Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzki Budżet Obywatelski. Zwycięskie projekty w 2024 roku sprzyjające zwierzętom mieszkającym w mieście

Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
Pierwszy wiszący most dla wiewiórek zainstalowano kilka lat temu w Lesie Łagiewnickim.
Pierwszy wiszący most dla wiewiórek zainstalowano kilka lat temu w Lesie Łagiewnickim.
Hotele dla owadów zapylających, budki dla jerzyków, wyspa dla ptaków wodnych, która stanowi dla nich bezpieczne schronienie np. w okresie lęgowym, wybudowana na stawie w parku nad Jasieniem - to wykonane projekty poprzednich edycji Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego. W 2024 roku będą realizowane kolejne przedsięwzięcia dla zwierząt żyjących w mieście.

Budżet Obywatelski w Łodzi. Wiewiórki przejdą górą, a żaby dołem

Mieszkańcy Andrzejowa ruszyli na pomoc żabom. Wiosną płazy te w drodze przez ruchliwe arterie do zbiorników wodnych, w których się rozmnażają, są masowo rozjeżdżane przez samochody. Projekt pod hasłem Andrzejów dla dzikiej przyrody - Gajcego bez rozjechanych żab (ochrona miejsca migracji płazów) zakłada zbudowanie na tej ulicy niewielkich płotków. Będą one naprowadzać płazy na wlot przepustu pod drogą, którym dostaną się bezpiecznie na drugą stronę ulicy.

Z kolei na Radogoszczu pochylono się nad wiewiórkami. Strony ul. Liściastej w rejonie ul. Brukowej zepnie most. Będzie rozpięty między wysokimi drzewami rosnącymi po dwóch stronach drogi. Konstrukcja ta ma m.in. zapewnić rudzielcom bezpieczne przemieszczanie się z jednej strony ulicy na drugą. Będzie to drugi wiszący most dla wiewiórek, pierwszy zainstalowano na ul. Okólnej w Łagiewnikach.

Więcej

W lesie łagiewnickim w Łodzi zawisła siatkowa konstrukcja, p...

Budżet Obywatelski w Łodzi. Murarki i samotnice w hotelu

W mieście będzie więcej hoteli i domków dla owadów zapylających. Taka budowla stanie na założonej na osiedlu im. Montwiłła Mireckiego łące kwietnej. Ten teren zielony znajduje się w rejonie ul. Perla, Barona i Jarzynowej.

- Pożyteczne owady nie tylko zapylają rośliny, które obficiej kwitną, ale również pomagają w walce ze szkodnikami, takimi jak mszyce czy przędziorki. Tym samym chronią gatunki roślin, które rosną na łące oraz pomagają utrzymać ją w dobrej kondycji. Poza hotelem dla owadów chcielibyśmy umiejscowić na pobliskich drzewach budki lęgowe dla ptaków - uzasadniają pomysłodawcy.

Kilkadziesiąt domków dla dzikich pszczół - samotnic i murarek - przybędzie w całym mieście. Na Bałutach proponowane lokalizacje owadzich siedzib to skwer im. Jagiełły, park im. Struga, park przy ul. Hipotecznej, zieleniec przy ul. Kalinowej, zieleniec u zbiegu ul. Lutomierskiej i Drewnowskiej, skwer Wisłockiej, plac Piastowski, skwer przy Manufakturze. Takie budowle pojawią się także na Dołach, Radogoszczu, Julianowie, Teofilowie, Chojnach, Złotnie, Zdrowiu. Na Dąbrowie zostaną ustawione w parku im. Dąbrowskiego, na rondzie Broniewskiego, rondzie Insurekcji, krańcówce tramwajowej przy ul. Śląskiej, na skwerze Kolbego. Na Polesiu wytypowano zieleniec przy ul. Żeligowskiego między ul. Więckowskiego a ul. Zieloną, parki kieszonkowe na Starym Polesiu, ul. Łąkową przy ul. Żeligowskiego, park im. Poniatowskiego.

Oto ważne zmiany w przepisach w 2024 roku. Sprawdź koniecznie

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany