MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niebezpieczny dym z pożaru. Jak chronić się przed następstwami? Sprawdź przydatne wskazówki

Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Pożary latem to wciąż częsty scenariusz. Wysokie temperatury, suche podłoże, ogniska, grille czy rzucone gdziekolwiek niedopałki to prosty przepis na wzniecenie ognia. Ogień i dym mogą spowodować wiele problemów zdrowotnych, a nierzadko doprowadzić też do śmierci. Jak możemy się chronić przed dymem z pożaru?

Spis treści

Postaci ludzkie na tle pożaru
Ponad połowa zgonów w wyniku pożaru jest następstwem wdychania dymu. lianem/123RF

Czy dym jest niebezpieczny? Skutki zdrowotne i zagrożenia związane z dymem z pożarów

Dym często jest wdychany, kiedy jesteśmy uwięzieni w jakimś zamkniętym obszarze (np. pomieszczenie w budynku) lub w pobliżu ognia. Do pożarów często dochodzi w domu (gotowanie, kominki, awarie instalacji elektrycznych, palenie papierosów) oraz w lasach.

Ponad połowa zgonów w wyniku pożaru jest następstwem wdychania dymu. Podczas pożaru wdychamy szkodliwe cząsteczki i gazy. Wdychanie dymu może spowodować zapalenie płuc i dróg oddechowych, powodując ich puchnięcie oraz zablokowanie tlenu. Może to doprowadzić do zespołu ostrej niewydolności oddechowej i niewydolności oddechowej.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Osoby, które borykają się z chorobami płuc (np. astma, zapalenie oskrzeli), przez wdychanie dymu z pożaru mogą doświadczyć poważnej duszności i zwiększonej produkcji śluzu. Może wzrosnąć też ryzyko infekcji, która będzie wymagać antybiotykoterapii lub nawet hospitalizacji.

Tlenek węgla, który znajduje się w dymie z pożarów, może zmniejszyć zdolność krwi do przenoszenia tlenu. W ten sposób obciążane są ważne narządy, które wymagają tlenu do skutecznego działania.

Długotrwałe narażenie na dym, smog i inne zanieczyszczenia powietrza może też spowodować większe ryzyko poważniejszych problemów zdrowotnych, takich jak rak.

Jak uchronić się przed dymem z pożaru?

Pożar może dotyczyć każdego z nas. Dobrze zatem jest znać pewne sposoby, które pomogą uchronić się przed dymem i skutkami wdychania go.

Środki ochrony przed dymem:

Źródła:

Uzupełnij domową apteczkę

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany