MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak nie zachorować na raka? Czy mamy na to wpływ? Oto kilka porad eksperta, dotyczących profilaktyki nowotworów

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Czy mamy wpływ na to, czy zachorujemy na raka? Jaki mamy w ogóle wpływ na nowotwór?Takie pytania stawia sobie prawie każdy. Szczególnie wrażliwe na tym punkcie są osoby, które w rodzinie miały bliskich, dotkniętych chorobą nowotworową. W ich głowach mnożą się myśli krążące wokół tego tematu i wracają uporczywe: czy mnie też to spotka?
Czy mamy wpływ na to, czy zachorujemy na raka? Jaki mamy w ogóle wpływ na nowotwór?Takie pytania stawia sobie prawie każdy. Szczególnie wrażliwe na tym punkcie są osoby, które w rodzinie miały bliskich, dotkniętych chorobą nowotworową. W ich głowach mnożą się myśli krążące wokół tego tematu i wracają uporczywe: czy mnie też to spotka? Fot. Tomasz Holod / Polskapresse
Czy można zapobiegać chorobom nowotworowym? Czy zdrowy tryb życia ma wpływ na obniżenie ryzyka zachorowania na raka? Czy kardynalne znacznie mają w tym przypadku uwarunkowania genetyczne?

Czy mamy wpływ na to, czy zachorujemy na raka?

Jaki mamy w ogóle wpływ na nowotwór?

Takie pytania stawia sobie prawie każdy. Szczególnie wrażliwe na tym punkcie są osoby, które w rodzinie miały bliskich, dotkniętych chorobą nowotworową. W ich głowach mnożą się myśli krążące wokół tego tematu i wracają uporczywe: czy mnie też to spotka? Jakie mam szanse na to, że dziedziczę chorobę? Czy w ogóle mogę cokolwiek zrobić, by nie zachorować? Warto przyjrzeć się temu tematowi bliżej i żyć bardziej świadomie - nie z lękiem, a uważnością i profilaktyką.

Onkologiczne tsunami
Mutacje genetyczne ma każdy z nas, ale posiadanie ich nie oznacza, że wszyscy zachorujemy na nowotwór. Czy mamy wpływ na ryzyko zachorowania na raka? Temat naświetla doktor Maciej Hamankiewicz, Szpital św. Elżbiety, Grupa American Heart of Poland.

- Patrząc na epidemiologię nowotworów, problemy onkologiczne są niczym olbrzymia fala tsunami, która przepływa przez Polskę. Schorzenia nowotworowe rozwijają się pod wpływem uszkodzeń materiału genetycznego (DNA). Uszkodzenia powstają na skutek oddziaływania na komórkę czynników zewnętrznych np. promieniowania słonecznego czy palenia papierosów. Żeby zdrowa komórka przeobraziła się w komórkę nowotworową, potrzeba kilku mutacji genowych. Pamiętajmy, że nie każda zmiana musi oznaczać powstanie nowotworu złośliwego. Niektóre nowotwory mogą być dziedziczone poprzez przekazanie mutacji w wybranych genach, ale zdrowy tryb życia pozwala nam zmniejszyć ilość uszkodzeń w DNA, a w związku z tym również ryzyko zachorowania na raka – tłumaczy dr Maciej Hamankiewicz, Grupa American Heart of Poland.

Dr Maciej Hamankiewicz daje kilka rad, które pozwolą zmniejszyć ryzyko zachorowania na różnego rodzaju nowotwory.
Oglądaj i czytaj w naszej galerii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany