Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kalendarium ogrodnika. Jak zadbać o owady zapylające? Pora ułatwić pszczołom samotnicom przyjście na świat

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Różnorodność roślin w ogrodzie sprzyja różnym gatunkom zapylaczy.
Różnorodność roślin w ogrodzie sprzyja różnym gatunkom zapylaczy. Agnieszka Jedlińska
W połowie lutego poważnie myślimy o wiośnie i lecie w ogrodzie. Głównie skupiamy się na roślinach. Warto jednak pomyśleć także o owadach, które tylko czekają aż promienie słońca przygrzeją tak mocno, że będą mogły przyjść na świat lub obudzić się z zimowego snu. Niektórym warto pomóc. To pszczoły samotnice.

W polskich ogrodach coraz więcej jest domków dla owadów, coraz więcej osób stawia specjalne ule dla pszczół samotnic. Z takich schronień korzystają różne owady. Pamiętajmy w ogrodzie pożyteczne są wszystkie, nawet te, które są naturalnymi wrogami zapylaczy.

W ogrodzie ważna jest równowaga. Każdy ogrodnik przyzna, że każde żywe stworzenie jest potrzebne. Dziś zajmijmy się pszczołami samotnicami.

To najbardziej pożyteczne i najbardziej przyjazne wobec człowieka pszczoły, które nie zakładają kolonii jak pszczoły miodne. Nie tworzą społeczności, z królową na czele, za to żyją w doskonałej symbiozie z innymi pszczołami. Ich cykl życia jest niezwykle krótki. Wykluwają się z kokonów wiosną (pierwsze potrafią się wykluć już na początku marca, gdy jest bardzo ciepło). Najpierw na świat przychodzą samce, których głównym celem jest zapłodnienie samic. Gdy te się wyklują zaczyna się taniec godowy. Samce toczą ze sobą boje, by zdobyć jak najwięcej samic, a te natychmiast zaczynają zakładać gniazda, czyli znosić jaja w typowych dla siebie miejscach.

Oto gdzie składają jaja najpopularniejsze pszczoły samotnice:

  • murarka (Osmia) - zakładają gniazda np. w ziemi, w pustych łodygach roślin lub w pustych muszlach ślimaków. Swoją nazwę zawdzięczają temu, że każde jajo jest oddzielone od kolejnego specjalnym murem wykonanym z pyłku pszczelego (pokarm dla larw) i ziemi.
  • miesierka (Megachile) - z przyciętych liści (np. brzozy) przygotowują misterne tutki, do których składają jaja i materiały zapasowe (pyłek i nektar). Całość przymykają okrągłym zamknięciem z liścia.
  • smuklik (Halictus) – U większości gatunków budowa gniazda jest prosta, ale u niektórych komórki lęgowe zebrane są w grona lub otoczone pustą przestrzenią (umieszczone w komorze), jak np. u smuklika wielkiego.
  • makatka (Anthidium) - Gniazda budują w znalezionych przez siebie szczelinach czy jamkach, w ziemi bądź nad ziemią, miejsce może się różnić w zależności od gatunku. Od gatunku zależy również materiał, jaki jest używany do konstrukcji wnętrza gniazda, często jest to kutner z liści roślin, ale może być również używana żywica.
  • zadrzechnia (Xylocopa) - gniazduje w glebie, a pozostałe gatunki w martwym materiale roślinnym. W większości przypadków samice drążą w martwym, często twardym drewnie roślin drzewiastych porozgałęziane norki, do których odgałęzień przylegają w krótkich seriach beczułkowate komórki. Niektóre gatunki gniazdują w bambusach, tworząc komórki w ich pustych wnętrzach. Mniejsze gatunki gniazdują w pustych, zdrewniałych pędach roślin zielnych.
  • lepiarkowate (Colletidae) - Gnieżdżą się w ziemi lub pustych łodygach roślin.

Pszczoły samotnice wykluwają się pod wpływem wysokiej temperatury i temperatury, dlatego warto mieć w ogrodzie pożyteczne gatunki wczesnych kwiatów, które będą stanowiły pokarm dla pszczół. Należy też zapewnić im schronienie, czyli na wiosnę przygotować nowe domki dla owadów zapylających.

14 lutego napiszemy jak zadbać o pszczoły i jak budować własne domki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany