Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mali pacjenci szpitalnego oddziału ratunkowego w "Matce Polce" otrzymali misie-ratownisie od Rzecznika Praw Dziecka FILM

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Wideo
od 16 lat
Misie ratownisie mają wywołać uśmiech na twarzy dziecka i odwrócić jego uwagę od traumy, jaką jest dla niego pobyt w szpitalu. Rzecznik Praw Dziecka, Mikołaj Pawlak, który przywiózł misie do "Matki Polki" ma sentyment do łódzkiej placówki. W dzieciństwie sam był pacjentem tego szpitala - mieszkał w Łodzi i kilka razy miał tu opatrywane drobne urazy. W "Matce Polce" urodziły się jego dzieci.

Jak mówi prof. Iwona Maroszyńska, dyrektor ICZMP, każdego dnia szpitalny oddział ratunkowy przyjmuje od 80 do 120 małych pacjentów. Część z nich dociera do placówki transportem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Takich chorych jest średnio od 10 do 15 w tygodniu. Wiele z tych dzieci, zwłaszcza w okresie letnim, to ofiary wypadków drogowych. Do placówki docierają często przerażone i zapłakane. Teraz mały pacjent już na wejściu otrzyma misia, który wywoła uśmiech na jego twarzy i odwróci uwagę od traumatycznych przeżyć.

- Miś czy inna zabawka bardzo się w takim miejscu jak to przydaje - podkreśla prof. Iwona Maroszyńska.
Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka pochodzi z Łodzi. Jako dziecko kilkakrotnie sam był pacjentem tego szpitala. Na szczęście trafiał tu jedynie z powodu drobnych urazów. W tym szpitalu urodziły się tez jego dzieci. Toteż do "Matki Polki" ma sentyment.
- Dzieci, które przyjeżdżają do szpitala z wypadków poza profesjonalną pomocą medyczną potrzebują maskotki aby choć na chwilę oderwać się od traumy - mówi Mikołaj Pawlak. - Na koszulkach misia promujemy Dziecięcy Telefon Zaufania, 800 12 12 12. Być może w przyszłości mali pacjenci będą też z tego wsparcia chcieli skorzystać.

Misie-ratownisie od Rzecznika Praw Dziecka trafiły również do karetek Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi. Mają je otrzymać także dwa inne szpitale dziecięce w Łodzi, im. Korczaka i im. M. Konopnickiej.

W całej Polsce do placówek medycznych od Rzecznika Praw Dziecka trafiło kilkadziesiąt tysięcy pluszowych przytulanek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany