Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź - budżet obywatelski 2023. Pieniądze na pomoc kotom wolno żyjącym: kastracje, sterylizacje, leczenie i dokarmianie

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Ograniczenie populacji i opieka nad kotami wolno bytującymi to ponadosiedlowy projekt L032 w ramach budżetu obywatelskiego 2022/2023. Wspiera go Viva. Akcja dla zwierząt. Głosowanie kończy się 31 października 2022 roku.

Projekt powstał z potrzeby serca, wrażliwości i empatii względem zwierząt, w szczególności kotów. Zapisy wniosku powstały w oparciu o doświadczenie i wiedzę kilku organizacji, zrzeszonych w Radzie ds. Zwierząt przy urzędzie miasta w Łodzi. Przygotowany został po raz piaty i ma być wsparciem dla gminnego programu ochrony zwierząt i zapobiegania bezdomności.

Projekt zakłada m.in. zabiegi sterylizacji kotek wolno żyjących (1 300 osobników), kastrację samców (700 sztuk), leczenie kotów wolno żyjących bez hospitalizacji (pierwsza pomoc) (500 sztuk), czyli pomoc w takich przypadkach jak rany szarpane, rany cięte, rany tłuczone, rany kłute, rany miażdżone, złamania, oparzenia, rany postrzałowe - postrzelenia, rany kąsane - pogryzienia, stłuczenia, odmrożenia, otarcia i zadrapania, a także leczenie kociego kataru oraz w miarę możliwości podanie preparatu na odrobaczenie, odpchlenie i odkleszczenie. Przewiduje się także eutanazję z utylizacją zwłok w przypadkach nie rokujących wyzdrowienia. Projekt zakłada także wsparcie społecznych karmicieli kotów poprzez zaopatrzenie ich w kocią karmę i zakup 4 tysięcy kg. karmy. Opiekunowie dostaną karmę w dwóch sytuacjach: jednorazowo 8 kg na sezon oraz po 1 kg karmy za każdego kota przyniesionego do wyznaczonej lecznicy na zabieg kastracji lub sterylizacji.

Zgodnie z definicją „zwierząt wolno żyjących” (w odróżnieniu od kotów bezdomnych, które zostały porzucone przez opiekuna), obowiązującą zgodnie z art. 4 ust. 21 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2003, Nr 106, poz. 1002 z późn. zm.), koty przebywające w ekosystemie miejskim, przystosowane lub/i urodzone w warunkach niezależnych od człowieka pozostają zwierzętami dzikimi, które w myśl art. 21 w/w ustawy stanowią dobro ogólnonarodowe i powinny mieć zapewnione warunki rozwoju i swobodnego bytu. Koty wolno żyjące stanowią stały element ekosystemu miejskiego, a ich obecność na terenach miejskich w zdecydowany i naturalny sposób zapobiega obecności i rozmnażaniu się gryzoni (myszy i szczurów), które mogą być potencjalnym źródłem niebezpiecznych chorób. Koty wolno żyjące nie są zwierzętami bezdomnymi, w związku z tym, nie wolno ich wyłapywać, wywozić, ani utrudniać im bytowania w danym miejscu. Wyłapywanie kotów, płoszenie, krzywdzenie, zakazy karmienia oraz wszelkie przejawy okrucieństwa i niehumanitarnego traktowania są zabronione i są kwalifikowane przez polskie prawo jako znęcanie się nad zwierzętami (art. 6 Ustawy o ochronie zwierząt).

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany