Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obrona terytorialna. Pierwsza przysięga przyszłych oficerów obrony terytorialnej

AiP
Szeregowy podchorąży Maciej Halama jest fanem sportów walki. Przez kilka lat prowadził własny biznes - szkołę brazylijskiego ju-jitsu. Studiował zaocznie we wrocławskiej szkole oficerskiej jako cywil na kierunku bezpieczeństwo zarządzania. Wczoraj złożył przysięgę wojskową. Jest jednym z 94 słuchaczy pierwszego rocznika kursu oficerskiego dla Wojsk Obrony Terytorialnej. Za rok zostanie podporucznikiem i trafi do pierwszych, tworzących się właśnie brygad. To nowy rodzaj wojsk wymyślony przez ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza.

Docelowo w każdym powiecie w Polsce ma być jedna kompania OT. Oddziały będą się składać z ochotników powoływanych na ćwiczenia regularnie przez jeden weekend w miesiącu i na dwutygodniowe zgrupowania w czasie wakacji.

We Wrocławiu przyszli oficerowie złożyli przysięgę po pięciu tygodniach kursu podstawowego.

Po przysiędze zaczną się uczyć tego wszystkiego, czego uczą się kandydaci na oficerów zawodowych. Będą też przedmioty specjalistyczne, m.in. taktyka wojsk obrony terytorialnej, zarządzanie w sytuacjach kryzysowych. Będą także przedmioty o mniej oczywistych nazwach, jak operacje informacyjne czy geopolityka i geostrategia.

Ministerstwo Obrony Narodowej planuje powstanie jednej brygady w każdym województwie. Pierwsze tworzą się na wschodzie Polski, m.in. w Lublinie. Dlatego na pierwszy - tegoroczny - kurs oficerski preferowano kandydatów z województw podlaskiego, lubelskiego i podkarpackiego. Tam też do pierwszych brygad OT trafią żołnierze, którzy w piątek we wrocławskiej Wyższej Szkole Oficerskiej złożyli przysięgę. Wszyscy są absolwentami wyższych uczelni. Musieli zdać egzamin wstępny. Na jedno z 94 miejsc było prawie siedmioro chętnych.

Zanim zdali egzaminy, musieli pozytywnie przejść badania lekarskie i testy psychologiczne. Na egzaminie wstępnym trzeba zdać test z wiedzy obywatelskiej i języka angielskiego. Był też sprawdzian sprawności fizycznej: biegi, pływanie, podciąganie na drążku. W szkole oficerskiej we Wrocławiu jest jeszcze jeden kurs dla kandydatów na oficerów nowego rodzaju sił zbrojnych. Ten trwa sześć miesięcy, bo jego słuchaczami są zawodowi żołnierze, którzy chcą się przenieść do OT.

Zgodnie z pomysłem MON obrona terytorialna ma pomagać w sytuacjach klęsk żywiołowych, a w razie wojny pomagać regularnej armii w obronie terytorium.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany