowe i nie wymaga żadnych zobowiązań.

Zamrożenie gospodarki związane z ograniczeniami wywołanymi epidemią niemal natychmiast przełożyło się na rynek pracy. Ludzie z dnia na dzień tracili stabilne – wydawałoby się – źródła dochodu, ponieważ unieruchomione firmy zareagowały zwolnieniami czy zapowiedziami redukcji. W odpowiedzi firma Business Support Solution we współpracy z innymi spółkami Pelion utworzyła na facebooku grupę #JestPraca (https://www.facebook.com/groups/314534872846284/).

Bardzo szybko udało się skupić w jednym miejscu grupę przedsiębiorstw z całej Polski oferujących pracę w firmach produkcyjnych, magazynach, a także w sektorach: rachunkowość, kadry i płace, finanse, IT, administracja, doradztwo.

- Spontanicznie zareagowaliśmy na niepokojący rozwój sytuacji na rynku pracy, chcieliśmy zaoferować zwalnianym ludziom swoją wiedzę, kontakty lub nową pracę – mówi Robert Gondzia, HR Business Partner w Business Support Solution. – Szybko zorientowaliśmy się w skali problemu, zobaczyliśmy, że w zaledwie kilka tygodni skutki epidemii odczuło bardzo wielu pracowników. Obecnie nasza grupa liczy 700 osób, spośród których około 40% straciło pracę z powodu epidemii, zaś 60 % liczy się z jej utratą. Staramy się pomóc wszystkim. Nasze przedsięwzięcie ma charakter ogólnopolski.

Prowadzący grupę #JestPraca nie tylko pomagają znaleźć nowe zajęcie poprzez gromadzenia ofert pracy, ale przez działania wspierające. Pracownicy działu HR spółki Business Support Solution pełnią dyżury, by na bieżąco pomagać osobom poszukującym pracy np. w przygotowaniu dokumentów. Doradzają również w wielu sprawach związanych z procesem poszukiwania pracy: podpowiadają, co powinno znaleźć się w kompletnym CV, jakie pytania zadają rekruterzy, przekazują wskazówki jakich odpowiedzi warto udzielać podczas spotkań z przyszłym pracodawcą.

Liczba osób chętnych, które chcą dołączyć do grupy z dnia na dzień rośnie, średnio przybywa ich tygodniowo blisko 200. Do grupy mogą dołączyć wszystkie osoby, które wypełnią formularz rejestracyjny oraz firmy zainteresowane zamieszczeniem swoich ofert pracy. Bezrobotni dołączający do grupy otrzymują zbiór ofert pracy od firm o stabilnej sytuacji, a także zastrzyk wiedzy dzięki poradnikom z obszaru HR.
Według analityków rynek pracy znacznie ucierpi na skutek epidemii. Komisja Europejska szacuje wzrost bezrobocia w Polsce do poziomu 7,5 procent (w lutym 3,3 procent). Prognoza Międzynarodowego Funduszu Walutowego jest jeszcze bardziej niepokojąca. Zdaniem MFW Polskę czeka w tym roku bezrobocie na poziomie 9,9 procent, zaś w przyszłym na poziomie ponad 8 procent.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Jakich benefitów oczekują polscy pracownicy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany