MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kanalizacja w Łodzi. Zakończyły się remonty łódzkich kanałów odprowadzających deszczówkę. Naprawiono kolektory na Bałutach i Retkini

Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
Uzupełnianie spoin w kanałach ceglanych odbywa się tylko zimą.
Uzupełnianie spoin w kanałach ceglanych odbywa się tylko zimą. ZWiK
Ekipy Zakładów Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi skończyły remonty kanałów deszczowych przyjmujących wody opadowe i roztopowe. Przeprowadza się je zimą, gdy chwyta mróz i woda nie płynie kolektorami. Ale ostatnia zima była łagodna i obfita w opady.

Więcej:

W Łodzi zostanie udostępniona zwiedzającym podziemna katedra...

Kanalizacja w Łodzi. Śnieg i mróz sprzyjają sieci

Roboty trzeba było nie raz wstrzymać, ponieważ kanały wypełnione wodą stanowią zagrożenie dla pracowników. Z tego powodu realizacja remontów przeciągała się. Słabe opady śniegu dołożyły pracy wodociągowcom.

Przy całkowitym braku pokrywy śnieżnej dochodzi do gwałtownego przemarzania gruntu, powstają naprężenia na sieci wodociągowej, czego następstwem są awarie. W styczniu i lutym odnotowaliśmy ich w mieście aż 133. Pokrywa śnieżna stanowi naturalną barierę, która chroni ziemię przed mrozem i spowalnia proces jej przemarzania. Niestety, w ostatnich latach trudno o większe opady. Niekorzystnie na wodociągowe rury wpływa też częste przechodzenie temperatury przez „zero" st. C – z ujemnej na dodatnią i odwrotnie. Ostatnio mieliśmy do czynienia z taką aurą, kiedy nocami zdarzały się przymrozki, a w dzień temperatura wzrastała powyżej zera. Dla bezawaryjnej pracy sieci wodociągowej najbardziej korzystne są długie okresy bez gwałtownych wahań temperatury. Dotyczy to również lata. Napływ gorących i suchych mas powietrza latem przyczynia się do gwałtownego wysychania gruntu i powstawania naprężenia na sieci, których skutkiem są awarie - mówi Miłosz Wika z Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi.

Więcej:

Kanalizacja w Łodzi. Ekipa Zakładu Wodociągów i Kanalizacji ...

Ceglane i betonowe kanały jak nowe

W tym roku udało się wyremontować kilkaset metrów kolektora ogólnospławnego w parku Ocalałych na Bałutach i kanału deszczowego na Retkini.

Naprawa polega na uzupełnianiu ubytków w spoinach w kanałach ceglanych lub w ścianach kanałów betonowych. Używa się do tego specjalnej zaprawy hutniczej - wyjaśnia Miłosz Wika ze ZWiK.

Mimo że to bardzo trwały materiał, to woda płynąca kanałami, często o silnym, wartkim nurcie, wymywa go ze ścian czy to betonowych, czy ceglanych. Trzeba więc naprawiać spoiny w ceglanych kanałach lub ubytki w betonowych ścianach. Remonty są wykonywane co roku. Podstawowym narzędziem jest fugajza, czyli tak nazywana przez pracowników ZWiK specjalna kielnia do uzupełniania spoin między cegłami. Najlepsze fugajzy wykonywało się przed laty z resorów fiatów 126p, czyli „maluchów”.
Praca w kanałach jest ciężka, żmudna i niebezpieczna.

- Jest w nich ciasno. Często trzeba pracować w niewygodnej pozycji, przeglądać cegłę po cegle, każdą spoinę - dodaje Miłosz Wika. - Zanim ludzie zejdą pod ziemię, kanały są wietrzone, by usunąć ewentualne toksyczne gazy oraz myte. Przez pozostałą część roku w ogóle nie wchodzi się do kanałów.

Gdy po śnieżnej zimie przychodzą roztopy, woda z ulic i z dachów wpada do kanałów. Tak samo dzieje się podczas opadów deszczu. Kolektory szybko napełniają się wodą, a jej wartki nurt może porwać, a to grozi utonięciem. Dlatego zawsze przestrzegamy przed wchodzeniem do kanałów - dodaje Miłosz Wika.

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany