Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Nowa pracownia rezonansu magnetycznego w Łódzkiem. Zobacz, gdzie w regionie kolejki na to badanie są najdłuższe, a gdzie najkrótsze

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Jeden z rezonansów magnetycznych w Łodzi znajduje się w Centrum Kliniczno-Dydaktycznym przy ul. Pomorskiej 251.
Jeden z rezonansów magnetycznych w Łodzi znajduje się w Centrum Kliniczno-Dydaktycznym przy ul. Pomorskiej 251. Fot.Szymczak Krzysztof / Polskapresse
Najmłodszy pacjent, który w ubiegłym roku skorzystał z badania rezonansem magnetycznym miał zaledwie pół roku. Najstarszy liczył sobie 99 wiosen. W naszym regionie w ubiegłym roku w 27 pracowniach rezonansu magnetycznego z takiej diagnostyki skorzystało aż 109 tysięcy pacjentów. Dla porównania w tym roku do końca września przebadało się 108 tysięcy.
Rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa i biopsja gruczołu prostaty w znieczuleniu ogólnym w pracowniach pozaszpitalnych | Express Ilustrowany

Od 1 listopada mieszkańcy naszego regionu będą mogli wykonać zlecone przez lekarza badanie tomografem komputerowym także w pracowni Aura Medic w Wieruszowie przy ul. Warszawskiej 104.
- To pierwsza tego typu pracownia na terenie powiatu wieruszowskiego. Wcześniej mieszkańcy tego powiatu na tomografię musieli pojechać do ościennych powiatów - informuje Magdalena Góralczyk z działu prasowego ŁOW NFZ.

Coraz więcej z nas się bada

Badanie rezonansem magnetycznym pozwala na precyzyjne zobrazowanie wielu narządów i tkanek w organizmie człowieka, ocenę nieprawidłowości co jest podstawą do wdrożenia optymalnego procesu leczenia. Badanie to może być wykorzystywane w diagnostyce pacjentów niezależnie od ich wieku. Z danych Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ wynika, że w tym roku najmłodsi pacjenci korzystający z tych badań mieli pół roku, a najstarszy chory liczył aż 99 lat.
W 2020 roku takie badanie wykonano u blisko 75 500 pacjentów, w 2021 już u 92 300, natomiast w 2022 ponad 109 tys.
W tym roku z diagnostyki rezonansem skorzystało ponad 108 tysięcy mieszkańców naszego regionu.

 
Bezpieczne dla pacjenta
Za pomocą rezonansu magnetycznego uzyskuje się bardzo dobre obrazy przy badaniach układu mięśniowego, szkieletowego, zwłaszcza kręgosłupa i otaczających go przestrzeni. Sprawdza się również w diagnostyce nowotworów oraz procesów zapalnych. Badanie rezonansem nie powoduje żadnych reakcji biologicznych u pacjenta. Nie wchodzi również w interakcje ani nie zaburza prowadzonego badania farmakologicznego. Po zakończeniu badania pacjent może prowadzić samochód, ponieważ badanie nie wpływa na jego samopoczucie.
[b]https://s-pt.ppstatic.pl/g/panel/edytor/b.gif[/b
Badania bez limitów

Czas oczekiwania na badania w pracowniach rezonansu magnetycznego oraz tomografii komputerowej zależy wyłącznie od możliwości organizacyjnych pracowni. NFZ nie limituje finansowo badań obrazowych od 2019 roku. Oznacza to, że pracownie mogą ich wykonać tyle na ile pozwalają ich możliwości techniczne i organizacyjne.
https://expressilustrowany.pl/gdzie-jest-sprzet-dla-otylych-w-lodzi-lodzianie-tyja-na-potege-a-dzieci-najszybciej/ar/9898850

W 2020 roku na badania RM Łódzki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia wydał nieco ponad 37 mln zł. W 2022 roku była to już kwota 69 mln zł. W tym roku fundusz sfinansował już badania na kwotę blisko 69,5 mln zł.
Pierwszy rezonans w powiecie wieruszowskim zdecydowanie ułatwi życie mieszkańcom. Pacjenci, którzy dotąd na diagnostykę musieli się udać do sąsiednich powiatów teraz będą mogli się przebadać w pracowni na terenie szpitala w Wieruszowie.
- Sprzęt wysokiej jakości – aparat GE Optima o natężeniu pola 1,5T z pełnym zestawem cewek do wykonywania różnego typu badań, obsługa fachowa, która przeszła odpowiednie szkolenia w celu wykonywania badań – mówi Damian Biedulski, prezes Zarządu Aura Medic.

Czas oczekiwania na badania
W naszym województwie najkrótszy termin na badanie rezonansem magnetycznym jest w szpitalu w Wieluniu gdzie pacjent może być zdiagnozowany w dniu zgłoszenia. W Łodzi poniżej tygodnia na takie badanie czekają pacjenci, którzy zdecydowali się na diagnostykę w Centrum Medycznym Medyceusz przy ul. Limanowskiego 47 oraz w szpitalu Bonifratrów przy ul. Kosynierów Gdyńskich 61. Poza Łodzią dwa tygodnie czeka się na badania w pracowniach rezonansu magnetycznego w Bełchatowie, Kutnie i Opocznie.
Najdłuższe kolejki na rezonans są w Łodzi, w szpitalu im. WAM przy ul. Żeromskiego 113 - chorzy wyznaczani są na 17 maja przyszłego roku oraz w szpitalu im. Kopernika gdzie zapisywani są na 29 lipca 2024 r.
Poza Łodzią najdłuższe kolejki są w Sieradzu, gdzie pacjent jest wyznaczany na diagnostykę na 12 lutego przyszłego roku oraz w Tomaszowie Mazowieckim gdzie proponuje mu się termin badania na 22 lutego 2024 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany