Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Diagnostyczne centrum rezonansowe powstaje w Centrach Medycznych Medyceusz w Łodzi. Każdy rezonans dedykowany jest innym narządom

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Rezonans magnetyczny to aparat szeroko stosowany dziś w medycynie, umożliwia w nieinwazyjny sposób badać wszystkie wewnętrzne, anatomiczne struktury organizmu, czyli kości, tkanki miękkie, mózg, serce. Obróbka komputerowa pozwala na stworzenie dokładnych, trójwymiarowych obrazów badanych narządów.
Rezonans magnetyczny to aparat szeroko stosowany dziś w medycynie, umożliwia w nieinwazyjny sposób badać wszystkie wewnętrzne, anatomiczne struktury organizmu, czyli kości, tkanki miękkie, mózg, serce. Obróbka komputerowa pozwala na stworzenie dokładnych, trójwymiarowych obrazów badanych narządów. mat. Centrum Medyczne Medyceusz
Wyjątkowe w skali kraju diagnostyczne centrum rezonansowe powstaje w Centrach Medycznych Medyceusz w Łodzi. Pięć nowoczesnych aparatów do rezonansu magnetycznego. Badania są refundowane przez NFZ. Pacjent na opis wyniku czeka tylko 10 dni.

Centrum Medyczne Medyceusz będzie pierwszą placówka medyczna w Łodzi, w której w jednym miejscu będzie można zdiagnozować pacjentów ze schorzeniami układu pokarmowego, kręgosłupa oraz zmian w gruczole piersiowym na specjalistycznych aparatach różnych firm. Od nowego roku placówka planuje rozpocząć szkolenia przyszłych techników radiologów na sprzęcie każdego typu, bo specjalistów potrafiących obsługiwać pełne spektrum sprzętu brakuje na rynku pracy.

- Chcemy wyszkolić przyszłych techników, tak aby mogli pracować na sprzętach różnych producentów. Każdy rezonans obsługuje się trochę inaczej. Można to porównać do posiadania prawa jazdy, potrafimy jeździć samochodem osobowym i znamy prawo ruchu drogowego, ale nie mamy uprawnień na przykład do kierowania samochodem ciężarowym, u nas przyszli technolodzy otrzymają wiedzę, (dodatkowe kategorie) aby obsługiwać maszyny różnych producentów, tego nie robił do tej pory nikt – mówi Artur Kusak z CM Medyceusz.

W Centrum Medycznym Medyceusz przy ul. Limanowskiego kończy się właśnie instalacja nowego rezonansu magnetycznego.
Wymieniane są trzy aparaty RM na nowe, bo placówka chce rozszerzyć diagnostykę pacjentów o wyspecjalizowane aparaty ukierunkowane na różne rodzaje schorzeń. Jako pierwsza w Łodzi będzie posiadać 5 aparatów do rezonansu magnetycznego, każdy innego producenta. Instalowany właśnie sprzęt wykorzystany zostanie w neuroradiologii i badaniu piersi. Kolejny aparat, który za kilka dni pojawi się w centrum ukierunkowany do obrazowania schorzeń układu pokarmowego, przełyku, żołądka, jelit, odbytu, wątroby, trzustki oraz dróg żółciowych. Trzeci zaś aparat RM wykorzystany zostanie w obrazowaniu miednicy i kręgosłupa. Pozostałe dwa, już zainstalowane, będą służyć do badania dzieci oraz schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego.
– Na badanie RM można zapisać się praktycznie z dnia na dzień, a na opis czeka się średnio do 10 dni.

Nowy sprzęt do mammografii jeszcze dokładniej pokaże wszelkie zmiany w piersi i pomoże w rozpoznaniu zmian w obrębie gruczołu piersiowego (sutka). Dodatkowo przy użycie nowego mammografu wykonać można biopsję i usuwać zmiany w piersi bez zabiegu chirurgicznego. Aparat przeprowadzi również nowoczesne badanie obrazowe piersi 3D z tomosyntezą - uzyskamy dokładny obraz, w którym poszczególne struktury nie nakładają się na siebie, co ułatwia postawienie prawidłowej diagnozy.

Centra Medyczne Medyceusz wykonują rezonans magnetyczny i tomograf w uśpieniu pacjenta w ramach refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia. Od stycznia zmieniły się przepisy dotyczące znieczuleń dożylnych podczas diagnostyki zdrowotnej - NFZ uznał, że w określonych przypadkach powinny być one refundowane. To oznacza w praktyce, że duża grupa pacjentów może przechodzić takie badanie i za nie nie zapłaci.

Podczas badania rezonansem i tomografem pacjent nie może się ruszać. W przeciwnym wypadku wynik może być zaburzony. Wiek i niektóre schorzenia (np. klaustrofobia, zaburzenia psychiczne, Choroba Alzheimera czy ADHD) uniemożliwiają to pacjentom. Mogą oni je przejść je pomyślnie tylko w uśpieniu, czyli w dożylnym znieczuleniu ogólnym. Do takiego badania kwalifikowane są dzieci do 12 roku życia – w tym wypadku sam wiek jest wskazaniem do znieczulenia ogólnego, ale ostateczny wybór czy badania przejść ze znieczuleniem czy bez, podejmują rodzice, młodzież do 18 roku życia u której lekarze wcześniej zdiagnozowali zaburzenia hiperkinetyczne (np. ADHD), fobie, zaburzenia lękowe oraz dorośli, lista wskazań jest długa, m.in. z chorobą Alzheimera lub upośledzeniem umysłowym umiarkowanego stopnia.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany