Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krzywe kręgosłupy, niesymetryczne łopatki... - mniej siedzenia, więcej ruchu radzą fizjoterapeuci u progu nowego roku szkolnego WIDEO

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Wideo
od 16 lat
Skrzywienia kręgosłupa, wady postawy, niesymetryczne łopatki, garbienie się - to widzimy u naszych dzieci i młodzieży. Nowy rok szkolny to dobry moment, by zastanowić się jak zapewnić swoich pociechom jak najlepsze warunki do nauki, siedzenia przy biurku, przed monitorem komputera i jak zapobiegać problemom zdrowotnym narządu ruchu. Zdrowy powrót do szkoły był też hasłem spotkania z fizjoterapeutami z Krajowej Izby Fizjoterapeutów w siedzibie NFZ w Łodzi.

Krzywe kręgosłupy, niesymetryczne łopatki... - mniej siedzenia, więcej ruchu radzą fizjoterapeuci u progu nowego roku szkolnego

Skrzywienia kręgosłupa, wady postawy, niesymetryczne łopatki, garbienie się - to widzimy u naszych dzieci i młodzieży. Nowy rok szkolny to dobry moment, by zastanowić się jak zapewnić swoich pociechom optymalne warunki do nauki, siedzenia przy biurku, przed monitorem komputera i jak zapobiegać problemom zdrowotnym narządu ruchu. Zdrowy powrót do szkoły był też hasłem spotkania z fizjoterapeutami z Krajowej Izby Fizjoterapeutów w siedzibie NFZ w Łodzi.
Można było przyjść z dzieckiem i poprosić o konsultację, można też było porozmawiać o profilaktyce schorzeń kręgosłupa i stóp, m.in. dotyczących prawidłowej pozycji ciała przy biurku, w ławce szkolnej, odpowiedniego wyboru plecaka itd. Anna Leder, rzeczniczka prasowa NFZ w Łodzi zwróciła też uwagę na to, że z dzieckiem warto przychodzić na bilans zdrowia u lekarza pierwszego kontaktu. Pierwszy bilans robi się już u dwulatków, a kolejne - co dwa lata. Podczas takiego bilansu, który jest wnikliwym badaniem z wywiadem, lekarz już może zauważyć konieczność skierowania małego pacjenta do specjalisty - lekarza rehabilitacji czy ortopedy.
Badanie kontrolne w POZ

- Zachęcam rodziców, by skontrolowali stan fizyczny dzieci przed początkiem roku szkolnego – mówi Michalina Torczyńska, fizjoterapeutka Krajowej Izby Fizjoterapii. - Trzeba zwrócić uwagę, jak siedzą przy biurku i jak długo siedzą, a ile czasu poświęcają na aktywność. Bo często w czasie wolnym dzieci nie ruszają się, tyle też siedzą.

Ważne jest dobre zorganizowanie miejsca do pracy – całe stopy dziecka powinny być oparte na podłodze, przedramiona – leżeć na podłokietnikach krzesła pod kątem 90 stopni, lędźwie natomiast – przylegać do oparcia. Monitor powinien znajdować się na wysokości wzroku.

- Trzeba zwracać uwagę na zmiany w postawie dziecka – czy bark nie jest ciut wyżej z jednej strony, czy łopatka nie jest podniesiona – wtedy dobrze jest się udać na badania do poradni POZ i jak będzie taka potrzeba – dalej do fizjoterapeuty. Osobny temat to tornister – często zbyt ciężki dla dziecka. Pamiętam jak zważyliśmy plecak ucznia klasy piątej – 8 kilogramów! To stanowczo za dużo. A bywały dni, że niektóre dzieci miały i plecaki o wadze powyżej 10 kilogramów. Plecak czy tornister to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż torba. Nosimy plecak na dwóch ramionach i najlepiej jeśli ma wyprofilowaną tylną ścianę.

- Bardzo ważna jest dla uczniów aktywność fizyczna i apelowałbym do rodziców i niezwalnianie dzieci z lekcji wuefu jeśli nie jest to uzasadnione i zelecone przed lekarza – dodaje Michał Łaz, fizjoterapeuta Krajowej Izby Fizjoterapii. - Siedzenie przed komputerem, tabletem, smartfonem zaburza postawę, więc każda aktywność jest wskazana. Nie musi to być sport wyczynowy, ale każdy który sprawia przyjemność – pływanie, piłka nożna, siatkówka, koszykówka, bieganie, a nawet spacer z rodzicami.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany