Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

GUS podał dane o PKB. Polska gospodarka zwalnia? „Odczyt poniżej oczekiwań. W 2024 r. tempo wzrostu powinno przyspieszyć powyżej 3 proc.”

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
– Tempo wzrostu wynagrodzeń ponownie jest wyższe od inflacji. W takich warunkach wydatki konsumpcyjne powinny rosnąć – wskazują eksperci PIE.
– Tempo wzrostu wynagrodzeń ponownie jest wyższe od inflacji. W takich warunkach wydatki konsumpcyjne powinny rosnąć – wskazują eksperci PIE. Lucyna Nenow/ Polska Press
Według szybkiego szacunku produkt krajowy brutto niewyrównany sezonowo w II kwartale 2023 r. zmniejszył się realnie o 0,5 proc. (r/r) – podał GUS. Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego wskazują, że polska gospodarka w II kwartale była słabsza wobec 2022 r. Jednocześnie ich zdaniem to drugi i ostatni kwartał ze spadkiem rocznego tempa wzrostu PKB. – Kolejne miesiące przyniosą poprawę aktywności gospodarczej; w całym roku PKB wzrośnie o 0,7 proc. – prognozują.

Spadek polskiego PKB

W środę Główny Urząd Statystyczny opublikował szybki szacunek PKB w II kw. 2023 r. Wynika z niego, że produkt krajowy brutto niewyrównany sezonowo w tym okresie zmniejszył się realnie o 0,5 proc. rok do roku wobec wzrostu o 6,1 proc. w analogicznym okresie 2022 r. Z kolei PKB wyrównany sezonowo w II kwartale zmniejszył się realnie o 3,7 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem.

– W drugim kwartale dynamika PKB Polski obniżyła się z -0,3 proc. do -0,5 proc. rok do roku. To nie tylko gorszy wynik niż w pierwszych trzech miesiącach 2023 r., ale również odczyt poniżej oczekiwań. Dzisiejsze dane potwierdzają, że gospodarka bardzo mozolnie wychodzi z dołka. Prognozy Cinkciarz.pl zakładają, że w całym roku dynamika PKB wyniesie około 0,5 proc., ale w 2024 r. tempo wzrostu powinno przyspieszyć powyżej 3 proc. – wskazuje w przesłanym nam komentarzu Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.

Słabe wyniki związane są z recesją konsumencką – wydatki gospodarstw domowych były niższe o ponad 1,5 proc. względem ubiegłego roku. Gospodarkę napędzały głównie nakłady inwestycyjne przedsiębiorstw oraz eksport netto. Na wynikach prawdopodobnie ciągle ciąży spadek zapasów gotowych produktów – firmy cały czas wskazują na posiadanie zbyt dużych zapasów, co ogranicza nową produkcję – ocenili ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego komentując dane GUS.

Wskazali, że to kolejny kwartał, w którym obserwowane są duże wahania po wyłączeniu zmian sezonowych – w II kw. nastąpił spadek PKB o 3,7 proc.

– Wynik ten może nie odzwierciedlać rzeczywistości – bazuje na dyskusyjnym stosowaniu narzędzi ekonometrycznych. Problem dotyczy wydatków w zakwaterowaniu i gastronomii – dane wskazują na 3,5-krotny wzrost aktywności w III kwartale oraz gwałtowne spadki o 60 proc. w kolejnym. Wynika to oczywiście z częstszych wyjazdów turystycznych w wakacje. Jednak algorytmy dot. odsezonowania powinny usuwać właśnie takie zmiany, aby wygładzać szereg. W efekcie dziś traktujemy zaburzenie typowo sezonowe jako zmianę gospodarczą – stwierdzono w komentarzu PIE.

Zdaniem ekonomistów kolejne miesiące powinny przynieść poprawę sytuacji. – To drugi i ostatni kwartał ze spadkiem rocznego tempa wzrostu PKB – stwierdzili w komentarzu analitycy PIE. Ich zdaniem kolejne kwartały przyniosą odbicie aktywności. – Tempo wzrostu wynagrodzeń ponownie jest wyższe od inflacji. W takich warunkach wydatki konsumpcyjne powinny rosnąć. Szacujemy, że w całym roku PKB wzrośnie o 0,7 proc., tj. nieco poniżej rynkowego konsensusu – dodano.

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: GUS podał dane o PKB. Polska gospodarka zwalnia? „Odczyt poniżej oczekiwań. W 2024 r. tempo wzrostu powinno przyspieszyć powyżej 3 proc.” - Portal i.pl

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany