MKTG SR - pasek na kartach artykułów

ORLEN z warunkową umową zakupu dwóch farm wiatrowych! Daniel Obajtek: Konsekwentnie realizujemy strategiczne cele

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
– Konsekwentnie realizujemy strategiczne cele, zakładające uzyskanie 9 GW mocy odnawialnych do 2030 roku – przekazał prezes Orlenu Daniel Obajtek.
– Konsekwentnie realizujemy strategiczne cele, zakładające uzyskanie 9 GW mocy odnawialnych do 2030 roku – przekazał prezes Orlenu Daniel Obajtek. Przemyslaw Swiderski/ Polska Press
– Zawarliśmy warunkową umowę zakupu dwóch farm wiatrowych od spółki należącej do brytyjskiego funduszu Octopus Renewables Infrastructure Trust PLC – poinformował prezes Orlenu, Daniel Obajtek. – Konsekwentnie realizujemy strategiczne cele, zakładające uzyskanie 9 GW mocy odnawialnych do 2030 roku – dodał. Instalacje o łącznej mocy około 60 MW zlokalizowane są w województwach wielkopolskim i zachodniopomorskim. Po finalizacji transakcji, do której powinno dojść w tym roku, ORLEN będzie posiadał blisko 1 GW mocy zainstalowanych w odnawialnych źródłach.

Spis treści

Kolejne inwestycje Grupy ORLEN w OZE

Zawarliśmy warunkową umowę zakupu dwóch farm wiatrowych od spółki należącej do brytyjskiego funduszu Octopus Renewables Infrastructure Trust PLC – przekazał za pośrednictwem platformy X prezes Orlenu Daniel Obajtek. – Konsekwentnie realizujemy strategiczne cele – dodał.

W opublikowanym przez ORLEN komunikacie, cytowany Daniel Obajtek podkreśla, że „analizowane są wszystkie atrakcyjne projekty pojawiąjące się na rynku". – W ten sposób do naszego portfolio już niedługo będą mogły dołączyć kolejne dwie farmy wiatrowe o łącznej mocy ok. 60 MW – wskazał.

Instalacje o łącznej mocy ok. 60 MW znajdują się w województwach wielkopolskim i zachodniopomorskim.
Instalacje o łącznej mocy ok. 60 MW znajdują się w województwach wielkopolskim i zachodniopomorskim. materiały prasowe/ orlen.pl

To nowoczesne jednostki o dużym potencjale, które przez kolejne kilkadziesiąt lat będą produkowały tanią i czystą energię. Skorzystają na tym Polacy, a także polska gospodarka, która dzięki naszym konsekwentnym inwestycjom w nowoczesne i czyste źródła energii stale wzmacnia swoją konkurencyjność – wyjaśnił cytowany Daniel Obajtek.

Zakup dwóch lądowych farm wiatrowych

Transakcja realizowana przez Grupę ORLEN obejmuje zakup dwóch lądowych farm wiatrowych:

  • Kuślin – położona jest w Wielkopolsce, w pobliżu miejscowości Nowy Tomyśl.
    Farma została zbudowana w grudniu 2022 roku, a jej możliwości produkcyjne przewidziane są na ok. 30 lat. Łączna moc zainstalowana farmy wynosi ok. 40 MW. Wykorzystuje ona m.in. 12 turbin Vestas o mocy 2,4 MW każda.
  • Krzęcin – zlokalizowana jest w woj. zachodniopomorskim, w pobliżu Choszczna. Powstała w lutym 2022 roku. Jej żywotność także szacowana jest na 30 lat. Farma składa się z 8 turbin Nordex o mocy 3,3 MW każda, a jej łączna moc zainstalowana przekracza 19 MW.

9 GW mocy z OZE do końca 2030 roku

Grupa ORLEN inwestuje także w budowę pierwszej morskiej farmy wiatrowej o mocy do 1,2 GW, która powstanie na polskich wodach Bałtyku. – Baltic Power jest najbardziej zaawansowanym projektem offshore wind w Polsce, którego realizacja znacząco wpłynie na zmianę polskiego miksu energetycznego – podkreślono. Zakończenie budowy przewidziane jest na 2026 rok. Zgodnie z założeniami, dzięki tej inwestycji, z czystej energii będzie mogło skorzystać 1,5 mln gospodarstw domowych w Polsce.

Równolegle spółki z Grupy ORLEN na początku października uzyskały pięć kolejnych koncesji na budowę morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim, na których mogą powstać aktywa o łącznej mocy ok. 5,2 GW. Koncern posiada już łącznie 6 lokalizacji morskich farm wiatrowych o potencjale 6,4 GW.

Zgodnie ze strategią, do końca 2030 roku Grupa ORLEN będzie dysponować odnawialnymi źródłami energii o łącznej mocy ponad 9 GW. Wśród nich znajdą się m.in.:

  • morskie i lądowe farmy wiatrowe,
  • fotowoltaika
  • jednostki wytwórcze na biogaz i biometan.

W tym czasie koncern będzie też produkować energię z wykorzystaniem małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR). W sumie do końca dekady na zielone inwestycje koncern przeznaczy aż 120 mld zł. Wszystko to, wykorzystując synergie oraz potencjał połączonego koncernu multienergetycznego, ma zapewnić Polakom tanią, bezpieczną i czystą energię w przyszłości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: ORLEN z warunkową umową zakupu dwóch farm wiatrowych! Daniel Obajtek: Konsekwentnie realizujemy strategiczne cele - Strefa Biznesu

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany