Komornicy ściągną mniejsze kwoty emerytom

Krzysztof Zając
Sejm uchwalił ustawę podwyższającą kwoty wolne od zajęcia  przez komornika  u emerytów i rencistów Nowe przepisy wejdą w życie za pół roku.
Sejm uchwalił ustawę podwyższającą kwoty wolne od zajęcia przez komornika u emerytów i rencistów Nowe przepisy wejdą w życie za pół roku. kz
Emeryci i renciści są coraz bardziej zadłużeni, a komornicy, zajmując ich świadczenia z ZUS, zostawiają im kwoty nie wystarczające na przeżycie. Sejm to zmienił i uchwalił ustawę podnoszącą próg kwot wolnych od zajęcia.

- Pracownicy ZUS zauważają, że z roku na rok wniosków komorniczych przybywa. W ślad za nimi zwiększa się liczba potrąceń dokonywanych ze świadczeń wypłacanych emerytom i rencistom. Nie mogę dokładnie, ani nawet procentowo wskazać, o ile zajęć komorniczych jest więcej. Trudność wynika z tego, że potrącenia komornicze ewidencjonowane są wspólnie z innymi, pozaegzekucyjnymi potrąceniami, dotyczącymi np. opłat za pobyt w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym - informuje Monika Kiełczyńska, Regionalny Rzecznik ZUS.

Kwota wolna od potrąceń komorniczych wynosi dla pracownika 1032 zł. Dla emerytów i rencistów jest znacznie niższa i stanowi zaledwie 50 % minimalnych, ustawowych świadczeń netto, czyli wynosi zaledwie od 281 zł (renta dla osób częściowo niezdolnych do pracy) do 365 zł ( emerytura, renta rodzinna lub z tytułu całkowitej niezdolności do pracy).

Sejm uchwalił ustawę podwyższającą kwoty wolne od zajęcia przez komornika u emerytów i rencistów Nowe przepisy wejdą w życie za pół roku.

Za pieniądze, które zostają po zajęciu części świadczeń przez komornika, nie da się przeżyć. Dlatego Sejm podniósł te progi do 75 proc. najniższej emerytury lub renty. To ciągle są kwoty niewystarczające na przeżycie. Jednak parlament nie zdecydował się na większe podwyższenie progów, by... nie ograniczyć najuboższym emerytom i rencistom możliwości zaciągania kredytów czy chociażby podpisania umowy na telefon. Żadna instytucja finansowa nie zdecyduje się bowiem na zawarcie umowy z klientem, z którego nie będzie w stanie ściągnąć ewentualnego długu, ponieważ jego cała emerytura lub renta są wolne od zajęcia komorniczego.

Uchwalone jednogłośnie przepisy wejdą w życie po sześciu miesiącach od opublikowania ustawy.

GĘŚ NA JAŚKU KOŚCIELNIKI GÓRNE PO KUCHENNYCH REWOLUCJACH [MENU, CENY, OPINIE]

](http://www.expressilustrowany.pl/ "ZOBACZ TEŻ FILM Jak przygotować auto do zimy? (autor x.news/Dzień Dobry TVN)