Klimatyzacja sufitowa do domu – profesjonalne urządzenie dla wymagających

Materiał powstał we współpracy z KAISAI
Nawiew klimatyzacji sufitowej do domu
Nawiew klimatyzacji sufitowej do domu
Klimatyzacja w suficie jeszcze jakiś czas temu była uważana za bardzo ekskluzywne rozwiązanie dostępne tylko dla najbardziej wymagających klientów i przeznaczone do zastosowań profesjonalnych, ale wraz z biegiem czasu coraz częściej pojawia się też w domach statystycznych Kowalskich. Czym jest i jak działa klimatyzacja kasetonowa w domu? Jakie ma zalety i gdzie najlepiej sprawdzi się ta estetyczna i wysoce funkcjonalna instalacja?

Klimatyzacja kasetonowa – co to jest i jak działa?

Klimatyzacja w suficie to szczególny rodzaj jednostki, która wbrew pozorom wcale nie jest dedykowana wyłącznie obiektom biurowym czy przemysłowym. Klimatyzacja kasetonowa w domu jest układem typu split, czyli składającym się z dwóch jednostek – wewnętrznej z parownikiem i zewnętrznej wyposażonej w skraplacz. Jednostki zewnętrzne sufitowych instalacji są montowane standardowo poza pomieszczeniami, a wewnętrzne w podwieszanych sufitach. W pomieszczeniach widoczne są natomiast tylko wyloty powietrza wyglądające niczym duże kratki wentylacyjne.

Jednostki sufitowe mogą nie tylko chłodzić, ale też skutecznie ogrzewać pomieszczenia, osuszać je i wentylować. Wydajne i energooszczędne klimatyzatory kasetonowe mają jedno, dwu- a nawet czterokierunkowe nawiewy, a im nawiewów jest więcej, tym bardziej równomierną dystrybucję powietrza zapewniają.

- Klimatyzacja sufitowa do domu działa dokładnie w taki sam sposób jak ścienna, ale różni się budową oraz sposobem montażu. Rozmiar i charakter jednostki wewnętrznej należy każdorazowo dostosować do rozstawu stelaża wykorzystanego do przygotowania zabudowy podwieszanego sufitu, natomiast moc i pozostałe parametry urządzenia dostosowuje się do wielkości budynku i do jego zapotrzebowania na chłód oraz ciepło – mówi Piotr Materek, Kierownik ds. Technicznych w KAISAI.

Zalety klimatyzacji kasetonowej w domu

Jednostka chłodząca wbudowana w sufit umożliwia równą dystrybucję powietrza i jest bardzo elegancka, a dodatkowo praktycznie niewidoczna, przez co nie wpływa negatywnie na estetykę pomieszczenia. W odróżnieniu od klasycznej instalacji ściennej klimatyzacja w suficie daje też większą dowolność w kontekście urządzenia wnętrza dlatego, że nie ogranicza pomysłów na zagospodarowanie ścian. W przypadku takiej instalacji nie trzeba się też przejmować, iż np. zastawimy jednostkę wewnętrzną meblami czy elementami dekoracyjnymi, bo ściany pozostają wolne, a wylot urządzenia znajduje się w centralnej części pomieszczenia.

- Klimatyzacja w suficie – mimo że nowoczesna i efektowna – wcale nie generuje wyższych kosztów niż inne rodzaje instalacji. W wysokiej klasy jednostkach znajduje się moduł DC inwerter umożliwiający zamianę prądu stałego na prąd zmienny i dopasowanie napięcia do aktualnych potrzeb, a jednocześnie ograniczenie zużycia energii. Przykładem wydajnego rozwiązania tego typu jest klimatyzator kasetonowy KCA4U, który będzie odpowiedni zarówno do dużych pomieszczeń, takich jak sale konferencyjne czy restauracje, ale też domów i mieszkań – wyjaśnia Piotr Materek.

Klimatyzacja kasetonowa w suficie

Klimatyzacja w suficie – gdzie się sprawdzi?

Klimatyzatory kasetonowe są bardzo uniwersalne, ale do prawidłowego działania wymagają konkretnych warunków, m.in. odpowiedniej wysokości pomieszczeń. Z uwagi na ten fakt jeszcze do niedawna pokutowało przekonanie, że instalacja sufitowa jest przeznaczona wyłącznie do biur, hoteli, magazynów i innych wysokich obiektów. Nie jest to prawdą, bo równie dobrze sprawdza się w typowych przestrzeniach mieszkalnych.

Jednostki kasetonowe stanowią doskonałą alternatywę dla instalacji ściennej uważanej przez niektórych za toporną i szpecącą wnętrza. Klimatyzacja sufitowa do domu jest na tyle dyskretna, że można ją z powodzeniem wpasować w aranżację każdego wnętrza bez względu na jego styl czy charakter i to w taki sposób, że będzie praktycznie niezauważalna. Z powodzeniem można z niej korzystać w domach jednorodzinnych oraz w mieszkaniach w blokach i kamienicach, o ile tylko istnieje techniczna możliwość montażu takiego urządzenia.

- Instalacja klimatyzacji kasetonowej w domu ma co prawda pewne ograniczenia związane głównie z odległościami między jednostkami, sufitem i ścianami, ale poza tym jest naprawdę bezproblemowa. Ważne jest natomiast to, by zaplanować ją już na etapie budowy lub kompleksowego remontu budynku, co pozwoli przyspieszyć proces instalacji i uniknąć potencjalnych błędów wykonawczych. Dopasowanie klimatyzacji do metrażu domu powinno leżeć po stronie doświadczonych specjalistów, którzy w tym celu ocenią nie tylko metraż i ewentualne możliwości techniczne, ale też takie parametry, jak orientacja budynku względem stron świata, ilość ciepła dostająca się do wnętrza przez przeszklenia, czy też zaizolowanie termiczne całego obiektu. Wszystkie te czynniki będą miały wpływ na efektywność urządzenia chłodzącego. Świadoma decyzja poprzedzona profesjonalną analizą to gwarancja udanego zakupu – dodaje ekspert.

Klimatyzacja sufitowa do domu – czy się opłaca?

Sufitowa instalacja jest równie wydajna co klasyczna ścienna i tak samo oszczędna. Koszt eksploatacji takiego urządzenia zależy jednak każdorazowo od jego mocy oraz czasu i trybu działania czy aktualnych warunków. Nowoczesne klimatyzatory sufitowe KAISAI cechują się doskonałymi parametrami SCOP i SEER, dzięki czemu działają wydajnie przez cały rok, niezależnie od warunków atmosferycznych. Te urządzenia mogą pracować w trybie grzania, wentylacji lub chłodzenia, a dzięki funkcji dostarczania świeżego powietrza zadbają też o odpowiednią dostępność tlenu i dobre samopoczucie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany