MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Motyle z tropików w Palmiarni w Łodzi. Urządzono im ogród z nektarodajnymi roślinami

Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
Wideo
od 16 lat
W Palmiarni w Łodzi fruwają egzotyczne motyle. Te bajecznie kolorowe owady z dalekich stron świata można oglądać od 1 do 31 sierpnia. „Wystawa żywych motyli” została urządzona w specjalnie przygotowanej szklarni.

Szklarnia z motylami w Palmiarni

Między kwitnącymi, nektarodajnymi roślinami lata kilkadziesiąt pięknie ubarwionych motyli. Są przedstawicielami kilkunastu gatunków. Naturalnie występują one w tropikalnych częściach świata - w Ameryce Środkowej i Południowej oraz Azji Południowo-Wschodniej. Są to motyle z rodzajów Caligo, Morpho, Idea, Papilio, Archaeoprepona, Heliconius, Panacea, Doleschalia.
Jednym z najciekawszych gatunków jest Morpho peleides z niebieskimi skrzydłami. Innym atrakcyjnym przedstawicielem tych owadów jest Caligo memnon. Często nazywa się go sową ze względu na charakterystyczny wzór skrzydeł przypominający sowie oczy, a rozpiętość skrzydeł wynosi nawet do 15 centymetrów. Na wystawie będzie można także podziwiać Doleschalia bisaltide, którego bardzo łatwo pomylić z liściem. Po raz pierwszy na wystawie pojawił się Heliconius Ismenius pochodzący z Ameryki Południowej.
- Co tydzień będzie dostarczanych sto poczwarek, tak aby przez cały miesiąc w szklarni latało kilkadziesiąt motyli - mówi

Łukasz Jachimowski, kierownik Palmiarni.

W motylarni można zobaczyć największe ćmy na świecie - pawice atlas o rozpiętości skrzydeł dochodzącej do 30 centymetrów.

W łódzkim ogrodzie zoologicznym otwarto największą w Polsce ...

Jak poczwarka zmienia się w motyla?

Zwiedzający wystawę będą mieć okazję zobaczyć część cyku życiowego tych owadów, przyjrzeć się ich kokonom. Szczególnie ciekawym jest moment wykluwania się motyli z poczwarek. Ponadto można dowiedzieć się więcej o życiu tych zwierząt, poznać wiele ciekawostek o nich, m. in. gdzie występują, jak długo żyją, czym się odżywiają, jaka jest różnica między motylem a ćmą, które motyle zalicza się do największych na świecie, jak urządzić ogród, do którego przylecą owady żyjące w Polsce.
Wystawę w Palmiarni przy al. Piłsudskiego 61 można zwiedzać w godz. 10 - 18 (kasa biletowa czynna do godz. 17.30). Wstęp po kupieniu biletu. Bilet normalny kosztuje 16 zł, ulgowy 8 zł.
To drugie takie miejsce. Motylarnia jest także czynna w łódzkim ogrodzie zoologicznym.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany