Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mała Maja choruje na rdzeniowy zanik mięśni. Żeby jej pomóc, artyści nagrali piosenkę

Karolina Brózda
Karolina Brózda
W akcję pomocy dla małej Mai Kwiatkowskiej, która choruje na rdzeniowy zanik mięśni (SMA), włączyli się artyści oraz podopieczni Centrum Inicjatyw Twórczych ,,Muzyczny Moll” w Koluszkach. Efektem ich zaangażowania jest piosenka pt. „Serce na dłoni”, która swoją premierę będzie miała 30 stycznia.

Autorem tekstu, muzyki i aranżacji utworu jest Jacek Malanowski, znany m.in. z występów z łódzkim zespołem „Trubadurzy”. Przyłączyli się do niego Anna Cymmerman, Eleni, Monika Kuszyńska, Ola Gintrowska, Izabella Żebrowska, John McInerney z grupy „Bad Boys Blue”, Artur Gadowski, „Trubadurzy”, „Pectus” oraz Marysia Dutkiewicz i Borys Chmielewski z koluszkowskiego Centrum Inicjatyw Twórczych ,,Muzyczny Moll”.

- Chcemy, żeby o Mai usłyszał cały świat - mówi Jacek Malanowski, który również jest jednym z wykonawców piosenki.

Do tej pory w pomoc dla Mai zaangażowało się wiele koluszkowskich instytucji, sportowcy, służby mundurowe i mieszkańcy. U dziewczynki zaraz po urodzeniu zdiagnozowano rdzeniowy zanik mięśni (SMA). Zatrzymać chorobę może terapia genowa, która kosztuje 9,5 mln zł i nie jest refundowana w Polsce. Rodziców Mai nie stać na taki olbrzymi wydatek, więc z prośbą o pomoc zwrócili się do wszystkich ludzi dobrej woli. Odzew okazał się potężny, gdyż na koncie dziewczynki na internetowej platformie pomocowej siepomaga.pl/maja jest już prawie 7 mln zł. Wiele osób i instytucji w ciągu ostatnich kilku miesięcy organizowało też różnego rodzaju wydarzenia, np. koncerty i zbiórki plastikowych korków, żeby dorzucić Mai kilka groszy.
Bardzo ważne jest to, że aby lek zadziałał jak należy, podać go trzeba, zanim dziecko przekroczy wagę 13,5 kg.

SMA polega na powolnym obumieraniu neuronów ruchowych, co powoduje osłabienie mięśni, nie tylko w rękach i nogach, ale także tych odpowiadających m.in. za oddychanie. Jest to spowodowane wadą na poziomie genetyki – organizm nie produkuje białka odżywiającego neurony. Terapia genowa, na którą rodzice Mai zbierają pieniądze, polega na jednorazowym podaniu leku, który jest w stanie w kilka tygodni uzupełnić poziom życiodajnego białka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany