Łódź ma już 598 lat! Dziś rocznicę nadania osadzie praw miejskich świętowano na Starym Rynku oraz w Muzeum Miasta Łodzi

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
29 lipca 1423 roku król Władysław Jagiełlo w Przedborzu nad Pilicą przyznał Łodzi prawa miejskie. Dziś mija 598 lat od tamtej chwili. W Muzeum Miasta Łodzi zaprezentowano niezwykły dokument. To przywilej potwierdzający lokację Łodzi z 25 lipca 1433 roku, sygnowany pieczęcią króla Władysława Jagiełły. To najstarszy zachowany dokument z dziejów naszego miasta, odnaleziony 100 lat po tym jak zaginął. Przy tej okazji w Pałacu Poznańskiego przy ul. Ogrodowej sygnowano list intencyjny w sprawie stworzenia monografii poświęconej naszemu miastu.

Urodziny miasta obchodzone były na Starym Rynku, gdzie znajduje się obelisk upamiętniający uzyskanie przez Łódź praw miejskich. Pod pomnikiem władze miasta, przedstawiciele rady miejskiej, służb mundurowych, Bractwa Kurkowego i innych organizacji działających na terenie Łodzi złożyli kwiaty.

Urodziny miasta były też pretekstem do zaprezentowania niezwykłego dokumentu. To przywilej renowacyjny z 1433 roku, sygnowany przez króla Władysława Jagiełłę, który jest traktowany jak odnowienie praw miejskich. Jest on większy od pierwszego dokumentu, bo król chciał w ten sposób powiększyć dobra biskupów włocławskich, którzy zarządzali tym terenem, a ponieśli straty w wyniku wojen z Krzyżakami. Dokument został wystawiony w Kole i jest najstarszym, oryginalnym dokumentem dotyczącym historii naszego miasta. Cenny dokument zaginął najprawdopodobniej w okresie międzywojennym. Wśród rodzinnych pamiątek odnalazł go mieszkaniec Głowna. Pierwszy dokument lokacyjny miasta Łodzi zginął w czasie wojen szwedzkich w 1655 roku.

Cenny dokument jest własnością biskupstwa włocławskiego, ale wypożyczony został do łódzkiej placówki z okazji urodzin miasta. Będzie można go tam zobaczyć do 8 sierpnia 2021 roku.

Przy okazji wystawienia oryginalnego dokumentu prezydent miasta Hanna Zdanowska i rektor Uniwersytetu Łódzkiego, prof. Elżbieta Żądzińska. podpisały list intencyjny dotyczący monografii na temat dziejów naszego miasta. "Pomnik o Łodzianach i dla łodzian" ma liczyć pięć tomów, które przygotują pracownicy Uniwersytetu Łódzkiego i Muzeum Miasta Łodzi przy współpracy Muzeum Tradycji Niepodległościowych, Archiwum Państwowego i Biblioteki Miejskiej. Wydawnictwo ma się ukazać za dwa lata w 2023 roku na obchody 600-lecia miasta Łodzi.

Swój udział przy jej stworzeniu deklarują nie tylko historycy, ale też historycy sztuki, archeolodzy, etnolodzy, literaturoznawcy i językoznawcy. Współpraca nad nią będzie bardzo szeroka. To pozwala mieć przekonanie, iż dzieło to będzie wyjątkowe i kompletne. To może faktycznie być nietypowy pomnik o łodzianach i dla łodzian - powiedziała rektor Uniwersytetu Łódzkiego, prof. Elżbieta Żądzińska.

Rząd podjął decyzję w sprawie obostrzeń.

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

ś
śmigłego rydza
598 lat i 3 mld zadłużenia hurra świętujmy jupi.
G
Gość
Dupa
Dodaj ogłoszenie