Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy w naszym województwie rezonans magnetyczny, z którego mogą korzystać pacjenci z rozrusznikiem serca. Zobacz, gdzie można się zbadać

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Rozrusznik serca oraz wszczepione metalowe implanty nie są już przeszkodą w wykonaniu badania rezonansem magnetycznym (MRI). - Mamy nowoczesne aparaty i przeszkolonych techników, którzy w bezpieczny sposób wykonują takie badania. Robimy to jako jedni z nielicznych w Polsce, jedyni w Łodzi – mówi Artur Kusak, koordynator Centrum Diagnostycznego CMM. W CMM wykonuje się dziennie 250 badań MRI. Są one refundowane przez NFZ.

https://expressilustrowany.pl/diagnostyczne-centrum-rezonansowe-powstaje-w-centrach-medycznych-medyceusz-w-lodzi-kazdy-rezonans-dedykowany-jest-innym-narzadom/ar/c1-17667389

Tak działa rezonans
MRI wymaga poddania się działaniu silnego pola magnetycznego, które jest w pełni bezpieczne dla człowieka, ale do tej pory nie było bezpieczne dla wszczepionych pacjentom urządzeniom elektronicznym i metalowym. Pole magnetyczne mogło spowodować np. zmianę ustawień rozrusznika, przegrzanie elektrod lub uszkodzenie samego urządzenia.
Chorzy z implantami też powinni przechodzić badania rezonansem. Szczególnie przydatne są osobom, u których podejrzewa się m.in. powikłania pooperacyjne, np. ropnie czy zbierający się płyn w tkankach otaczających implant, uszkodzenia więzadłowe,  nawroty przepuklin  w przypadku kręgosłupa, ponowne zerwanie więzadeł czy ścięgien.

https://expressilustrowany.pl/nowa-pracownia-rezonansu-magnetycznego-w-lodzkiem-zobacz-gdzie-w-regionie-kolejki-na-to-badanie-sa-najdluzsze-a-gdzie-najkrotsze/ar/c1-18030863

Badanie w tubie
Dzięki rezonansowi można w nieinwazyjny sposób badać wszystkie wewnętrzne, anatomiczne struktury organizmu, czyli kości, tkanki miękkie, mózg, serce. Obróbka komputerowa pozwala na stworzenie dokładnych, trójwymiarowych obrazów badanych narządów. Aparatura rezonansu przypomina dużą tubę ze środkowym kanałem, w którym, znajduje się pacjent podczas badania. Czas trwania uzależniony jest od diagnozowanego obszaru, najczęściej wynosi między 30 a 90 minut. W trakcie, pacjent będąc wewnątrz „tuby”, może słyszeć odgłosy przypominające pracę pralki lub drukarki atramentowej. Badanie jest bezbolesne, bezinwazyjne i bezpieczne. Jak wykazały badania, pole elektromagnetyczne rezonansu jest po prostu obojętne dla naszego zdrowia w przeciwieństwie do promieni rentgenowskich czy promieniowania jonizującego wykorzystywanego w przypadku innych badań diagnostycznych.

Nie każdy rezonans i nie każdy rozrusznik
Dr Piotr Grzelak, wojewódzki konsultant do spraw radiologii i diagnostyki obrazowej, mówi: - Z diagnostyki rezonansem magnetycznym mogą skorzystać tylko pacjenci posiadający rozruszniki najnowszej generacji. Przed badanie taki pacjent musi być skonsultowany przez lekarza kardiologa, a rozrusznik na czas badania najprościej mówiąc musi znajdować się w trybie serwisowym. Po badaniu urządzenie wprowadza się ponownie przestawia się w tryb - praca.

Badanie MRI u osób z rozrusznikami serca i innymi implantami wymaga odpowiedniego przygotowania pacjenta i przeszkolonego personelu medycznego. Pacjent musi mieć potwierdzenie, że jego urządzenie jest zgodne z badaniem MRI i posiadać dokumentację techniczną swojego implantu. Personel medyczny musi sprawdzić parametry pracy urządzenia przed i po badaniu oraz dostosować ustawienia aparatu do konkretnego typu implantu. W czasie badania pacjent musi być pod stałym nadzorem lekarza i monitorowany pod względem parametrów życiowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany