Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od 1 marca renty i emerytury wyższe o 12,12 procenta - jakie to będą kwoty?

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Od 1 marca świadczenia emerytalno-rentowe zostaną zwaloryzowane.
Od 1 marca świadczenia emerytalno-rentowe zostaną zwaloryzowane. mat.pras. ZUS
Od 1 marca świadczenia emerytalno-rentowe zostaną zwaloryzowane. Zwaloryzowane zostaną także kwoty dodatków i świadczeń pieniężnych. Podwyżka dotyczy między innymi dodatku pielęgnacyjnego czy dodatku dla sieroty zupełnej, a także świadczenia przedemerytalnego.

Od marca emeryci i renciści otrzymają waloryzację świadczeń

Od 1 marca świadczenia emerytalno-rentowe zostaną zwaloryzowane. Podwyżka przeprowadzana będzie z urzędu, co oznacza, że nie trzeba składać w tej sprawie żadnego wniosku. Świadczenia wzrosną o 12,12 procenta.

- ZUS co roku przeprowadza podwyżkę wypłacanych świadczeń długoterminowych. W tym roku waloryzacja będzie procentowa. Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent wynosi 112,12 procenta – informuje Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego.

Wskaźnik waloryzacji to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym. Waloryzacja obejmuje świadczenia przyznane do końca lutego 2024 roku. I polega na pomnożeniu kwoty świadczenia z końca lutego danego roku przez wskaźnik waloryzacji.

  • W wyniku waloryzacji kwota najniższej emerytury, renty rodzinnej, renty socjalnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wzrośnie o 192,52 zł do kwoty 1780,96 zł brutto.
  • Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy od 1 marca 2024 r. wyniesie 1335,72 zł.
  • O 261,53 zł podniesiona zostanie też kwota graniczna świadczenia uzupełniającego do 2 419,33 zł.
  • Wyższe będzie również świadczenia honorowe dla stulatków, którzy swoje setne urodziny obchodzić będą po 29 lutego br. Od 1 marca dodatkowa gratyfikacja dla tych seniorów wynosić będzie 6 246,13 zł.

Wraz ze wzrostem długoterminowych świadczeń podstawowych zwaloryzowane zostaną także kwoty dodatków i świadczeń pieniężnych. Podwyżka dotyczy między innymi dodatku pielęgnacyjnego czy dodatku dla sieroty zupełnej, a także świadczenia przedemerytalnego. I tak:

  • świadczenie przedemerytalne wyniesie 1 794,70 zł brutto,
  • dodatek dla sieroty zupełnej wzrośnie do 620,36 zł,
  • dodatek pielęgnacyjny wyniesie 330,07 zł,
  • dodatek pielęgnacyjny dla inwalidy wojennego uznanego za całkowicie niezdolnego do pracy i niezdolnego do samodzielnej egzystencji 495,11 zł,
  • ryczałt energetyczny 299,82 zł.

W sprawie waloryzacji nie trzeba składać żadnych wniosków. Odbywa się ona z urzędu dla wszystkich uprawnionych. Informację dotyczącą wysokości waloryzacji będzie można sprawdzić na swoim koncie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Każdy emeryt i rencista otrzyma również decyzję o nowej wysokości swojego świadczenia. W decyzji o wysokości emerytury po waloryzacji podana jest wysokość emerytury brutto na ostatni dzień lutego, a następnie wskaźnik waloryzacyjny i emerytura brutto obliczona po waloryzacji. Jeśli emeryt czy rencista pobiera dodatek pielęgnacyjny, zawiera ona również informację o wysokości tego dodatku.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany