18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak bronić się przed bakteriami i wirusami

ei24
Shutterstock
Na kaszel, chrypkę, ból gardła i katar, czyli kuracje według starych receptur.

W jesienią i zimą, jak co roku, przeziębiamy się, dopada nas kaszel, katar, chrypka i straszy się nas grypą.
Każde poważniejsze przeziębienie powinno się "wyleżeć". A już na pewno trzeba poważnie traktować grypę. Jej przechodzenie może doprowadzić do ciężkich powikłań: zapalenia oskrzeli, płuc, mięśnia sercowego, nerek.

Nie zawsze musimy zażywać antybiotyki. Medycyna ludowa zna stare receptury, często już zapomniane, bo sprzed wieków. Obecnie mija okres fascynacji lekami syntetycznymi i z powrotem coraz chętniej sięgamy po dawne sposoby. Wielopokoleniowa mądrość ludów nie powinna pójść w zapomnienie. Im lek prostszy i bardziej naturalny, tym większa pewność, że nie będzie szkodliwych działań ubocznych - twierdzą współcześni uzdrowiciele. Oczywiście, czasem trzeba stosować leki nowoczesne, ale spróbujmy i tych starych receptur.
Gdy dopadnie nas suchy męczący kaszel, który przechodzi w wilgotny z odkrztuszaniem, spróbujmy sposobu naszych babć i prababć. Ugotujmy dobry rosół z kurczaka. Popijanie gorącego rosołu udrożnia i oczyszcza drogi oddechowe.

A oto inne sposoby leczenia:
1. Do 100 g miodu lipowego dodać sok z jednej dużej cytryny i dokładnie wymieszać. Przyjmować 3-4 razy dziennie po łyżce stołowej (dorośli) lub łyżeczce (dzieci).
2. 3 duże cebule drobno pokroić i przesypać cukrem. Ugnieść i pozostawić w słoiku aż do uzyskania syropu. Popijać go 3 razy dziennie po łyżce, a dzieci po łyżeczce.
3. Dużą rzepę dokładnie wyszorować, ściąć od góry i wydrążyć dość duży otwór. Wlać do niego łyżkę miodu - po kilku godzinach mamy syrop, który pijemy kilka razy dziennie.
4. 2 duże buraki zetrzeć na drobnej tarce i dodać 2 łyżki cukru. Gotować na małym ogniu 15 minut. Uzyskany sok przechowywać w lodówce, a przed spożyciem każdorazowo podgrzewać. Pić 3 razy dziennie po 2 łyżki, a wieczorem 3-4 łyżki.
5. Trzy zioła: rumianek, szałwię i owoce anyżku (po łyżce) zmieszać i zaparzyć w 0,5 l wrzątku. Dodać 5 kropli olejku sosnowego, wlać do miski i robić inhalacje, nakrywając głowę dużym ręcznikiem.
Chrypka świadczy o zajęciu górnych dróg oddechowych i jest objawem stanu zapalnego krtani, gardła. Do jej leczenia służą następujące mikstury:
1. Do kubka dość gorącego mleka dodać łyżkę miodu spadziowego i łyżeczkę masła śmietankowego. Wypijać przed snem.
2. Dwie łyżki miodu, 2 łyżki nasion anyżu i odrobinę soli zalać szklanką wody i podgrzewać, aby mikstura zawrzała. Przecedzić i pić 3 razy dziennie po 3 łyżeczki (przez tydzień).
3. Do szklanki gorącej wody dodać łyżeczkę nalewki propolisowej i płukać tym roztworem gardło 3-4 razy dziennie.
4. Z połowy główki białej kapusty wycisnąć sok, dodać do niego łyżkę miodu i sok z cytryny.
Pić 3 razy dziennie.
Ból gardła utrudnia połykanie i oddychanie. Towarzyszy mu powiększenie migdałów i przekrwienie śluzówki.

Ulgę przynoszą doskonałe mikstury naturalne:
1. Jak przy chrypce płukać gardło ciepłą przegotowaną wodą z miodem i propolisem.
2. Miód i sok z chrzanu wymieszać w proporcji 1:1. Przyjmować 3 razy dziennie po łyżeczce.
3. W emaliowanym kubku rozpuścić na ogniu 2 łyżeczki miodu. Zdjąć z ognia i dodać łyżkę soku z cytryny i łyżkę spirytusu. Popijać gorące kilka razy dziennie.
4. Kwiat lipy, bzu czarnego, liście porzeczki czarnej (po łyżeczce) wsypać do termosu i zalać 2 szklankami wrzącej wody. Po 30 minutach mamy gotowy napar, który popijamy 3 razy dziennie, można dosładzać miodem.
5. Pół szklanki mleka, do którego wrzucamy 5 fig, gotować na małym ogniu przez 5 minut. Mleko popijać powoli i zjeść figi. Kurację powtarzać 2 razy dziennie przez kilka dni.
Katar jest objawem zapalnym śluzówki nosa. Trzeba go leczyć środkami naturalnymi, gdyż może być przyczyną chorób zatok obocznych nosa.
1. Wskazane są inhalacje z naparu rumianku (2 łyżeczki na pół litra wrzącej wody). Nakrywamy się szczelnie grubym ręcznikiem nad parującym naczyniem. Ważne jest, aby oddychać nosem, a nie tylko ustami.
2. Sok ze świeżej cytryny wkraplamy kroplomierzem do każdego z nozdrzy (po kilka kropli). Dobry sposób dla małych dzieci.
3. Do nosa można również zakraplać sok z aloesu. Najstarsze liście zrywamy od korzenia, po umyciu i usunięciu kolców przecinamy wzdłuż na pół i wydobywamy gęsty sok. Aloes musi być co najmniej 3-letni.
4. Do 0,5 l letniej przegotowanej wody dodać łyżeczkę soli kuchennej lub leczniczej. Wziąć trochę płynu na dłoń i delikatnie wciągnąć nosem. Głowę odchylić i po wypłukaniu nosogardzieli wypluć. Zabieg powtarzać rano i wieczorem uważnie i delikatnie.
Co prawda stare przysłowie mówi, że katar leczony trwa tydzień, a nieleczony siedem dni, ale utrudnia nam życie i może być pierwszym objawem poważniejszej choroby, więc lepiej go leczyć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany