Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jadłeś gęsi smalec? Zobacz, jakie ma właściwości

(jed)
.
. Jarosław Ziarek
Przełom listopada i grudnia to najlepszy czas, żeby do swojej diety wprowadzić gęsinę. Mięso to świetnie wzbogaca dietę w cenne składniki odżywcze.

.

Istotne jest to, że od setek lat hodowla tych ptaków nie zmieniła się i opiera się po prostu na ekologii. To oznacza, że gęsi chodzą wolno po pastwiskach, zjadając trawy, kłącza, pędy roślin oraz wszelkiego rodzaju ziarno. Duża dawka ruchu na świeżym powietrzu sprawia, że mięso gęsi jest bardzo chude w porównaniu z wołowiną czy wieprzowiną. A do tych dwóch gatunków porównuje się gęsinę, bo jest to mięso czerwone. Z tą różnicą jednak, że zawiera zaledwie 3 - 5 procent tłuszczu, w tym obok tłuszczów nienasyconych (najbardziej szkodliwych, których należy unikać), także tłuszcze jedno- i wielonienasycone, które mają bardzo korzystny wpływ na organizm człowieka.

Ponadto gęsinę traktuje się jako alternatywę dla smakoszy, którzy nie lubią tradycyjnego drobiu, ale za sprawą diety bogatej w czerwone mięso mają kłopoty z podwyższonym cholesterolem oraz są zagrożeni schorzeniami naczyniowo-sercowymi. Z gęsiną nie można także przesadzać, dlatego powinna być jedzona najwyżej raz, dwa w tygodniu, ale dla osób, które lubią czerwone mięso, jest to bardzo zdrowy produkt o niskiej zawartości szkodliwego tłuszczu.

Zwolennicy tego gatunku mięsa wskazują, że wpływa ono na poprawę samopoczucia i nastroju. Natomiast tłuszcz z gęsi jest uważany za afrodyzjak, ponadto zwiększa wydolność organizmu zawodowych sportowców. Smalec z gęsi ma silne działanie rozgrzewające i od wieków jest stosowany jako naturalna maść na bóle pleców, stawów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany