MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najstarsze mieszkanki Łódzkiego mają ponad 107 lat! A ile lat ma najstarszy senior?

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Aż 224 osoby z województwa łódzkiego mają 100 i więcej lat! To o 49 osób więcej niż rok temu.

Przybyło stulatków w Łodzi i województwie!

Najstarsze mieszkanki województwa łódzkiego mają ponad 107 lat! Są aż dwie takie seniorki w naszym regionie.

Jedna z nich mieszka w Łodzi, która należy do I oddziału ZUS w Łodzi, a druga - na terenie, objętym działaniami Oddziału ZUS w Tomaszowie Mazowieckim.

ZUS wypłaca osobom w wieku 100 i więcej lat świadczenia honorowe

224 osoby z województwa łódzkiego pobierają świadczenie honorowe z ZUS, przyznawane osobom, które skończyły 100 lat. Świadczenie wypłacane jest co miesiąc wraz z dotychczasową emeryturą lub rentą.

Zdecydowanie więcej stulatek niż stulatków
Wśród osób, które skończyły już 100 lat przeważają kobiety – jest ich 194, mężczyzn – 30.

Oto najstarsi seniorzy w Łódzkiem

Najstarsza kobieta i najstarszy mężczyzna w województwie mieszkają w Łodzi. Kobieta ma 107 lat i 4 miesiące, a mężczyzna 105 lat i 3 miesiące.
W sumie na terenie działania I oddziału w Łodzi (obejmuje on swoim zasięgiem: częściowo Łódź, Zgierz, Brzeziny, Łęczycę, Kutno, Łowicz) mamy 126 osób w wieku 100 i 100+ , pobierających świadczenie honorowe, w tym 110 kobiet i 16 mężczyzn.

Na terenie II oddziału ZUS w Łodzi (który swoi9m zasięgiem obejmuje część Łodzi, Pabianice, Sieradz, Wieluń, Pajęczno, Poddębice, Wieruszów) mamy w sumie 70 stulatków, w tym 60 kobiet i 10 mężczyzn. Najstarsza kobieta ma 105 lat i 9 miesięcy, a najstarszy mężczyzna 102 lata i 1 miesiąc.

Na terenie działania Oddziału ZUS w Tomaszowie Mazowieckim, który swoim zasięgiem ogarnia też Bełchatów, Opoczno, Piotrków Trybunalski, Radomsko, Skierniewice, Rawę Mazowiecką), mamy 28 osób, które skończyły 100 lat, w tym 24 kobiety i 4 mężczyzn. Najstarsza kobieta ma 107 lat i 1 miesiąc, a najstarszy mężczyzna 103 lata i 3 miesiące.

Świadczenie honorowe

Po ukończeniu 100 lat seniorzy mogą liczyć na dodatkową gratyfikację pieniężną za wiek, czyli świadczenie honorowe przyznawane przez Prezesa ZUS.

Wysokość świadczenia honorowego zależy od kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu setnych urodzin seniora. Dla osób, które kończą ten wiek w różnych latach, kwota bazowa będzie więc inna, ponieważ co roku ulega zmianie i obowiązuje od 1 marca do końca lutego następnego roku.

- Wysokość przyznanego świadczenia honorowego nie jest waloryzowana i nie ulega zmianie - wyjaśnia Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego. - Jest wypłacana do końca życia w tej samej wysokości. Od 1 marca 2024r. dla nowych stulatków to 6 246,13 zł brutto miesięcznie. Jeszcze do końca lutego br. było to ponad 5,5 tys. zł brutto.

Świadczenie honorowe wypłacane jest z urzędu wraz z dotychczas pobieraną emeryturą lub rentą począwszy od miesiąca, w którym senior kończy sto lat. Specjalny dodatek może również otrzymać stulatek, który nie pobiera świadczeń emerytalno-rentowych z ZUS, lub innego organu emerytalnego, ale wówczas należy złożyć wniosek do ZUS-u o to świadczenie wraz z dokumentem potwierdzającym datę urodzenia.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany