Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Karuzela stanowisk w spółkach miejskich. Nowi prezesi, wiceprezesi i członkowie zarządów

red.
Aż w pięciu łódzkich spółkach miejskich doszło w ostatnim czasie do zmian w zarządach, a w niektórych przypadkach także w radach nadzorczych. Chodzi o Miejską Arenę Kultury i Sportu, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, Miejski Ogród Zoologiczny, Bionanopark i Zakład Wodociągów i Kanaliza
Aż w pięciu łódzkich spółkach miejskich doszło w ostatnim czasie do zmian w zarządach, a w niektórych przypadkach także w radach nadzorczych. Chodzi o Miejską Arenę Kultury i Sportu, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, Miejski Ogród Zoologiczny, Bionanopark i Zakład Wodociągów i Kanaliza
Aż w pięciu łódzkich spółkach miejskich doszło w ostatnim czasie do zmian w zarządach, a w niektórych przypadkach także w radach nadzorczych. Chodzi o Miejską Arenę Kultury i Sportu, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, Miejski Ogród Zoologiczny, Bionanopark i Zakład Wodociągów i Kanalizacji.

Zmiany w Miejskiej Arenie Kultury i Sportu

Nowego prezesa ma MAKiS, spółka z siedzibą w Atlas Arenie, zarządzająca m.in. łódzkimi stadionami miejskimi. Został nim Maciej Łaski. To były pracownik Urzędu Marszałkowskiego z czasów, gdy zarządzali nim marszałkowie z PO, najpierw Włodzimierz Fisiak, a potem Witold Stępień. Zajmował się m.in. promocją i współpracą zagraniczną, ale krótko po przejęciu władzy przez PiS w 2018 r. przeniósł się do administracji miejskiej, kierował m.in. Łódzkim Centrum Wydarzeń. Do MAKiS - najpierw w roli wiceprezesa - trafił pod koniec 2022 roku, gdy ze spółki odszedł Łukaszu Mincie w atmosferze kompromitacji i konfliktu z Arturem Rojkiem, dyrektorem artystycznym Festiwalu Great September. A że Łaski jest także byłym menedżerem muzycznym, liczono też na jego kontakty w branży i zakontraktowanie dochodowych koncertów. W styczniu Łaski został już prezesem MAKiS.

Nowy wiceprezes Miejskiego Ogrodu Zoologicznego

Jego poprzednik na tym stanowisku, Sławomir Worach, choć miał opinię człowieka bezkonfliktowego, mimowolnie został twarzą brutalnego konfliktu i kryzysu na linii Widzew Łódź - władze miasta Łodzi, na czym wizerunkowo stracił sporo, podobnie jak miasto i spólka. Nieoficjalnie wiadomo, że Worach chciał wrócić do zarządu MPK, tyle tylko, że wakat w zarządzie miejskiego przewoźnika był już zajęty. W końcu Woracha zaangażowano na stanowisku wiceprezesa Miejskiego Ogrodu Zoologicznego. Ten stołek był wolny od września 2023 roku, gdy zwolnił go Krzysztof Babij przyjmując stanowisko prezesa Aquaparku Fala.

Kto zajął wakat w zarządzie MPK?

Tymczasem wolne stanowisko członka zarządu MPK zajął Romuald Bosakowski. To m.in. były prezes ZWiK, a potem TBS Złotnicki w Zduńskiej Woli, w przeszłości również prezes PKP S.A. Jest związany z Platformą Obywatelską. W maju 2022 roku Romuald Bosakowski w łódzkiej archikatedrze został wyświęcony na diakona stałego, a w uroczystości towarzyszyła mu Hanna Zdanowska (PO), która jako prezydent Łodzi pełni funkcję zgromadzenia wspólników MPK, czyli de facto właściciela spółki.

Nowy prezes Bionanoparku, co z poprzednim?

To nie wszystko, bo nowym prezesem Bionanoparku został Mariusz Koziński. Przed laty Koziński był szefem gabinetu marszałka Włodzimierza Fisiaka, gdy ten jeszcze był w PO, potem zaś był prezesem państwowej spółki Textilimpex. Politycznie przeszedł podobną drogę do Włodzimierza Fisiaka: najpierw PO, potem Porozumienie Jarosława Gowina, teraz bezpartyjny. Na stanowisko prezesa spółki rekomendował go prof. Krzysztof Jóźwik, rektor Politechniki Łódzkiej, najmniejszego z udziałowców Bionanoparku, a podtrzymała ją prezydent Zdanowska, czyli przedstawiciel miasta Łódź, największego z udziałowców rekomendując Mariusza Kozińskiego radzie nadzorczej spółki. Koziński zastąpił tym samym wieloletniego prezesa Marka Cieślaka (PO), który został członkiem rady nadzorczej Bionanparku.

Wakat w zarządzie wodociągów

Zmiany także w zarządzie ZWiK. Ze stanowiska członka zarządu spółki zrezygnowała Joanna Błaszczyk-Skalska, przed połączeniem z wodociągami, prezes Grupowej Oczyszczalni Ścieków od 2015 roku. Póki co na wakujące stanowisko w zarządzie ZWiK jeszcze nikogo nie powołano.

Ile oni zarabiają?

Według uchwał zgromadzeń wspólników poszczególnych spółek miejskich lub z udziałami miasta Łódź, miesięczne, podstawowe zarobki na stanowiskach prezesów, wiceprezesów i członków zarządów, kształtują się następująco:

  • prezes Miejskiej Areny Kultury i Sportu - 23 tys. 119 zł brutto
  • prezes Bionanoparku - 19 tys. 800 zł brutto
  • wiceprezes Miejskiego Ogrodu Zoologicznego - 23 tys. 120 zł brutto
  • członek zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego - 22 tys. 018 zł brutto
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Karuzela stanowisk w spółkach miejskich. Nowi prezesi, wiceprezesi i członkowie zarządów - Dziennik Łódzki

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany