Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesne lądowisko dla powietrznych karetek pogotowia ratunkowego i SOR dla dzieci powstaje w ICZMP

(JED)
Właśnie wylano pierwszą warstwę betonu na dachu budowanego przy Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi nowoczesnego oddziału ratunkowego. Po wylaniu kolejnej warstwy i dobudowaniu kładki i windy łączącej to miejsce z budynkiem szpitala powstanie nowoczesne całodobowe lądowisko dla helikopterów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Pierwsze powietrzne karetki wylądują tam prawdopodobnie jeszcze w tym roku. Budowa całego kompleksu ma się zakończyć w lipcu. Będzie kosztowała ok. 24 miliony zł pochodzących ze środków unijnych i 6 milionów zł z ministerstwa zdrowia. Koszt samego lądowiska to 4 miliony złotych.

Nowoczesne lądowisko jest wyniesione na poziom 8,5 metra nad poziomem ziemi (równo z dachami, przez co będzie ograniczone do minimum oddziaływanie hałasu helikoptera na innych) 22,5 na 22,5 metra. Na płycie namalowany będzie biały krzyż i czerwona litera H oraz odpowiednie oświetlenie, które umożliwi przyjmowanie helikopterów przez całą dobę oraz pomost prowadzący do klatki schodowej, szybu windowego, żeby transport na SOR był jak najkrótszy.

- Obecnie działające lądowisko nie jest połączone ze szpitalem - mówi Radosław Kreczmański, dyr. ds. administracji i rozwoju ICZMP- To znacznie wydłuża czas podróży chorego, bo wymaga transportowania z lądowiska karetką.

Liczące 40 lat lądowisko jest oddzielone od szpitala ulicą, na której odbywa się normalny ruch. W przypadku lądowania helikoptera ratunkowego trzeba ulicę zamknąć i o wsparcie prosić straż pożarną. Na dodatek jest to jedynie lądowisko działające w ciągu dnia.
- W nocy karetki pogotowia lotniczego muszą lądować na lądowisku w szpitalu Kopernika lub na Lublinku, a stamtąd do naszego szpitala jest transportowane karetką, to zdecydowanie wydłuża czas, który może mieć wpływ na skuteczność leczenia i rehabilitację - doktor Paweł Ziółkowski, kierownik działu przyjęć w ICZMP.

W budynku powstanie najnowocześniejszy SOR (Szpitalny Oddział Ratunkowy). Wyposażenie SOR będzie wybiegało poza standard. 7 miejsc leżących do diagnostyki. Na dole dział przyjęć z całą infrastrukturą. Na I piętrze centrum urazowe i na dachu lądowisko. To zwiększy komfort pacjentów, którzy prosto ze śmigłowca na noszach trafi do szpitala.

Na czas budowy zmieniono lokalizację przychodni dla dzieci. ICZMP w ciągu roku przyjmuje 20 tysięcy małych pacjentów. W tygodniu co najmniej kilka razy są oni transportowani do placówki helikopterem pogotowia lotniczego.
W tej chwili działa w Łodzi jedno całodobowe lądowisko na dachu szpitala Kopernika. W przyszłym roku do użytku będzie oddane także lądowisko na budowanym oddziale SOR w szpitalu WAM.

"W całym mieście tak powinno być". Zdrowaśki za parkowanie przy łódzkiej parafii:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany