Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Łódź Pomnikiem Historii. Prezydent RP, Bronisław Komorowski, uhonorował nasze miasto

(msm, rs)
„Wielokulturowy krajobraz miasta przemysłowego Łodzi” uzyskał status Pomnika Historii. Oznacza to, że najważniejsze łódzkie zabytki zostały uznane za obiekty o szczególnej wartości historycznej, naukowej i artystycznej, mające duże znaczenie dla dziedzictwa kulturalnego Polski. Do Łodzi wręczyć rozporządzenie w tej sprawie przyjechał sam prezydent RP Bronisław Komorowski.

– Przyznając Łodzi tytuł Pomnika Historii chcę podkreślić to, co już udało się zrobić i cieszę się, że mogę przyłożyć rękę do ambitnych planów dalszych działań w zakresie rewitalizacji. Mam świadomość, że przyznanie tytułu to też zobowiązanie, bo ten Pomnik musi trwać i jego ochrona musi być kontynuowana – mówił Bronisław Komorowski w Pałacu Poznańskiego, wręczając prezydent Łodzi Hannie Zdanowskiej akt rozporządzenia.

Na krajobraz miasta przemysłowego składa się kilka obiektów szczegółowo opisanych w rozporządzeniu. Są to: fabryka Ludwika Geyera przy ul. Piotrkowskiej 280/286 z parkiem i skansenem miejskiej architektury drewnianej; zespół fabryczno-mieszkalny Karola Scheiblera (Księży Młyn, park Źródliska, Muzeum Kinematografii); pałac Izraela Poznańskiego przy ul. Ogrodowej 15/17 wraz z biurem fabrycznym i przędzalnią wysoką (gdzie obecnie mieści się andel’s Hotel). Pomnikami zostały także cmentarze: Stary przy ul. Ogrodowej i Żydowski przy ul. Brackiej oraz układ urbanistyczno-przestrzenny ulicy Piotrkowskiej na całej długości z placem Wolności włącznie do pl. Niepodległości.

– My w Łodzi jesteśmy przekonani, że żyjemy w wyjątkowym mieście. Przyznanie tytułu Pomnika Historii to budowanie marki miasta. Żadne inne miasto w Polce nie inwestuje obecnie tyle w zmianę swojego wizerunku poprzez ochronę swojego dziedzictwa – mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Po uroczystości w Pałacu Poznańskiego prezydent Komorowski z prezydent Zdanowską wsiedli do trambusa i przejechali pod magistrat, by odsłonić pamiątkową tablicę. Zdjęcia z prezydentem robili sobie przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miejskiej, a okazję do uściśnięcia prezydenckiej dłoni miało też około 30 łodzian.
Spod magistratu Bronisław Komorowski przejechał do Atlas Areny, gdzie wziął udział w otwarciu mityngu lekkoatletycznego Pedro’s Cup.
Wieczór prezydent spędził w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. Wczoraj minęło dokładnie sto lat od pierwszego koncertu łódzkich symfoników. Były życzenia i wyrazy uznania dla zespołu. Prezydent miał okazję usłyszeć unikalne podwójne organy – barokowe i romantyczne, bowiem specjalnie z jubileuszowej okazji u Krzysztofa Meyera zamówiony został Koncert na dwoje organów i orkiestrę „Musica festiva”. Zagrali: Krzysztof Urbaniak i Ludger Lohmann. W II Koncercie fortepianowym f-moll F. Chopina zaprezentował się Ingolf Wunder. Orkiestra Filharmonii Łódzkiej wystąpiła pod batutą swego głównego dyrygenta Daniela Raiskina.
Jubileuszowy wieczór w Filharmonii Łódzkiej prezydentowi Komorowskiemu będą przypominały bibliofilskie pamiątki. Otrzymał kalendarz z numerem 1 i książkę o FŁ „Spacer w przestrzeni, podróż w czasie”.

Księgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.plKsięgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.plKsięgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.pl

Księgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.plKsięgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.plKsięgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany