Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak pozbyć się ślimaków bez skorupy z ogrodu? Najskuteczniejszy środek na ślimaki. Najlepsze sposoby na ślimaki w ogrodzie 7.07.2023

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Takie ślimaki wypełzają po deszczu i wieczorami, gdy robi się chłodniej.
Takie ślimaki wypełzają po deszczu i wieczorami, gdy robi się chłodniej. Agnieszka Jedlińska
Wystarczy odrobina deszczu, by po ogrodzie, czy działce rozpełzły się ślimaki. Najwięcej jest tych w skorupkach, zarówno drobnych jak i okazałych winniczków. Jednak największym zagrożeniem dla roślin są bezskorupkowe pomrowy. Nie dość, że odstraszają swoim wyglądem, to są wyjątkowo żarłoczne i niszczą uprawy.

Najskuteczniejszy środek na ślimaki

Choć wydaje się, że ślimaki w skorupkach przewyższają liczbą ślimaki bez skorupek, to jednak nie robią w ogrodzie nawet części szkód jakich doświadczamy w trakcie inwazji pomrowów.

Ślimaki w skorupkach głównie żywią się bio odpadkami i resztkami zielonych roślin. W zupełności wystarczają im leżące na ziemi resztki roślin. Nawet jeśli wspinają się po kwiatach, czy drzewach gołym okiem widać, że większych szkód nie czynią. Na dodatek te malutkie ślimaki to ulubiony pokarm jeży. Warto więc oszczędzić je na pokarm dla największego przyjaciela ogrodu jakim jest jeż. Lubią je także ptaki.

Wysypując trutki na ślimaki warto zwrócić uwagę co to za preparat, by przy okazji nie zatruć zwierząt, które zjadają ślimaki.

Co to jest pomrów? Jak pozbyć się ślimaków bez skorupy?

Największym ogrodowym agresorem są ślimaki bez skorupek, które ochoczo rozmnażają się w ziemi i wychodzą z niej, kiedy tylko trochę popada. Charakterystyczne długie i tłuste pomrowy mogą występować w różnych odmianach od brązowych, po jasno beżowe, w łaty przypominające węże, czy lamparty. Są wyjątkowo nieprzyjemne dla oka, a dodatek bardzo agresywne. Roślina, którą zaatakują jest niszczona błyskawicznie. Ponadto pomrowy chętnie atakują ślimaki w skorupkach, chętnie zjadają również swoich braci, gdy na ich drodze znajdzie się martwy okaz.

Największe okazy mogą osiągać nawet 18 cm. Ślimak pochodzi z basenu Morza Śródziemnego, ale rozprzestrzenił się po całej Europie wraz z rozwojem rolnictwa i chętnie trzyma się siedlisk ludzkich, gdzie ma dostęp do żywności w ogrodzie i na kompoście, gdzie równie chętnie żeruje. W naturze ma niewielu naturalnych wrogów, ale jest ulubionym przysmakiem kaczek, dlatego wielu ogrodników na wsiach hoduje kaczki, by wyjadały pomrowy.

Jak walczyć z pomrowem? Najskuteczniejszy środek na ślimaki

Walka z pomrowami jest nierówna, bo znoszą one w ziemi jaja, z których w ciągu roku wykluwa się co najmniej 150 nowych pomrowów. Czasem w czasie kopania zauważamy w ziemi pomarańczowe i białe kulki, które są jajami nielubianego mięczaka. Warto je rozsypać na ścieżce, a ślimaki się z nich nie wyklują.

  • Na żywe ślimaki działać ma pułapka z naczynia z piwem. Słodki zapach ma wabić ślimaki, które topią się w piwie. Jednak wypełnionej ślimakami pułapki trudno się pozbyć, bo nie nadaje się na ogrodowy kompost.
  • Drugi sposób to zwabienie do ogrodu żab, jaszczurek, kosów, rudzików i innych ptaków, które uwielbiają pomrowy.
  • W sklepach ogrodniczych można kupić specjalne niebieskie granulki. Substancja zawiera fosforan żelaza i jest szkodliwa tylko dla ślimaków. Najedzone nim ślimaki chowają się w swoich kryjówkach i tam giną. Produkt jest bezpieczny dla innych zwierząt żyjących w ogrodzie.
  • W sprzedaży są też preparaty barierowe, które wysuszają błonę śluzową ślimaków i powstrzymują je przed inwazją. Warto obsypać nimi najsmaczniejsze rośliny w ogrodzie.
  • Wokół roślin można też wysypać skorupki jajek lub popiół drzewny.

Jak pozbyć się ślimaków bez skorupy?

Takie ślimaki wypełzają po deszczu i wieczorami, gdy robi się chłodniej.

Jak pozbyć się ślimaków bez skorupy z ogrodu? Najskuteczniej...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany