MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ile wydajemy na rachunki. Zobacz czy płacisz więcej niż statystyczny Polak

AIP
polska press
Statystyczna polska rodzina płaci co miesiąc 8 różnych rachunków na łączną kwotę 920 złotych. Najwięcej, bo 1171 zł, wydają na ten cel czterdziestolatkowie. Dużo mniejsze koszty, bo wynoszące 710 zł, ponoszą osoby po 60. roku życia. Takie deklaracje zebrał od Polaków TNS Polska na zlecenie Krajowego Rejestru Długów.

Najczęściej do polskich gospodarstw domowych trafiają rachunki za energię elektryczną. Nie opłaca ich jedynie 1 proc. respondentów, a pozostali – tak przynajmniej deklarują – płacą średnio 176 zł miesięcznie. Dla porównania średnie zadłużenie dłużnika wpisanego do Krajowego Rejestru Długów przez sprzedawców energii elektrycznej wynosi 1284 zł. Kolejne na liście są rachunki telefoniczne. Comiesięcznych płatności na rzecz operatorów telefonicznych dokonuje 95 proc. dorosłych Polaków. Za telefon średnio płacimy 98 zł, przy czym w przypadku osób po 60. roku życia jest to 72 zł.

Trzecim rachunkiem płaconym przez polskie rodziny (92 proc. przypadków) są opłaty za wywóz nieczystości – średnio 40 zł. 90 proc. gospodarstw domowych płaci także za wodę i jest to średnio 88 zł. Około trzy czwarte gospodarstw domowych płaci rachunki za telewizję kablową (63 zł), za internet (55 zł), czy raty ubezpieczenia (123 zł). Największy koszt, jeśli chodzi o utrzymanie gospodarstwa domowego, stanowi czynsz za mieszkanie, a jego wysokość to średnio 464 zł. Najwięcej płacą mieszkańcy miast powyżej 200 tys. mieszkańców, bo jest to przeciętnie 513 zł, podczas gdy w miasteczkach do 20 tys. – 395 zł. Dla co trzeciego Polaka to jednak nie wszystkie comiesięczne opłaty. Dochodzą do tego raty pożyczek i kredytów gotówkowych w wysokości 467 zł. Z kolei 14 proc. ma do zapłacenia ratę kredytu hipotecznego – 1156 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany