Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Musical „Łódź Story” otworzy jedenastą edycję AŻ Festiwalu Akademii Muzycznej w Łodzi WIDEO

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Wideo
od 16 lat
Jedenasta edycja AŻ Festiwalu łódzkiej Akademii Muzycznej rozpoczyna się w sobotę 18 listopada - wydarzenie potrwa aż do 3 grudnia. Na inaugurację będzie można zobaczyć wyprodukowany przez Akademię Muzyczną w Łodzi musical operowy zatytułowany "Łódź Story", z muzyką Włodzimierza Korcza i do libretta Moniki Partyk.

Festiwal zainauguruje (w sobotę i niedzielę 18 i 19 listopada, od godz. 18, w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej przy ul. Żubardzkiej 2a) ponowna odsłona musicalu operowego „Łódź Story”. Widowisko ma dla łódzkiej Akademii szczególne znaczenie - musical napisany dekadę temu przez absolwenta uczelni Włodzimierza Korcza miał premierę w oddanej wtedy do użytku nowej Sali Koncertowej AM.

Historia bohaterów - Karola Poznańskiego, syna „króla łódzkiej bawełny” oraz pracowników jego zakładów powróci na akademicką scenę w reżyserii Beaty Redo-Dobber. W obsadzie studenci Wydziału Sztuk Scenicznych, zagra akademicka Orkiestra Kameralna pod kierownictwem Michała Kocimskiego, wystąpią też chór i tancerze.

- Cieszę się, że mamy okazję wrócić do tego tytułu, bo opowiada on o naszej historii i naszym mieście - podkreśla dyrygent Michał Kocimski. - W dodatku z tą partyturą mierzy się już trzecie pokolenie studentów. Dla mnie to niezwykła przyjemność uczestniczenia w procesie tworzenia tego dzieła, bo muzyka pana Włodzimierza Korcza jest wybitna, a młodzi ludzie pracują nad tym materiałem z olbrzymim entuzjazmem.

Musical operowy "Łódź Story" został napisany na zamówienie Akademii Muzycznej w Łodzi przez Włodzimierza Korcza, jej absolwenta, uznanego kompozytora, aranżera i pianistę. Partytura powstała w 2012 roku do libretta Moniki Partyk, krakowskiej poetki, krytyka i teoretyka muzyki. Prapremiera musicalu odbyła się 14 grudnia 2013 roku w ramach pierwszej edycji AŻ Festiwalu, zorganizowanego na otwarcie nowej Sali Koncertowej Akademii przy ul. Żubardzkiej. Jego wykonawcami byli studenci łódzkiej Akademii: soliści, chór i tancerze Wydziału Wokalno-Aktorskiego oraz Orkiestra Kameralna. Musical prezentowano na scenie uczelni od grudnia 2013 do kwietnia 2014 roku – zawsze przy nadkompletach publiczności. W 2014 roku znalazł się on również w programie Operowego Forum Młodych w ramach XXI Bydgoskiego Festiwalu Operowego, a nagrania ze spektakli zostały wydane jako 2-płytowy album CD.

- Rola jest dla mnie dużym wyzwaniem, zarówno wokalnie, jak i aktorsko, ponieważ postać, którą gram jest charakterem kompletnie odmienna od mojej osobowości. Dlatego nie mogę się doczekać wyjścia na scenę - mówi Krzysztof Kołodziejczyk, student Akademii Muzycznej w Łodzi, wcielający się w spektaklu w rolę Karola Poznańskiego.

Bohaterami "Łódź Story" są m.in. Karol Poznański – syn Izraela Poznańskiego, zwanego niegdyś „królem łódzkiej bawełny” i pracownicy jego zakładów. Akcja musicalu rozpoczyna się w „mieście tkaczy” na początku XX wieku. Pomiędzy Poznańskim a jedną z tkaczek rodzi się uczucie będące przyczyną późniejszych zdarzeń, które znajdują dopełnienie we współczesności. Akcja toczy się na tle najbardziej znanych miejsc Łodzi, widocznych w trakcie przedstawienia w projekcjach wideo. Są to m.in. słynne pałace rodziny Poznańskich przy ul. Ogrodowej (dziś Muzeum Miasta Łodzi) i przy ul. Gdańskiej (siedziba Akademii Muzycznej w Łodzi od 1945 roku), willa Leopolda Kindermanna (aktualnie jedna z siedzib Miejskiej Galerii Sztuki), Pałac Herbsta (dziś Muzeum Sztuki w Łodzi) i Księży Młyn, Park Źródliska, Stary Cmentarz przy ul. Ogrodowej, a także zakłady Poznańskich, dzisiejsze centrum handlowo-rozrywkowe Manufaktura. W spektaklu wykorzystano fragmenty filmu "Ziemia obiecana" Andrzeja Wajdy.

Bilety na spektakl kosztują 50 i 30 złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Musical „Łódź Story” otworzy jedenastą edycję AŻ Festiwalu Akademii Muzycznej w Łodzi WIDEO - Dziennik Łódzki

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany