Oparzenie słoneczne, a wystąpienie czerniaka

Artykuł sponsorowany Sun&More
Letnie dni sprzyjają częstemu przebywaniu na słońcu, często opalamy się podczas spacerów, uprawiania sportu czy też plażowania. Ale uważajmy, aby nie poparzyć skóry, bo może mieć to poważniejsze konsekwencje poza zaczerwienioną skórą i chwilowym bólem.

Czerniak, czyli rak skóry, kojarzony jest ze słońcem, zbyt nadmierną ekspozycją na jego działanie, z oparzeniami słonecznymi – czy prawidłowo? Oczywiście. Szacuje się, że ponad 90% przypadków czerniaka jest spowodowanych ekspozycją na promieniowanie ultrafioletowe (UV) pochodzące właśnie ze słońca. Niestety, ale skłonność do oparzeń słonecznych wymieniana jest jako jeden z ważnych czynników ryzyka powstania czerniaka. Kto najbardziej jest narażony na oparzenia? Osoby o jasnej karnacji skóry, jasnych włosach (blond, rude) i oczach oraz posiadające piegi, co jest charakterystyczne dla, tzw. fenotypu I i II. A fenotyp to inaczej mówiąc reakcja naszej skóry na działanie promieniowania UV. Wyróżniamy sześć fototypów skóry – od najjaśniejszego (typ I) do najciemniejszego (typ VI).

Po oparzeniu dokładnie się obserwuj Zatem jak najbardziej, oparzenia skóry sprzyjają wystąpieniu czerniaka. Im częściej wystawiamy nasze znamiona czy pieprzyki na silne i powtarzające się działanie promieni słonecznych bez odpowiedniej ochrony, tym bardziej zwiększa się ryzyko wystąpienia tej choroby. Co może nas zaniepokoić po tym, jak już zniwelujemy oparzenie, a skóra wróci do swojego naturalnego koloru? Przede wszystkim zmiany koloru, rozmiaru i kształtu dotychczasowych naszych znamion i pieprzyków oraz ewentualne pojawienie się nowych. Regularnie obserwujmy swoją skórę i sprawdzajmy, czy nie pojawiły się niepokojące sygnały. Jeśli tak, to należy bezzwłocznie udać się do lekarza na badanie.

Jesteś w wieku 18-64 lata? Zgłoś się na badania Program zakłada konsultację dermatologiczną wraz z badaniem dermatoskopowym lub wideodermatoskopowym. Kto zatem może się zgłosić na badania? Osoby w wieku 18-64 lata, które stwierdzą u siebie potrzebę badania skóry, zarejestrują się telefonicznie lub też osobiście. Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy Centrum Profilaktyczno-Lecznicze w Łodzi (ul. Aleksandrowska 61/63) zaprasza na bezpłatne badania dermatologiczne w ramach Programu profilaktyki nowotworów skóry ze szczególnym uwzględnieniem czerniaka złośliwego dla mieszkańców woj. Łódzkiego Zapisy: tel. 530 966 504, od pon. do pt. w godz. 9.00 -15.00

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany