Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejna udana edycja festiwalu „Kolory Polski” - tuż przed jubileuszem

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Podczas finałowego koncertu festiwalu za pulpitem dyrygenckim stanął Chuchei Iwasaki (w środku)
Podczas finałowego koncertu festiwalu za pulpitem dyrygenckim stanął Chuchei Iwasaki (w środku) Sebastian Sołtyszewski
Zakończył się 24. Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”. W przyszłym roku wydarzenie czeka zatem okazały jubileusz.

Trwający przez całe wakacje tegoroczny Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski” to blisko dwadzieścia koncertów w Łodzi i zakątkach województwa łódzkiego. Organizatorom, jak zawsze, udało się zaprosić artystów sięgających po rozmaite gatunki muzyczne, odmienną stylistykę i wielorakie inspiracje, ale bez wyjątku oferujących wysoką jakość wykonawczą i interpretacyjną.

Melomani mogli się cieszyć muzyką klasyczną prezentowana przez łódzkich filharmoników, zespoły kameralne oraz solistów, ale także muzyką rozrywkową, folkiem, czy jazzem. A co w przypadku tego festiwalu równie istotne, oddawać się artystycznym doznaniom w efektownych wnętrzach zabytkowej architektury i w pięknych okolicznościach przyrody.

Finałowy wieczór festiwalu odbył się w niedzielę w sali koncertowej Filharmonii Łódzkiej. Publiczność miała okazję usłyszeć współczesne, niepokorne wersje pieśni ludowych z regionu łódzkiego oraz wziąć udział w prawykonaniu „Fantazji Łódzkiej” na chór i orkiestrę, stworzonej specjalnie dla festiwalu z okazji 600-lecia Łodzi przez Gary’ego Guthmana, uznanego amerykańskiego trębacza i kompozytora jazzowego, od lat mieszkającego w Polsce.

Prawykonanie „Fantazji...” w wykonaniu Chóru i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej poprowadził Chuhei Iwasaki, japoński kapelmistrz, główny dyrygent Orkiestry Filharmonicznej w Pilźnie. Pieśni ludowe zaś, w dotąd niewykonywanych opracowaniach Zuzanny Falkowskiej, Jacka Sykulskiego i Marcina Wawruka, zaprezentowali soliści i kwartet smyczkowy pod dyrekcją chórmistrza Artura Kozy.

Festiwalowi muzyczni podróżnicy, od czerwca do końca sierpnia, dotarli do 17 miejscowości w województwie - były to m.in. Poświętne, gdzie inaugurowano tegoroczny festiwal oraz Przedbórz, Wolbórz, Sieradz, Rogów, czy Zduńska Wola. Koncerty odbywały się przede wszystkim w obiektach sakralnych, np. w archikolegiacie w Tumie, ale też w plenerze. Tak było w Wolborzu, gdzie scena plenerowa stanęła przy Pałacu Biskupów Kujawskich czy w Zadzimiu, gdzie „pod chmurką” wystąpił Bogna Band. Warto odnotować, że koncerty cieszyły się dużym zainteresowaniem, publiczność reagowała znakomicie, muzykom granie w niecodziennym anturażu sprawiało wyraźną przyjemność, a na trasie festiwalu w tym roku pojawiło się pięć nowych miejsc, w których wędrowne wydarzenie jeszcze nie gościło.

Podczas finałowego spotkanie marszałek województwa Grzegorz Schreiber podkreślał, że mieszkańcy Łódzkiego co roku czekają na festiwalowe koncerty, by przy okazji zwiedzać region i odkrywać jego uroki. I to właśnie połączenie walorów artystycznych z turystycznymi stało się najsilniejszym znakiem festiwalu, a i jego wyróżnikiem. „Kolory Polski” potwierdzają, że nie ma jak muzyka prezentowana „na żywo”, a jej urodę wzmacniają otoczka i kontekst, w jakim jest prezentowana.

Tomasz Bęben, dyrektor Filharmonii Łódzkiej i zarazem dyrektor festiwalu precyzyjnie dobiera repertuar przedsięwzięcia, ale i zwraca szczególną uwagę na to, gdzie koncerty się odbywają. W efekcie „Kolory Polski” mają swój wyrazisty charakter i pełnią niebagatelną rolę w promocji jakościowej muzyki. Oby decydenci odpowiedzialni za fundusze sprawili, iż przyszłoroczny jubileusz 25. edycji festiwalu wypadnie z godnością, na jaką wydarzenie to zasługuje.

Należy zauważyć, że Filharmonia Łódzka nie jest jedyną instytucją kultury samorządu województwa, która gra dla mieszkańców spoza Łodzi. Taką ofertę w tym roku przygotował Teatr im. S. Jaracza, który w ramach cyklu „Wojewódzkie Jaracza Wędrówki” gościł m.in. w Skierniewicach i Radomsku. Z „Operą przez Łódzkie” ruszył też Teatr Wielki, którego artyści wystąpili m.in. w Łowiczu i w Aleksandrowie Łódzkim.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kolejna udana edycja festiwalu „Kolory Polski” - tuż przed jubileuszem - Dziennik Łódzki

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany