Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak się pozbyć owadów z domu? Mole w kuchni, skorki w łazience...

opr. (mj)
W jaki sposób uniknąć obecności owadów w całym domu, podpowiada entomolog, prof. Stanisław Ignatowicz.

Owady w kuchni

W kuchni pojawiają się „mole spożywcze”, które żywią się wieloma produktami – m.in. suszonymi owocami, warzywami i grzybami, żywnością sypką (mąka), słodyczami, a nawet suchym pokarmem dla zwierząt. Najgroźniejsze są larwy moli, które zaraz po opuszczeniu osłonek jajowych przedostają się przez najmniejsze otwory do opakowanego pożywienia. W nim intensywnie żerują i rozwijają się. Pozostawiają w żywności wydzieliny, grudki odchodów, wylinki i gęsty oprzęd jedwabnych nici. W końcu opuszczają produkt, w którym żerowały, wyszukują zaciszne miejsca, w których snują kokony i w nich przepoczwarczają się. Jak więc skutecznie pozbyć się tych owadów?

1. Wyrzuć wszystkie zanieczyszczone szkodnikiem produkty.
2. Sprawdź - czy w sąsiednich produktach żywnościowych nie ma tych szkodników.
3. Kup pułapki feromonowe, które skutecznie przyciągają owady i zatrzymują je na powierzchni lepowej.
4. Pamiętaj, aby sypki pokarm trzymać w szklanych, metalowych lub plastikowych pojemnikach.
5. Zwracaj uwagę na produkty, które kupujesz. Właśnie w sklepach dochodzi często do zanieczyszczenia różnych produktów szkodnikiem. Każde mechaniczne uszkodzenie opakowania sprzyja zasiedleniu gąsienic „moli spożywczych”.

Czasami w kuchni mogą się także pojawić inne szkodniki, które wyglądem przypominają ‘żuczki’. Mogą to być trojszyki, które żywią się produktami pochodzenia roślinnego, najczęściej mąką. Ze względu na ich wysoką płodność - wiele produktów nawet opakowanych jest zagrożonych.

Owady w łazience

Małe, srebrne owady, które pojawią się np. pod prysznicem, są to rybiki cukrowe. Zwinnie poruszają się po listwach kabiny oraz w przestrzeniach między kafelkami. Lubią ciepłe i wilgotne miejsca. Te bezskrzydłe owady osiągają do 10 milimetrów długości i są niegroźne dla człowieka – nie przenoszą chorób, nie zanieczyszczają też pożywienia.
Aby pozbyć się ich najlepiej użyć pułapek z atraktantem pokarmowym na rybiki.
Naturalnym wrogiem rybików i innych drobnych owadów są skorki pospolite, zwane potocznie ‘szczypawkami’. Dla ludzi stają się złośliwe dopiero w momencie, w którym wyczuwają zagrożenia – mogą wtedy delikatnie uszczypnąć szczypcami, które znajdują się no końcu odwłoka. Pomocne w wyeliminowaniu skorków będą środki chemiczne na szkodniki biegające, które rozpyla się na powierzchnię w pomieszczeniu.

Owady w sypialni

Tutaj występują pluskwy domowe, które żywią się krwią ludzi i zwierząt. Szybko się rozmnażają i rozprzestrzeniają. Wykrycie pluskiew jest praktycznie niemożliwe ze względu na ich bardzo mały rozmiar jaj, larw i nimf (tylko 6 mm). Nie możemy się uchronić przed pluskwami, gdyż przynosimy je do domu z hotelu, innych domów, kin, teatrów, miejsc pracy. W jaki sposób możemy więc poznać, że sypialnia została zajęta przez pluskwę? Nie jest to proste – pluskwy w dzień są praktycznie nieaktywne. Ich obecność stwierdza się po charakterystycznych śladach na ciele po ukłuciach. Chociaż te owady nie przenoszą żadnych chorób, ich ukłucia mogą być powodem wielu podrażnień i zapaleń skóry. Aby pozbyć się pasożytów z sypialni, należy zwrócić się do firmy zwalczającej organizmy szkodliwe, której pracownik przy pomocy odpowiednich środków owadobójczych i profesjonalnego sprzętu wyeliminuje całą populację krwiopijców.

Owady w garderobie

Nasze ubrania mogą zostać zniszczone przez mola włósienniczka. Jest to mały motyl, a jego larwy osiągają 11 milimetrów długości. Larwy żywią się wszelkimi tekstyliami (bawełną, moherem, futrem). Motyle nie są groźne, a tylko larwy są winne zniszczeniu odzieży. Aby zabezpieczyć się przed molami w domu:
1. Chowajmy ubrania w foliowe worki, aby mole nie miały do nich dostępu.
2. Trzepmy ubrania i wywieszajmy je w miarę możliwości na słońce, które zabija larwy moli.
3. Trzymajmy w szafie lawendę i produkty z niej otrzymane; zapach lawendy skutecznie odstrasza te owady.
4. Rozmieścić należy pułapki feromonowe na mole, które wyłapują samce.

Salon i pokoje

W pokojach może pojawić się drobny (2-4 mm) chrząszcz - kołatek domowy. Wszystkie elementy drewniane, nie tylko meble, są zagrożone, bowiem podstawowym pokarmem kołatka domowego jest właśnie drewno. Najlepiej czuje się w chłodnych i wilgotnych miejscach. Jego obecność jest łatwo zauważalna, gdyż przy zajętych przedmiotach z drewna pojawiają się ‘opiłki drewna’, a czasem można usłyszeć charakterystyczny dźwięk, który owad wydaje podczas żerowania. Aby skutecznie pozbyć się kołatków z domu, koniecznie należy wezwać firmę zwalczającą organizmy szkodliwe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany