Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łodzianie padają jak muchy. Tracą przytomność lub słabną nie z powodu wypitego alkoholu

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Wideo
od 16 lat
Starsze osoby i dzieci mają upośledzone odczuwanie pragnienia. Do tej pierwszej grupy najczęściej w czasie upałów jeździ pogotowie. Trzy szklanki wody przez cztery dni - tyle ostatnio wypiła seniorka, której rodzina wezwała pogotowie do podejrzenia udaru. Bliscy seniorów skarżą się ratownikom, że mama lub babcia odmawia picia i jest głucha na logiczne argumenty. Tymczasem odwodnienie może doprowadzić nawet do śmierci. Rodziny skarżą się ratownikom, że mama lub babcia nie chce pić płynów
Czy warto pić wody zmineralizowane? Zobacz, która woda najskuteczniej nawadnia organizm i jest najlepsza przy twoich schorzeniach | Express Ilustrowany

Nawet co 7 wyjazd karetek to wezwanie do pacjenta, którego problemy zdrowotne wynikają z odwodnienia organizmu. To ogromny problem w każdej fali upałów. Niestety, czasami zarówno rodziny opiekujące się seniorami, jak i ratownicy medyczni są bezsilni. U podłoża odwodnienia seniorów leży m.in. brak pragnienia, który pojawia się z wiekiem.

- Wczoraj realizowałem wizytę gdzie rodzina wezwała karetkę do podejrzenia udaru u starszej pani - opowiada Adam Stępka, ratownik medyczny łódzkiego pogotowia i jego rzecznik prasowy. - Na szczęście to nie był udar. Ale okazało się, że pacjentka przez 4 dni wypiła tylko 3 szklanki wody. Podczas tych upałów wielu naszych pacjentów pytanych o to, ile wypiły płynów przyznaje, że niewiele. Zdarza się, że jedną, dwie lub trzy szklanki przez dwa lub trzy dni.

Osoby starsze nie piją, bo nie odczuwają pragnienia.

- Z medycznego punktu widzenia jest to upośledzenie poczucia pragnienia, które u osób starszych występuje na skutek rozmaitych zmian degeneracyjnych w organizmie - zwraca uwagę Adam Stępka. - Nie odczuwając pragnienia – nie piją. Część z tych pacjentów specjalnie ogranicza spożycie wody bojąc się, że tego, że po wypiciu dużej objętości płynów będą musiały częściej chodzić do łazienki, a tego chcą uniknąć, bo np. mają problemy z poruszaniem się.

Dzieci z Łodzi, przebywające na koloniach, topiły się w Bałt...

Jak mówi Adam Stępka często seniorzy mieszkają sami i po prostu nie ma im kto przypomnieć o tym, aby pili wodę. Zdarza się, że nawet ci, którzy mają zapewnioną opiekę pić nie chcą.
- Rodziny takich pacjentów skarżą się nam, że mama lub babcia odmawia wypicia wody - dodaje ratownik. - Na szczęście czasami udaje się nam takiego pacjenta przekonać, że robi sobie krzywdę i konsekwencje niepicia mogą być dla niej bardzo poważne.
Objawów odwodnianie może być wiele. Zasłabnięcie, omdlenie, spadek ciśnienia krwi, zawroty głowy, zmiana rytmu serca, ale też uczucie splątania, zagubienie, osłabienie. Objawy są bardzo zróżnicowane i zależą od schorzeń na które cierpi pacjent. Dlatego też może się zdarzyć, tak jak podczas jednej z ostatnich interwencji pogotowia, że przypominają one objawy udaru.
Osoby starsze nie tylko bardzo szybko się odwadniają, ale też przyjmują duże ilości leków. Gdy piją zbyt mało, to stężenie leków w organizmie się zwiększa i szybciej pojawiają się objawy niepożądane.

- Senior nie musi pić tylko wody - podkreśla Adam Stępka. - Może to być niedosładzany sok, kompot. Starajmy się osobom starszym wyznaczać cele, na przykład wypicie dwóch 1,5 litrowych butelek wody w ciągu dnia. Nie zmuszajmy ich do wypicia tej wody jednorazowo. Niech ją piją z małych butelek zaopatrzonych w dozownik, który pozwala pić wodę mniejszymi łykami i częściej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany