Spis treści
Fasolka szparagowa – jak ją ugotować?
By ugotować fasolkę szparagową, należy najpierw umyć i odciąć jej końcówki. Następnie wrzucamy ją do zimnej wody z 1 łyżką cukru oraz 1 łyżeczką soli i doprowadzamy do wrzenia. Czas gotowania zależy od rodzaju fasolki.
Fasolkę szparagową gotujemy:
- od 10 do 20 minut — w przypadku fasolki szparagowej zielonej,
- od 5 do 10 minut — w przypadku fasoli szparagowej żółtej.
Młoda fasolka będzie gotowa znacznie szybciej. Najlepiej po prostu wyjąć ostrożnie fasolkę z gotującej się wody i spróbować, czy już odpowiada nam jej miękkość. Po ugotowaniu fasolkę odcedzamy i podajemy np. z podrumienioną na maśle bułką tartą lub posypaną parmezanem.
Prosty trik z fasolką szparagową
Przygotowanie fasolki szparagowej jest łatwe, ale czasochłonne, szczególnie jeśli szykujemy porcję dla całej rodziny. Najwięcej czasu zajmuje odcinanie końcówek. Podpowiadamy prosty trik, jak można to przyśpieszyć.
Wystarczy umyć fasolkę i ułożyć obok siebie równolegle na desce do krojenia, tak by wszystkie końcówki znalazły się w jednej linii. Następne ostrym, dużym nożem odcinamy je jednym ruchem. Przekręcamy deskę, wyrównujemy fasolki do jednej linii i znów odcinamy nożem końcówki.
Sprawdź również: To skromne warzywo wzmacnia serce i kości, ułatwia odchudzanie. Sezon trwa, więc korzystaj. Sprawdź, jak działa na twój organizm
Ten trik jest bardzo prosty i znacznie przyśpiesza czas przygotowywania fasolki. Ważne, by mieć dobry, ostry nóż i równo ułożyć warzywa.
Czytaj także: Fasolka szparagowa w nowej odsłonie. Wypróbuj pyszny przepis na pieczoną fasolkę
Dlaczego warto jeść fasolkę szparagową?
Wyśmienita fasolka szparagowa to zdrowe i lekkostrawne warzywo, stanowiące bogate źródło witamin i składników mineralnych, potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Polecana jest szczególnie dla osób na diecie wegańskiej i wegetariańskiej, ponieważ jest źródłem cennego białka. Ma ona dobroczynne działanie na nasz organizm. Fasolka szparagowa jest niskokaloryczna — w 100 g produktu znajduje się ok. 31 kcal.
– Fasolkę szparagową powinny regularnie jadać osoby z nadciśnieniem tętniczym, gdyż z powodu wysokiej zawartości potasu o działaniu moczopędnym, pomaga regulować ciśnienie krwi. Działanie diuretyczne korzystnie wpływa na pracę nerek, wspomaga oczyszczanie organizmu i zmniejsza ryzyko chorób bakteryjnych układu moczowego – czytamy w artykule na Stronie Zdrowia.
Właściwości fasolki szparagowej:
- jest bogata w białko i błonnik,
- dostarcza nam witaminę A, która m.in. wpływa pozytywnie na wzrok,
- jest źródłem magnezu, cynku, żelaza i kwasu foliowego,
- jest źródłem witamin z grupy B, odpowiadające za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego,
- ma dużo wartościowego kwasu tłuszczowego linolowego i oleinowego.
Zobacz także inne tematy ze Strony Kuchni:
Gotuj zdrowo
Ciasto popapraniec
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?