ExpressIlustrowany.pl - aktualności Łódź, wiadomości Łódź

Menu
Legendarne Hammondy w muzeum w Kielcach [WIDEO ZDJĘCIA]...

red

2018-04-25 16:34

2018-04-28 06:30

Dodaj komentarz

Legendarne Hammondy w muzeum w Kielcach [WIDEO ZDJĘCIA]

red

2018-04-25 16:34

Na dźwiękach tych instrumentów muzycznych wychowały się pokolenia miłośników rocka i jazzu, a od niedawna legendarne organy Hammonda można podziwiać i … usłyszeć w Kielcach, gdzie zgromadzono największą w Polsce kolekcję tych znanych na całym świecie instrumentów.


Muzeum Laurensa Hammonda jest poświęcone amerykańskiemu inżynierowi, któremu zawdzięczamy także okulary 3D i automatyczną skrzynie biegów oraz mnóstwo innych wynalazków.


Muzeum powstało w 2017 roku i cieszy się dużą popularnością wśród gości z kraju i zagranicy – profesjonalnych muzyków, fanów dobrego brzmienia oraz dzieci i młodzieży, która podczas zwiedzania i warsztatów poznaje niezwykły instrument i historię muzyki rozrywkowej.

Muzyczne otwarcieOtwarciu tego wyjątkowego na skalę europejską miejsca towarzyszył przyjazd wybitnych muzyków polskiej sceny rozrywkowej. Zbiory podziwiał Andrzej Zieliński, lider i założyciel zespołu Skaldowie, swoją nietuzinkowa osobowość prezentował Władysław Komendarek, znany z zespołu Exodus. Nie mogło zabraknąć również multiinstrumentalisty Józefa Skrzeka oraz Krzysztofa Sadowskiego, wybitnego kompozytora jazzowego. Swoja wiedzą i doświadczeniami z Hammondem dzielił się również założyciel Polskiego Klubu Hammonda Paweł Więsik, który wraz z Piotrem Maciągiem reprezentują Hammonda Polska na świecie.

Większość modeli organów została zakupiona i sprowadzona przede wszystkim ze Stanów Zjednoczonych, ale także z Wielkiej Brytanii, Belgii, Holandii i Niemiec. Kolekcja jest własnością prywatnego kolekcjonera - powstała w ciągu kilku lat poprzedzających otwarcie muzeum.


Dlaczego Laurens Hammond?Kieleckie muzeum to miejsce wyjątkowe, o czym można przekonać się zaraz po przekroczeniu progu placówki.

Gości wita ogromne zdjęcie z Laurensem Hammondem, a w siedmiu salach prezentowane są największe osiągnięcia tego znanego amerykańskiego inżyniera – zegary i organy, w których zastosował silnik elektryczny. Dzięki temu pionierskiemu zabiegowi organy można dowolnie przestrajać, tworząc nowe brzmienia.

Na pewno postać Laurensa Hammonda kojarzy się z inżynierem, który swoim wynalazkiem na zawsze zrewolucjonizował rynek muzyczny, wpłynął na twórczość muzyków z całego świata – od Jimmiego Smitha przez Johna Lorda po Czesława Niemena.

Paleta instrumentówW kieleckim muzeum pokazano całą paletę instrumentów, między innymi kultowe B-3 czy równie popularne modele L-100 i M-100. Najstarsze organy pochodzą z 1935 roku (model A), a najnowsze z początku lat 90-tych XX wieku. W trakcie zwiedzania można usłyszeć oryginalne brzmienie instrumentu. Odwiedzający dodatkowo mogą samodzielnie zagrać na udostępnionym egzemplarzu organów Hammonda. Wśród zbiorów muzeum znajduje się 30 zegarów z Hammond Clock Company, których mechanizm dał początek sławetnym instrumentom, oraz wyjątkowy stół do tasowania i rozdawania kart używany niegdyś w rozgrywkach brydżowych.

Dodatkowym atutem muzeum będzie planowane na jesień 2018 roku otwarcie sali koncertowej, na której, oprócz licznych, poruszających wyobraźnię każdego słuchacza wydarzeń muzycznych, prowadzone będą również warsztaty edukacyjne.

Muzeum Laurensa Hammonda swoimi zbiorami chce przybliżyć twórczość człowieka, który ma na swoim koncie około 90 patentów, między innymi automatyczną skrzynię biegów i okulary 3D. Zapraszamy do muzeum, w którym można doświadczyć przenikania się świata techniki, fizyki i muzyki.

O muzeum
  • Muzeum Laurensa Hammonda jest oddziałem Muzeum Zabawek i Zabawy. Te dwie placówki mają wspólny mianownik – każdy znajdzie w nich coś dla siebie!!
  • Muzeum Laurensa Hammonda, Oddział Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach
  • ul. Kościuszki 13 (skrzyżowanie z ulicą Bodzentyńską)
  • 25-310 Kielce
  • Muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli w godzinach od 8.00 do 16.00, a sezonie letnim – od 9.00 do 17.00.
  • Rezerwacje:

tel. 515-335-852
  • e-mail: hammond@muzeumzabawek.eu
  • www.muzeumlaurensahammonda.kielce.eu
  • www.facebook.com/mlhkielce

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się