Pierwsza zmarszczka i co dalej? Jak dbać o skórę z pierwszymi objawami starzenia?

Materiał partnera zewnętrznego
iStock
Wypatrzyłaś pierwszą zmarszczkę na czole? To znak, że twoja skóra zaczęła się starzeć. Zamiast załamywać ręce, dowiedz się jak poprawić stan skóry z pierwszymi oznakami starzenia. Wbrew pozorom zakup kremu przeciwzmarszczkowego to nie jedyne co możesz zrobić.

Kiedy skóra zaczyna się starzeć?
Skóra zaczyna starzeć się na długo przed pojawieniem się pierwszej zmarszczki. W wyniku fizjologicznych procesów zwalnia produkcja kluczowych dla utrzymania młodego wyglądu skóry białek: kolagenu i elastyny. To właśnie kolagen, elastyna oraz otaczający je kwas hialuronowy tworzą rusztowanie, które podtrzymuje skórę. Wolniejsza synteza kolagenu i elastyny oraz powodowane przez czynniki zewnętrzne uszkodzenia sprawiają, że z czasem rusztowanie załamuje się, co na powierzchni skóry przybiera postać zmarszczki lub bruzdy. Choć moment pojawienia się pierwszej zmarszczki jest uwarunkowany genetycznie, nieustanna ekspozycja na owe czynniki zewnętrzne (głównie dym papierosowy oraz promieniowanie UV) sprawia, że skóra starzeje się znacznie szybciej niż powinna.

Największa wada zmarszczek? Ostateczność. Raz uformowana zmarszczka zostaje na zawsze. Odpowiednie kosmetyki, rytuały pielęgnacyjne i stosowane w gabinetach medycyny estetycznej wypełniacze mogą sprawić, że będzie mniej widoczna. Równie ważne jest dbanie o regularne nawadnianie skóry oraz ochrona przeciwsłoneczna.

Retinol - pogromca pierwszych (i każdych kolejnych) zmarszczek

Chcesz wygładzić skórę i zmniejszyć widoczność pierwszych oraz kolejnych zmarszczek? Zainwestuj w krem przeciwzmarszczkowy z retinolem. Jego właściwości wygładzające, regenerujące oraz przeciwzmarszczkowe wywołały rewolucję w pielęgnacji anti-aging. Retinol pobudza naturalne procesy naprawcze, dzięki czemu uszkodzony oraz coraz cieńszy z wiekiem naskórek odbudowuje się. Skóra staje się gładsza i zauważalnie zrewitalizowana. Kosmetyki z retinolem sprawdzą się także w pielęgnacji skóry z niedoskonałościami oraz pozbawionej blasku. Moc retinolu docenią zarówno 20- i 30-latki walczące z trądzikiem oraz pierwszymi objawami starzenia, jak i ich starsze koleżanki, na których skórze czas odcisnął już piętno.

Rola nawilżania w pielęgnacji anti aging

Odwodnienie naskórka nie pomaga w ukryciu zmarszczek. Przeciwnie, ponieważ sucha skóra podkreśla wszystkie niedoskonałości - ze zmarszczkami na czele.

Jednym z filarów pielęgnacji skóry z pierwszymi zmarszczkami jest codzienne nawilżanie. Nawilżona skóra wygląda zdrowo: wydaje się być gładsza i lśni naturalnym blaskiem. Utrzymywanie prawidłowego poziomu nawodnienia naskórka ogranicza fizjologiczną utratę zgromadzonej w skórze właściwej wody, co ma bezpośrednie przełożenie na kondycję włókien kolagenowych. Nie bez powodu uważa się, że posiadaczki skóry skłonnej do odwodnienia wcześniej muszą myśleć o pierwszym kremie przeciwzmarszczkowym niż ich koleżanki mające cerę tłustą lub normalną. Codzienne nakładanie kosmetyków nawilżających traktuj więc jak wieloletnią inwestycję w młody wygląd skóry. Szukaj kremów oraz ampułek zawierających m.in. kwas hialuronowy, kolagen, wyciąg z aloesu, ceramidy lub mocznik. Wiele z nich wykazuje dodatkowe korzyści pielęgnacyjne, np. aloes świetnie pielęgnuje skórę problematyczną, a ceramidy regenerują uszkodzony płaszcz ochronny skóry.

Słońce a zmarszczki

Zmarszczkom łatwiej zapobiegać niż po fakcie walczyć o zmniejszenie ich widoczności. Główną przyczyną przedwczesnego starzenia się skóry jest ekspozycja na promieniowanie UV – słoneczne i sztuczne (solarium). Im wcześniejszej zaczniesz stosować kosmetyki z filtrem UV, tym lepiej.

Codzienne – niezależne od nasłonecznienia oraz pory roku – stosowanie filtra przeciwsłonecznego wystarczy, by zapewnić skórze skuteczną ochronę. Pochmurne czy zimowe dni nie zwalniają z tego obowiązku. Promieniowanie UVA (jedno z trzech wchodzących w skład promieniowania ultrafioletowego) oddziałuje na skórę przez cały rok. Jest bardzo groźne, ponieważ z łatwością przenika do skóry właściwej. Nie tylko sieje zniszczenie wśród włókien kolagenu i elastyny, ale także uszkadza pozostałe komórki, co znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory skóry. Jeśli zależy ci nie tylko na pozbawionym zmarszczek czole, ale przede wszystkim na zdrowiu, traktuj codzienne nakładanie filtra UV jak czynność tak oczywistą jak mycie zębów. Docenisz ten nawyk, kiedy mimo mijających lat nie będziesz musiała odkładać pieniędzy na zabiegi wypełniające zmarszczki.

Skup się na podstawowych filarach pielęgnacji anti aging, czyli nawilżaniu, stosowaniu kosmetyków z retinolem oraz całorocznej ochronie przeciwsłonecznej, a nie tylko ujarzmisz pierwsze oznaki starzenia, ale także zabezpieczysz się przed kolejnymi przedwczesnymi zmarszczkami.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie