Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekarstwa dla seniorów będą za darmo!

Krzysztof Zając
Ustawa o darmowych lekarstwach dla 75-latków została już przygotowana, a projekt ogłoszony jeszcze w zeszłym roku, bo 18 grudnia. Trwają nad nią prace.

Od 18 grudnia prowadzone są też konsultacje społeczne w sprawie darmowych leków dla seniorów. Przedmiotem dyskusji są źródła ich finansowania i koszty, jakie poniesie budżet. Wszystko zależy od tego, jakie leki zostaną wpisane na listę wydawanych bezpłatnie. A to jeszcze nie jest ustalone.

Chociaż konsultacje miały się zakończyć w pierwszych dniach stycznia, wciąż trwają. Ustawa ma jednak wejść w życie już w drugim kwartale. Dlatego należy oczekiwać, że prace zostaną przyśpieszone i w najbliższym czasie trafi ona do Sejmu.

Ułatwić życie starszym

Celem ustawy przygotowanej przez Ministerstwo Zdrowia jest przyznanie osobom po 75. roku życia prawa do bezpłatnych leków, specjalnych środków spożywczych i wyrobów medycznych. Lista medykamentów objętych nowymi przepisami ma zawierać środki związane z chorobami właściwymi dla osób w podeszłym wieku. W pierwszej kolejności będą to lekarstwa znajdujące się na liście leków refundowanych, czyli tych, za które i tak najmniej płacimy.

Kryterium wieku

Ustawa skierowana jest tylko do osób, które ukończyły 75 lat. Bezpłatne leki mają im przysługiwać bez względu na wysokość emerytury lub innych dochodów. Ma to przeciwdziałać zjawisku realnego braku dostępu osób starszych do leczenia ze względów ekonomicznych. Osoby te, z powodu chorób towarzyszących zaawansowanemu wiekowi, cierpiące często na kilka chorób współistniejących, muszą przeznaczyć na leki dużą część swojego miesięcznego dochodu. Dlatego też rezygnują z realizacji recept z powodów czysto finansowych. Na to ich po prostu nie stać.

Konsekwencją tych wymuszonych oszczędności jest to, że potem, z powodu bardziej zaawansowanej choroby, trafiają do szpitala. Wówczas wydatki na specjalistyczne leczenie w zamkniętych placówkach, ponoszone przez budżet, są jeszcze większe.

Bezpłatne leki dla tej grupy chorych mają nie tylko poprawić ich kondycję fizyczną i psychiczną, ale także mogą obniżyć koszty ich specjalistycznego leczenia. Stąd ponoszone przez lata wydatki na sfinansowanie tych leków mogą w przyszłości zaowocować oszczędnościami w kosztach finansowania służby zdrowia.

Tylko lekarz rodzinny

Ustawa przewiduje, że recepty na darmowe leki dla 75-latków wystawiać będzie mógł tylko lekarz pierwszego kontaktu. Ma to zapobiec próbą wyłudzenia lekarstw przez seniorów i udostępniania ich innym osobom.

Ministerstwo wychodzi z założenia, że właśnie lekarz rodzinny ma najlepszą wiedzę na temat wszystkich schorzeń pacjenta i dlatego będzie mógł rzetelnie ocenić, które lekarstwa są mu niezbędne. W przypadku chorób przewlekłych ma on podobne uprawnienia jak lekarz specjalista.

Z tego powodu żadna recepta wystawiona przez lekarza specjalistę nie będzie objęta przepisami ustawy.

Ministerstwo zakłada, że lista leków bezpłatnych będzie systematycznie weryfikowana. Prawdopodobnie co dwa miesiące.

Wydatki
Jak płacimy za lekarstwa

W Polsce tylko 40 procent wszystkich wydatków na lekarstwa finansowane jest ze środków publicznych. W Holandii czy Niemczech dwa razy więcej.

Limity wydatków na darmowe leki dla osób po 75. roku życia według planów Ministerstwa Zdrowia:

2016 r.495 mln zł

2017 r.564 mln zł

2018 r.643 mln zł

2019 r. 733 mln zł

2020 r.836 mln zł

2021 r.953 mln zł

2022 r.1 mld zł

Przeciętny Polak wydaje rocznie na leki na receptę i bez recepty około 860 zł rocznie. Holendrzy, Francuzi, Słoweńcy - dwa razy mniej.

Polacy, często z konieczności, wybierają samoleczenie, dlatego aż 3/4 wydatków, jakie z tego tytułu ponosimy, to środki, na które nie jest wymagana recepta. Są one wprawdzie tańsze, ale słabsze, a przez to mniej skuteczne. Najważniejsze jest jednak to, że by je kupić, nie musimy się wybierać do lekarza i marnować czasu na wizytę.

Według PharmaExpert, w grudniu 2015 r. wydaliśmy na lekarstwa:

wszystkie leki2,7 mld zł

refundowane1,04 mld zł

pełnopłatne601 mln zł

śr. cena refrund.27,71 zł

śr. cena pełnopł.22,68 zł

bez recepty12,09 zł

Wzorce z UE

Jak to robią w innych krajach europejskich

W wielu krajach Unii Europejskiej darmowe lekarstwa są dla osób starszych i najuboższych wydawane nieodpłatnie lub za minimalną kwotę.

W Unii Europejskiej takie przepisy są m.in. w Belgii, Grecji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Niemczech.

W Grecji i Belgii nieodpłatne leki należą się emerytom.

W Hiszpanii prawo do darmowych lekarstw mają emeryci i osoby niepełnosprawne.

W Wielkiej Brytanii nie płacą za lekarstwa osoby po 60. roku życia oraz wszyscy o niskich dochodach, korzystający z pomocy społecznej.

Polskie rozwiązanie nie jest zatem szczególnie atrakcyjne w stosunku do tego, co robią inne kraje Unii Europejskiej, szczególnie że na leki refundowane wydajemy znacznie więcej niż inni.

W skali roku na lekarstwa wystawiane na recepty wydajemy bardzo dużo, a i tak coraz więcej osób nie stać na ich realizację.

Może więc przy okazji ustawy o darmowych lekach dla seniorów warto zastanowić się nad zmianą całego systemu.

Na recepcie
Przysługują już bezpłatne lekarstwa

Są już w tej chwili grupy osób, mające prawo do darmowych lekarstw. W wielu przypadkach dostajemy też leki ryczałtowe za symboliczną opłatę.

Obecnie mamy:

leki bezpłatne, ale do limitu finansowania ustalonego dla grupy leków przez Ministerstwo Zdrowia

leki ryczałtowe po 3,20 zł za opakowanie, ale także tylko do granicy limitu

leki uzupełniające: wspomagające lub uzupełniające działanie leków podstawowych - odpłatność wynosi 30 proc. lub 50 proc. ceny.

Niektóre grupy chorych mają szczególne przywileje i ulgi przy zakupie lekarstw. Oni już teraz mogą dostawać lekarstwa za darmo.

Bezpłatne leki przysługują (te kody uprawnień lekarz musi wypisać na recepcie):

IB - inwalidom wojennym oraz osobom represjonowanym, ich małżonkom, pozostającym na ich wyłącznym utrzymaniu, wdowom i wdowcom po poległych żołnierzach i zmarłych inwalidach wojennych oraz osobach represjonowanych, uprawnionym do renty rodzinnej, a także cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych

IW - inwalidom wojskowym ZK - zasłużonym honorowym dawcom krwi

ZK - zasłużonym honorowym dawcom przeszczepów PO - osobom wykonującym powszechny obowiązek obrony AZ - uprawnionym pracownikom i byłym pracownikom zakładów produkujących azbest.

W poniedziałkowym „Expressie Ilustrowanym” ciąg dalszy informatora:
* Kiedy można dostać receptę bez wizyty u lekarza.
* Jakie recepty wystawić może pielęgniarka.
* Kiedy możemy powtórzyć receptę przez telefon.

ZOBACZ TEŻ FILM: Co robić, gdy załamie się lód? Cztery minuty na przetrwanie w wodzie (autorTVN24/x-news)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany