Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kamienica przy ul. Żeromskiego w każdej chwili może się zawalić! Nadal mieszkają w niej cztery rodziny! Zobacz, jak wygląda budynek FILM

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Wideo
od 16 lat
Już w piśmie sygnowanym przez Urząd Miasta Łodzi w 2021 r znalazła się informacja o tym, że kamienica jest wyłączona z użytkowania. Pomimo zarwanego dachu i zalanych piwnic nic w tej sprawie się nie działo. Pisma lokatorów o złych warunkach lokalowych - w szafkach pleśnieją artykuły spożywcze, piwnice są regularnie zalewane, a dach trzyma się na słowo honoru, urzędnicy zbywali ogólnikami.

6 listopada br. Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Łodzi jak wynika z pisma, które otrzymaliśmy na wysłane zapytanie do PiNBUD-u zapytanie, napisał cyt.: (...) "Zakazano użytkowania budynku do czasu usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości". Ale w budynku nadal mieszka 8 osób.

- Kładziemy się spać zastanawiając się, czy rano będziemy mieć dach nad głową - mówi Justyna Białecka, która z córką i synem mieszka w lokalu na parterze. Lokatorką kamienicy przy ul. Żeromskiego 5 jest od 21 lat, nie ma zaległości w opłatach. - Wszyscy drżymy o życie swoje i swoich bliskich.

W kamienicy przy ul. Żeromskiego 5 okna są oszalunkowane. W mieszkaniach - jak pokazują lokatorzy - ciemno jak w piwnicy. N ścianach wilgoć i grzyb. W piwnicy stoi woda, a okna dawno temu wypadły. Od co najmniej 21 lat, bo tyle lat zamieszkuje w tej kamienicy Justyna Białecka, w budynku nie było żadnego remontu. Jedyne co udało się lokatorom uzyskać od administracji, to zamontowanie bramy.

- Sąsiadce na drugim piętrze przez dziury w dachu do mieszkania lała się woda - opowiada Justyna Białecka. - Wszyscy mamy wilgoć w mieszkaniach. Pleśnieją artykuły spożywcze, mieszkanie trzeba raz w roku malować. Syn ma astmę, a grzyb w mieszkaniu tylko tę chorobę u niego nasila, warunków do wyzdrowienia - brak.

Syn pani Justyny Białeckiej ma nawet orzeczenie lekarskie z którego wynika, że nie może mieszkać w takich warunkach. Justyna Białecka od 2017 r prosi na piśmie Zarząd Lokali Miejskich o zamianę mieszkania, ale pozytywnej odpowiedzi brak. Urzędnicy plączą się w swoich wyjaśnieniach. Jednemu z lokatorów kamienicy przy ul. Żeromskiego 5 w piśmie wystawionym w 2021 r napisali, że kamienica jest wyłączona z użytkowania. Lokatorce w 2022 r obiecywali remont.
Drążą tunel, a kamienica drży

Odkąd w pobliżu Manufaktury drążony jest podziemny w tunel mieszkańcy kamienicy przy ul. Żeromskiego 5 mają kolejny powód do obaw. Na skutek drgań w ich mieszkaniach przesuwają się przedmioty. Na ich podwórko - jak mówią lokatorzy - przychodziły różne komisje, ale oni nie byli informowani o decyzjach podejmowanych w sprawie ich kamienicy. W końcu zdesperowani lokatorzy zwrócili się do radnego Tomasza Anielaka z prośbą o interwencję. I w końcu coś zaczęło się dziać. Przyszła urzędniczka i przyniosła mieszkańcom kamienicy do wypełnienia formularze o dochodach. Ale żadnych propozycji lokali zamiennych nie otrzymali.

Zakaz użytkowania budynku
Z prośbą o wyjaśnienia dotyczące stanu technicznego budynku i lokali zastępczych dla mieszkańców zwróciliśmy się z pytaniami do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego i Urzędu Miasta Łodzi. Odpowiedział PiNBUD. Jak czytamy w piśmie nadesłanym na nasze zapytanie Urząd Miasta Łodzi ma dokonać w budynku szeregu napraw, zabezpieczyć więźbę dachową, skuć luźne i odspojone tynki, zamontować siatkę ochronną na całej powierzchni ścian zewnętrznych, zamurować otworów okienne w poziomie parteru celem uniemożliwienia wejścia osobom nieupoważnionym, umieścić na budynku zawiadomienia o zagrożeniu jakie stanowi jego stan techniczny oraz zakaz jego użytkowania. Zarząd Lokali Miejskich ma wskazać najemcom lokale mieszkalne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany