Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Łodzi zostanie udostępniona zwiedzającym podziemna katedra na Stokach. Taka okazja trafia się raz na kilka lat

Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
Zbiorniki wody pitnej na Stokach w Łodzi tylko raz na dwa, trzy lata jest opróżniany. Gdy z każdego z czterech zbiorników spłynie 15 milionów litrów wody, ekipa czyści pomieszczenie, sprawdza, czy ściany nie są uszkodzone, czy nie ma w nich pęknięć. To jedyna okazja, by znaleźć się w środku tej niezwykłej, podziemnej budowli.

Sześciuset zwiedzających na 600-lecie Łodzi

Po koniecznym przeglądzie woda do zbiorników zacznie być tłoczona z 19. studni głębinowych oraz w niewielkiej ilości z ujęcia w Tomaszowie Mazowieckim na rzece Pilicy. Napełnianie zbiorników trwa kilka dni.
Nie każdy do nich wejdzie. 600-lecie Łodzi stało się okazją, by udostępnić ten tajemniczy obiekt sześciuset łodzianom. Zakład Wodociągów i Kanalizacji w siedzibie przy ul. Wierzbowej 52 w środę 13 września zacznie wydawać zaproszenia. Będzie się można po nie zgłosić w kolejnych dniach - w czwartek 14, w piątek 15 września, w poniedziałek 18 września i wtorek 19 września w godz. 16 - 17. Każdego dnia rozdanych zostanie 120 zaproszeń - jedno zaproszenie jest ważne tylko dla jednej osoby. Zwiedzanie zbiornika na Stokach będzie odbywać się od piątku 22 września do poniedziałku 25 września od rana.

Co łodzianie wrzucają do sedesu? Czytaj tu:

Podziemna katedra na Stokach. Ceglaste sklepienia, łuki, kolumny

W zbiornikach na Stokach są zgromadzone strategiczne zapasy wody pitnej dla miasta. Ale to także unikalny w skali Europy zabytek techniki, prezentujący najwyższy kunszt sztuki inżynierskiej z przełomu XIX i XX wieku. Łukowate sklepienia - sklepienie jednego zbiornika składa się ze 100 kopuł - podtrzymuje 81 kolumn. Ceglane łuki i kopuły przypominają średniowieczne katedry. Stąd nazwa "katedra na Stokach".
- By takie wielkie budowle mogły wytrzymać ogromne ciśnienie wody, potrzebna była specjalna ich konstrukcja i specjalne materiały budowlane. Zbiorniki wzniesiono z wodoodpornej i wytrzymałej na ciśnienie cegły. Podłoga i ściany mają łukowaty kształt. Wszystko po to, by równomiernie rozkładało się ogromne ciśnienie 60 tysięcy ton wody - wyjaśnia Miłosz Wika, rzecznik ZWiK.

Galeria

Genialny inżynier Lindley na najwyższym wzgórzu

Na pomysł wykorzystania Wzgórza Stokowskiego położonego na wysokości 260 metrów n.p.m., najwyższego wzniesienia Łodzi, do zasilania miasta w wodę wpadł na początku XX wieku William Heerlein Lindley, angielski inżynier. Uznał, że wzgórze doskonale nadaje się na budowę zbiorników na wodę. Powstała naturalna wieża ciśnień, z której woda rurami spływa siłą grawitacji do domów położonych poniżej zbiorników. Różnica poziomu między lustrem wody w podziemnej katedrze, a najniższym punktem zasilanym z sieci wodociągowej w Łodzi wynosi blisko 100 metrów.
Jednak realizacja inwestycji była bardzo kosztowna. Dlatego dwa pierwsze zbiorniki o pojemności 15 milionów litrów każdy zbudowano w latach 1935 - 1937. Dwa kolejne dopiero po II wojnie światowej, w latach 1949-53. Powstały na planie kwadratów, każdy o boku 60 metrów.
Podziemna katedra to obiekt o znaczeniu strategicznym. Znajduje się on pod szczególnym nadzorem służb kryzysowych.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany