Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy sadzić rzeżuchę przed Wielkanocą? Ile rośnie rzeżucha? Rzeżucha - jak sadzić na święta wielkanocne?

(mj), (ls)
Rzeżucha
Rzeżucha Jarosław Ziarek
Kiedy sadzić rzeżuchę przed Wielkanocą? Ile rośnie rzeżucha? Rzeżucha jest źródłem wielu cennych witamin i składników mineralnych. Przypominamy sobie o niej wiosną, szczególnie w okresie Wielkanocny, kiedy wykorzystujemy ją do dekoracji świątecznych stołów. Kiedy trzeba pomyśleć o jej uprawie, żeby wyrosła piękna na święta wielkanocne?

Kiedy sadzić rzeżuchę, żeby zdążyć przed Wielkanocą?

Jeśli chcesz wysiać rzeżuchę, która ma stać się ozdobą wielkanocnego stołu, musisz zająć się tym 2 tygodnie przed świętami.
Rzeżucha kiełkuje w temperaturze 20-22 st. Celsjusza i chociaż rośnie przy temperaturze 10 st. Celsjusza to wyższa temperatura zapewnia większe plony. W ciemnych mieszkaniach warto wysiać rzeżuchę nieco wcześniej i pilnować nawadnianie, żeby kiełki nie spleśniały. Najlepiej uprawiać te roślinę na na parapecie okiennym od strony południowej.

Jak sadzić rzeżuchę w domowych warunkach?

Najbardziej popularne jest sadzenie rzeżuchy na wacie. Wystarczy znaleźć miseczkę, obłożyć ją watą, postawić miseczkę na talerzyku. Po zmoczeniu waty wodą, obsyp ją nasionami rzeżuchy i spryskaj wodą...

Rzeżucha

Jej kiełki zawierają sporo witaminy C, witamin z grupy B, beta-karotenu, są również źródłem składników mineralnych - siarki, potasu, magnezu, wapnia, żelaza, chromu oraz jodu. Warto je włączyć do diety. Walory lecznicze rzeżuchy od dawna wykorzystywane są w medycynie ludowej - jako lek na pasożyty jelit i owrzodzenia skóry. Już wtedy wiedziano, że działa dezynfekująco na jamę ustną oraz pobudzająco na trawienie i apetyt. Ponieważ jest bogatym źródłem łatwo przyswajalnego jodu, poleca się ją osobom z niedoczynnością tarczycy.

Rzeżucha jest zalecana w diecie cukrzyków, osób z nietolerancją glukozy (zawarty w niej chrom wpływa na prawidłową pracę trzustki i metabolizm glukozy) oraz problemami dermatologicznymi, tj. trądzik czy łojotok. Ze względu na jej działanie moczopędne jedzenie kiełków rzeżuchy jest także wskazane przy chorobach nerek. Wspaniale wpływa na włosy. Zawarta w rzeżusze siarka odgrywa ważną rolę w budowaniu ich struktury. Jest jednak i druga strona medalu - spożywanie rzeżuchy w nadmiernej ilości może wywołać stan zapalny pęcherza. Aby sobie nie zaszkodzić, należy jeść nie więcej niż kilka łyżeczek na dobę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany