Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jubileusz Komunikacji Miejskiej w Łodzi. Z okazji 125-lecia w mieście odbędzie się Wielka Parada Zabytkowych Tramwajów i Autobusów

Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
W paradzie pojadą zabytkowe wagony.
W paradzie pojadą zabytkowe wagony. Grzegorz Gałasiński
Parada zabytkowych tramwajów i autobusów uświetni obchody 125-lecia komunikacji miejskiej w Łodzi. Ulicami miasta przejedzie kilkadziesiąt pojazdów. Mało tego, łodzianie będą mogli przypomnieć sobie albo przekonać się, jak podróżowało się herbrandem, lilpopem, sanokiem, jelczem zwanym Ogórkiem czy ikarusem.

Jubileusz komunikacji miejskiej. Parada zabytkowego i nowoczesnego taboru

Ale w kawalkadzie znajdzie się także miejsce dla nowoczesnego taboru, m.in. wagonu Moderus Gamma. Są to pojazdy należące do MPK-Łódź, Klubu Miłośników Starych Tramwajów i kolekcjonerów prywatnych.

Galeria

Impreza odbędzie się w niedzielę 3 grudnia.

Historia komunikacji miejskiej w Łodzi rozpoczęła się w grudniu 1898 roku. Była pierwszym miastem w Królestwie Polskim, w którym zaczęły kursować tramwaje elektryczne. Od tego czasu mija więc 125 lat.
To nie pierwsza parada wagonów tramwajowych i autobusów. Z okazji 75-lat komunikacji autobusowej w październiku 2023 roku ulicami miasta kursował ten zabytkowy i nowoczesny tabor. Po tym wydarzeniu wielu łodzian pytało, co z zabytkowymi tramwajami i kiedy wyjadą na ulice.

Czytaj:

Siedem cityrunnerów  łódzkiego MPK jeździ po mieście wyposażonych w kamerę i radar.

MPK w Łodzi. Cityrunnery łódzkiego MPK jako pierwsze w Polsc...

Parada z okazji 125-lecia komunikacji publicznej. Przesiadka i fotostop po drodze

W niedzielę 3 grudnia pojazdy przyjadą na al. Rodziny Poznańskich w rejon dworca Łódź Fabryczna o godz. 9, a parada rozpocznie się o godz. 10. Jej trasę wyznaczono z dworca Łódź Fabryczna, al. Rodziny Poznańskich, ul. Kilińskiego, al. Piłsudskiego, al. Mickiewicza, al. Bandurskiego, ul. Karolewską, Bratysławską, al. Wyszyńskiego na Retkini. Tutaj pasażerowie będą mieć możliwość przesiąść się do innych pojazdów, zrobić pamiątkowe zdjęcie. Dalej kawalkada będzie się przemieszczać al. Wyszyńskiego, ul. Bratysławską, Karolewską, al. Bandurskiego, al. Mickiewicza, al. Piłsudskiego, ul. Rokicińską do pętli przy ul. Augustów. Tutaj ponownie będzie można zmienić środek transportu, będzie to także przerwa na wykonanie zdjęć. Z Widzewa parada wyruszy z powrotem ul. Rokicińską, al. Piłsudskiego, skieruje się ul. Kopcińskiego, Narutowicza, Kilińskiego, Składową, al. Rodziny Poznańskich do dworca Łódź Fabryczna.
Autobusy pojadą nieci zmienioną trasą, ale na krańcówki dojadą w tym samym czasie, co tramwaje.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany