Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plaga grzybów i szkodników na działkach! Konieczne są opryski!

Krzysztof Zając
Działkowcy najbardziej poszukują obecnie skutecznych środków na choroby grzybowe
Działkowcy najbardziej poszukują obecnie skutecznych środków na choroby grzybowe kz
To ostatnia chwila, by zrobić opryski brzoskwiń atakowanych przez grzyb niszczący liście i owoce - ostrzega Anna Ungert ze sklepu ogrodniczego przy ul. Legionów.

Preparaty niezbędne do ochrony drzew i krzewów w ogrodzie

Kędzierzawość liści brzoskwini to jedna z najgroźniejszych chorób tych drzew.

O tej porze roku działkowcy i właściciele ogrodów przede wszystkim szukają preparatów grzybobójczych. A jednym z najskuteczniejszych na kędzierzawość brzoskwiń jest Sylit.

- Każdy rodzaj grzyba wymaga innych środków do jego zwalczania - tłumaczy pani Anna. - Są też środki uniwersalne, bardzo silnie działające, do kórych należy m.in. Topsin.

Poszukiwanie skutecznych sposobów ochrony roślin przed chorobami grzybowymi jest jednak teraz poważnie utrudnione. Wynika to z tego, że zgodnie z przepisami Unii Europejskiej, producent musi płacić osobno za każdą chorobę, na którą dany preparat jest skuteczny. Skraca więc listę do minimum.

- W sklepach ogrodniczych możemy sprawdzać, co jest na ulotce lub opakowaniu, albo pytać sprzedawcę, jakie jest faktyczne zastosowanie danego środka - tłumaczy Anna Ungert.

Wiele preparatów jest dostępnych tylko w dużych opakowaniach. Jednorazowy wydatek jest większy, ale wystarczają na cały rok. Działkowcy jednak zazwyczaj wolą małe torebki za kilka złotych i wracają do sklepu kilka razy w sezonie, bo niektóre opryski trzeba wykonywać nawet co 2 - 3 tygodnie.

Wśród środków na owady hitem jest Draker, który stosuje się na trawniki i krzewy, by niszczyć kleszcze.

W tym roku kleszcze są wyjątkowo uciążliwe, bo z powodu łagodnej zimy obudziły się bardzo wcześnie i atakują ludzi oraz zwierzęta.


Co stosować zamiast chemii

Działkowcy najbardziej poszukują obecnie skutecznych środków na choroby grzybowe.
Zwolennicy ekologii zamiast preparatów chemicznych stosują środki naturalne. Mogą to być wyciągi z czosnku, łusek cebuli, zbutwiałej trawy, a także kwitnących w tej chwili mleczy.

Wszystkie te naturalne środki nie zanieczyszczają środowiska, ale mają jedną wadę: trzeba je stosować bardzo często, zazwyczaj raz w tygodniu. Kto nie ma na to czasu, musi sięgać po preparaty chemiczne. Wiele z nich jest szkodliwych dla środowiska.

[ZOBACZ TEŻ FILM Wybuch gazu w Pabianicach (autorx.news/TVN24)

](http://www.expressilustrowany.pl/ "ZOBACZ TEŻ FILM Wybuch gazu w Pabianicach (autorx.news/TVN24)