Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pojemniki na elektroodpady ustawiono przy łódzkich szkołach. Przybyło jedenaście czerwonych puszek

Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
Zużyty, zepsuty, niepotrzebny sprzęt jest przekazywany specjalistycznym firmom.
Zużyty, zepsuty, niepotrzebny sprzęt jest przekazywany specjalistycznym firmom. UMŁ
Kolejne pojemniki na elektrośmieci stanęły w Łodzi. Tym razem przy łódzkich szkołach i przedszkolach. Mieszkańcy okolicznych osiedli mogą do nich wrzucać zepsuty, zużyty, niepotrzebny sprzęt elektryczny i elektroniczny. Ale ta ostatnia akcja ma też wydźwięk edukacyjny.

Akcja edukacja. Pojemniki na elektroodpady stanęły przy łódzkich szkołach

Ma uświadamiać młodemu pokoleniu, że nie należy wyrzucać elektrośmieci byle gdzie, bo zawarte w nich niebezpieczne substancje chemiczne, m.in. freon, kadm, brom, ołów czy rtęć, nie tylko zanieczyszczają środowisko, ale stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Ma także zwrócić uwagę na to, że ze starych rzeczy można zrobić coś nowego.

Charakterystycznych, czerwonych puszek sporych rozmiarów rozstawiono w Łodzi ponad 100. Nowych jest 11. Wrzuca się do nich niedziałające urządzenia o mniejszych rozmiarach, które np. zalegały w piwnicach i na pawlaczach. Mogą być to tostery, aparaty fotograficzne, telefony komórkowe, laptopy, ciśnieniomierze, zabawki elektroniczne, telefony komórkowe, myszki komputerowe, klawiaturę, czyli wszystko to, co działało na prąd lub baterie i da się wrzucić przez otwór pojemnika.

- W Łodzi stoi 117 takich czerwonych pojemników na elektrośmieci, prawdopodobnie na łódzkich ulicach pojawi się ich jeszcze więcej. Odpady odbieramy też z domów, szczególnie te większe urządzenia, takie jak stare pralki czy lodówki. Przez ostatnie dwa lata w Łodzi zebraliśmy ponad 400 ton elektrośmieci – mówi Robert Magolon, Członek Zarządu MB Recykling ds. projektu Elektryczne Śmieci.

Czytaj też:

Torby foliowe są pakowane w bele, każda zawiera ok. 180 tysięcy torebek.

Dzień bez Toreb Foliowych w Łodzi. Nadal zużywamy miliony fo...

Ule dla pszczół z bębna starej pralki

Wszystkie elektroodpady zgromadzone w pojemnikach trafiają do profesjonalnych zakładów, gdzie są poddawane recyklingowi. Odzyskane w ten sposób cenne surowce są wykorzystywane do produkcji nowych urządzeń.
- Zbieramy sprzęt i przetwarzamy go w naszych nowoczesnych instalacjach. Produkujemy m.in. szachy z elektrośmieci oraz ule wykonane np. z bębnów od starych pralek - mówi Malwina Szwarc z Fundacji Odzyskaj Środowisko.
Statystyczny Polak rocznie produkuje ok. 7 kg elektrośmieci. Szacuje się, że w polskich domach może być nawet 20 mln sztuk niepotrzebnych lub zepsutych urządzeń elektrycznych i elektronicznych, które wymagają utylizacji.
Czerwone pojemniki przy szkołach i przedszkolach kontynuacja projektu Elektryczne Śmieci realizowanego przez Miasto Łódź, MB Recycling, Fundację Odzyskaj Środowisko oraz ERP Polska.

Przy tych łódzkich placówkach stanęły kosze na elektrośmieci:

  • Zespół Szkół Ekonomiczno-Turystyczno-Hotelarskich - 2 pojemniki w obu lokalizacjach przy ul. Drewnowskiej 171 i al. 1 Maja 89
  • Szkoła Podstawowa nr 205 ul. Dąbrówki 1
  • Szkoła Podstawowa nr 137 ul. Olimpijska 9, budynek B
  • Szkoła Podstawowa nr 34 ul. Mieczysławy Ćwiklińskiej 9
  • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 ul. Stefana Pogonowskiego 27/29
  • XXVI Liceum Ogólnokształcące ul. Wileńska 22a
  • Zespół Szkół Geodezyjno-Technicznych ul. Skrzydlata 15
  • Zespół Szkół Samochodowych ul. Wojciecha Kilara 3/5
  • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5 ul. Milionowa 64
od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany