Ile dać księdzu po kolędzie? Kokosy z "kolędy"? Ile księża...

  Ile dać księdzu po kolędzie? Kokosy z "kolędy"? Ile księża zarabiają na kolędzie

  Agnieszka Gospodarczyk

  Express Ilustrowany

  Aktualizacja:

  Express Ilustrowany

  Wielu łodzian nie wyobrażasobie kolędy bez dobrowolnejofiary złożonej na ręcekapłana. Niestety, takich, których na to nie stać, co roku przybywa.
  1/6
  przejdź do galerii

  Wielu łodzian nie wyobraża
  sobie kolędy bez dobrowolnej
  ofiary złożonej na ręce
  kapłana. Niestety,
  takich, których na to nie stać,
  co roku przybywa. ©Łukasz Kasprzak

  Gdy księża ruszają do domów wiernych podczas tzw. kolędy, zaczyna się dyskusja - dawać pieniądze czy nie? A jeśli tak, to ile?

  Ile dać księdzu po kolędzie


  Wokół sprawy narosło wiele mitów, dlatego niektórzy duchowni, np. proboszcz z parafii w Grucznie, publikują coroczny raport o kolędowych datkach na portalu społecznościowym. Takie zachowanie to jednak rzadkość wśród łódzkich kapłanów.

  Nie chodzi o datki
  Chęć spotkania oko w oko z proboszczem we własnym salonie z roku na rok deklaruje coraz mniej wiernych. Kolędę praktykuje - zależnie od parafii - od 30 do 80 proc., czyli średnio nieco ponad połowa. Tylko 5 procent z nich twierdzi, że daje księdzu 100 zł, jedna czwarta - 50-100 zł, 35 proc. 20-50 zł, 15 proc. - maksimum 20 zł, a co piąty ani grosza.

  - Księdza przyjmują najbardziej świadomi parafianie - mówi ks. Zbigniew Tracz, rzecznik Kurii Metropolitalnej w Łodzi. - Wiedzą, że sens kolędy to nie datki i przeglądanie dziecięcego zeszytu do katechezy, tylko wspólna modlitwa i rozmowa o tym, co dzieje się w parafii, a także w odwiedzanej przez kapłana rodzinie.

  Ile zarabia ksiądz? Puste koperty
  Kolędowanie do łatwych zadań nie należy, nie tylko dla kapłanów.
  - Na pierwszy ogień idą ministranci. W dniu wizyty księdza lub w jej przeddzień pukają do drzwi parafian - mówi duszpasterz ze śródmieścia. - Czasem ktoś ich obrzuci wyzwiskami i obelgami, krzycząc: "czarnych nie przyjmuję". Nie rozumiem tego, wystarczy przecież krótkie nie. Nie wchodzimy ludziom do mieszkań na siłę.

  - Gdyby to ode mnie zależało, przychodziłbym na kolędę tylko na zaproszenie wiernych - wyznaje wikariusz parafii z Widzewa.
  - Parafia mi wymiera - przyznaje ks. Wojciech Danka z kościoła Podwyższenia Świętego Krzyża. - Mam około 6,5 tys. mieszkańców (kilka lat temu było 9,5 tys.), a księdza przyjmuje 40-50 proc. z nich. Datki mniejsze niż 10 zł nie są rzadkością. Wielu jest tak biednych, że nic nie daje. Ludzie nie mają pracy, chorują. Wystarczy przekroczyć próg ich domostw, by zobaczyć, że cierpią biedę. Żalą się na swój los i szukają u mnie pocieszenia i wsparcia. To bardzo smutne wizyty.

  Ile zarabia ksiądz? Budżet topnieje jak śnieg
  Na co są przeznaczane pieniądze z kolędy?
  - Na remont i renowację zabytkowej świątyni - wyjawia ks. Tadeusz Weber, proboszcz parafii Matki Boskiej Zwycięskiej.
  W parafii Świętego Stanisława Kostki - na konserwację kościoła.
  - Zapłacenie rachunków, miesięczne utrzymanie parafii bez wypłat dla pracowników kosztuje mnie blisko 18 tys. złotych - oblicza ks. Danka. - W zeszłym roku podczas kolędy parafianie podarowali 35 tys. zł. W tym roku na pewno będzie mniej. Łatwo policzyć, na ile to wystarczy.


  Ile włożyć do koperty po kolędzie


  - W okresie zimowym największym wydatkiem jest ogrzewanie świątyni, mnie kosztuje ok. 9 tys. zł - wylicza ks. Ryszard Olszewski, proboszcz pabianickiej parafii św. Maksymiliana Kolbe. - Prąd to wydatek ok. 4 tys. zł, a gdzie ZUS, ubezpieczenie, itp.? Na szczęście większość moich parafian, a mam ich ponad 16 tys., nie zamyka drzwi przed kapłanem. Wbrew temu, co się jednak powszechnie uważa, kokosów z kolędy nie mamy.

  Komentarze (36)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Co łaska!!

  Marianek 2 (gość)

  Zgłoś

  Super Partia!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Chłopak

  Adrian (gość)

  Zgłoś

  Ja jestem z księdzem ale al. w tym roku jakoś nie narzekał na kolędę ekstra 8400zł. ktoś moi mili tyle dostał ? kiedyś premii??

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia

  marianek (gość)

  Zgłoś / 7 / 18

  wstyd się przyznać, ale jestem synem dwóch księży.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  do marianka

  :D (gość)

  Zgłoś

  i pewnie jesteś jakimś lewackim pedałem ...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia

  -hala- (gość)

  Zgłoś / 17 / 14

  A gdzie te odebrane przez kościół majątki się podziały. Kościoły i kler powinni utrzymywać się z tych odzyskanych majątków. Państwo ( to znaczy my ) nie powinno finansować ani kościołów ani partii...rozwiń całość

  A gdzie te odebrane przez kościół majątki się podziały. Kościoły i kler powinni utrzymywać się z tych odzyskanych majątków. Państwo ( to znaczy my ) nie powinno finansować ani kościołów ani partii politycznych, które powinny utrzymywać się ze swoich składek członkowskich.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia

  andzia7227 (gość)

  Zgłoś / 16 / 13

  Ja w tym roku podziekowałam księdzu w drzwiach. Dlatego, że w tamtym roku był i wmawiał mi, że jestem wielka grzesznicą. Od lat jestem rozwiedziona i nie mam partnera, ale ksiądz w to nie wierzy....rozwiń całość

  Ja w tym roku podziekowałam księdzu w drzwiach. Dlatego, że w tamtym roku był i wmawiał mi, że jestem wielka grzesznicą. Od lat jestem rozwiedziona i nie mam partnera, ale ksiądz w to nie wierzy. Obrażał mnie , twierdząć że nie jestem grzesznica dlatego że sie rozwiodlam a dlatego , że wspolżyję z innym. A ja naprawde jestem samotną matką 3 dzieci. Oczywiscie kasy nie dałam, bo od kilku lat już nie daje. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia

  KIM JEST MARIANEK? (gość)

  Zgłoś / 8 / 14

  MARIANEK WSCHODZĄCA GWIAZDA EXPRESSU...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia

  toni (gość)

  Zgłoś / 8 / 9

  maniek o tej godzinie ty nie spisz?Musze Ci przyznac pierwszy raz RACJE.Nie siedz tak dlugo bo sie rozchorujesz a rano musisz do pracy(JEZELI JA MASZ)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia

  Michaś (gość)

  Zgłoś / 25 / 20

  aaaahahaha " mnie kosztuje ogrzewanie 9.000zł" a kur...a trzeba było taki bunkier stawiać, kościół pod wezwaniem Marii Kolbego przy ul. Felińskiego, jest wielki jak stodoła, to i rachunki duże.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia

  stefano:) (gość)

  Zgłoś / 14 / 10

  Nic dziwnego że w tym kraju bida,co to za kraj co pozwala wtykać nos w swoje sprawy przedstawicielą innego państwa,nie ma podatkow od ich dzialalności,wszystko mają za darmo to im się w dupach...rozwiń całość

  Nic dziwnego że w tym kraju bida,co to za kraj co pozwala wtykać nos w swoje sprawy przedstawicielą innego państwa,nie ma podatkow od ich dzialalności,wszystko mają za darmo to im się w dupach przewraca.Drogie fury... laseczki a nawet za dzieci sie biorą, na bitą śmietankę na kolanko jak widać starcza.Bóg to jest na ostatnim miejscu u nich,kasa,kasa,kasa.... Jak ktoś pojdzie do ksiedza po 10 zl to kopa w d*** dostanie najwyżej.TElewizja, .. doplaty ...co jeszcze a zwykly obywatel tylko dojony przez państwo i tyle.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia

  do katolik (gość)

  Zgłoś / 18 / 12

  czemu aź tyle????

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo