ExpressIlustrowany.pl - aktualności Łódź, wiadomości Łódź

Menu
Gdy wybuchnie pożar podczas robienia frytek...

(LS)

2018-10-15 16:30

2018-10-15 16:30

2 Komentarze
Dodaj komentarz

Gdy wybuchnie pożar podczas robienia frytek...

(LS)

2018-10-15 16:30

Jedyny w Polsce, ważący 40 ton mobilny trenażer rozgorzeniowo-dymowy, w którym strażacy ćwiczą ratowanie z pożaru domowników, stanął w sobotę na dziedzińcu Manufaktury. Imponującej wielkości wóz był tylko jedną z atrakcji festynu „Czad i Ogień. Obudź czujność” zorganizowanego przez Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi u progu sezonu grzewczego.
- Od początku roku strażacy odnotowali znacznie większą liczbę pożarów niż w takim samym czasie ubiegłego roku - informuje st. kpt. Jędrzej Pawlak, oficer prasowy łódzkiego komendanta wojewódzkiego PSP w Łodzi. - Warto wiedzieć, jak się chronić przed ogniem, dymem i czadem.

Łodzianie, którzy przybyli na piknik strażak, mogli dowiedzieć się m.in., jak ugasić pożar patelni z gorącym olejem, obejrzeć sprzęt ratownictwa specjalistycznego oraz wygrać czujkę dymu i czadu. W ciągu kilku godzin strażacy rozdali 200 takich urządzeń.

- Wystarczy mieć trochę szczęścia w losowaniu, a później trzeba odpowiedzieć na „bardzo trudne” pytanie - pod jaki numer telefonu dzwonimy w przypadku wybuchu pożaru - żartuje Tomasz Matusiak, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zgierzu.

Najwięcej atrakcji czekało jednak na najmłodszych. Dzieci mogły poczuć się jak strażacy ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego i wspiąć się na ściankę wspinaczkową, zobaczyć, jak działają urządzenia hydrauliczne podczas rozcinania karoserii samochodu, z którego trzeba uwolnić ludzi. Największe wrażenie na malcach robił jednak pokaz spalania tłuszczów. Wówczas na suwnicy szkoleniowej wypełnionej olejem spożywczym pojawiały się wysokie płomienie.

- Gdy wybuchnie pożar podczas robienia frytek, nie używamy wody - ostrzegali strażacy. - Woda nie ugasi płomieni. Co zrobić? Wystarczy zamoczyć ścierkę i rzucić ją na frytkownicę.

Zobacz też:

Komentarze

(2)
Sortuj komentarze: zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Srałem tam!

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Trollo (gość)  •

Był dym!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Teatr Piccolo ul.Tuwima34!

+1 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Andrzej (gość)  •

Była tez super edukacyjna bajka.

odpowiedzi (0)

skomentuj