Nowe alejki i... obskurne komórki w Pasażu Abramowskiego [zdjęcia]

Anna Odrowska
Pasaż Abramowskiego, położony między ul. Sienkiewicza a ul. Kilińskiego (równolegle do ul. Abramowskiego), zostanie odnowiony. To projekt realizowany z budżetu obywatelskiego, na który zagłosowało aż 965 osób. Obejmuje przebudowę alejek, odmalowanie ławek i urządzeń na placu zabaw.

* Szersza alejka podzielona będzie na drogę rowerową, tor rolkowy i część pieszą.
* Pasaż Abramowskiego za kilka miesięcy zostanie odnowiony Zarząd Zieleni Miejskiej nie zajmie się jednak rozpadającymi się komórkami, które straszą przy pasażu.

- Najszersza z dwóch głównych alejek podzielona zostanie na trzy części. Będzie tam ścieżka dla rolkarzy, droga dla rowerzystów i chodnik; pozostałe alejki będą ciągami pieszymi. Przeprowadzimy także częściową rekultywację trawników - wylicza Ewelina Wróblewska, zastępca dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej.

Zarówno droga dla rolkarzy (druga po torze wybudowanym kilka lat temu w parku Podolskim na Dąbrowie), jak i dla rowerzystów ma mieć po 1,5 metra szerokości. Znajdą się na nich piktogramy z rolkami i rowerem. Aleje dla pieszych będą miały od 2,2 do 3 m szerokości. Za miesiąc wyłoniony zostanie wykonawca i będą mogły rozpocząć się prace, które potrwają około 2 miesięcy. Koszt remontu to 840 tys. zł.

Wniosek nie obejmuje niestety najbardziej szpecącego elementu - 498 komórek i biegnącej wzdłuż nich alejki oraz schodów prowadzących od komórek na zielony pasaż. Z komórek korzystają mieszkańcy okolicznych budynków. Część w ogóle nie jest użytkowana, otwarta na oścież, zdewastowana. Brakuje tam również oświetlenia, więc po zmroku przechodzą tamtędy tylko odważni. Schody także są w rozsypce.

W ubiegłorocznym wniosku obywatelskim mieszkańcy zgłosili potrzebę remontu tej części. Ale wniosek nie przeszedł. Zarządowi Zieleni Miejskiej marzy się odnowienie tego obszaru, ale to kosztuje.

- Dobrze byłoby połączyć go z przestrzenią pasażu. Można by urządzić tam np. targ ekologiczny czy organizować warsztaty plastyczne dla dzieci z okolicy, ale przygotowanie terenu wymagałoby ogromnych nakładów finansowych. Dlatego na razie obszar z komórkami nie zostanie wyremontowany - mówi Ewelina Wróblewska z Zarządu Zieleni Miejskiej.

](http://www.expressilustrowany.pl/ "ZOBACZ TEŻ FILM Powyrywane krzesełka, starcia z policją i płonący stadion (autor x.news/Cihan News Agency)