MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Firmy dalej chętnie zatrudniają na umowę o dzieło. ZUS podał dane z trzech lat. „Liczba zgłoszonych umów łącznie wyniosła nieco ponad 5 mln"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
PAP
PAP
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W okresie od 2021 do 2023 roku, do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zgłoszono ponad 5 milionów umów o dzieło za pomocą ponad 3,5 miliona formularzy RUD. Dane te świadczą o znaczącej aktywności na rynku pracy w zakresie umów cywilnoprawnych, a także o rosnącej roli elektronicznych kanałów zgłaszania takich umów.

Spis treści

Elektroniczne zgłaszanie umów

W ciągu ostatnich trzech lat, ZUS zebrał dane dotyczące umów o dzieło, co umożliwiło przeprowadzenie pierwszych analiz. – Trzyletni okres funkcjonowania rejestru umów o dzieło daje podstawy do przeprowadzenia pierwszych zbiorczych analiz porównawczych i wyznaczenia trendów dotyczących m.in. liczby złożonych formularzy RUD, zawieranych umów czy też liczby zgłaszających i wykonujących umowy o dzieło – podkreślił rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

W latach 2021–2023 największy odsetek umów o dzieło zawieranych z cudzoziemcami stanowili obywatele Ukrainy
W latach 2021–2023 przekazano do ZUS ponad 3,5 mln formularzy RUD, na których zgłoszono ponad 5 mln umów o dzieło – podał ZUS. Andrzej Banas/ Polska Press

Jak wskazano, w erze cyfryzacji, elektroniczne zgłaszanie umów o dzieło stało się standardem. ZUS odnotował, że większość zgłoszeń dokonywana jest za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych.

– W ciągu trzech lat niezmiennie najwięcej było zgłoszeń w formie elektronicznej za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Liczba zgłoszonych umów łącznie wyniosła nieco ponad 5 mln. W 2023 roku umów było mniej niż w 2021 roku o prawie 100 tys. – wyjaśnił rzecznik ZUS.

Wzrost liczby wykonawców umów o dzieło

Z danych ZUS wynika, że liczba osób wykonujących umowy o dzieło nieznacznie rosła w ciągu analizowanego okresu. W 2021 roku liczba unikalnych wykonawców wynosiła 335 tys., a w 2023 roku wzrosła do 344,6 tys. To ma świadczyć o rosnącym zainteresowaniu formą zatrudnienia, jaką jest umowa o dzieło, zwłaszcza w kontekście elastyczności, jaką oferuje ona wykonawcom i zleceniodawcom.

ZUS zwrócił także uwagę na rosnące zainteresowanie umowami o dzieło wśród cudzoziemców, szczególnie obywateli Ukrainy.

W latach 2021–2023 największy odsetek umów o dzieło zawieranych z cudzoziemcami stanowili obywatele Ukrainy. Ich liczba w roku 2022 w porównaniu do roku poprzedniego wzrosła prawie dwukrotnie, co jest związane z wybuchem konfliktu zbrojnego w Ukrainie – poinformował ZUS.

Ten wzrost jest bezpośrednio powiązany z sytuacją geopolityczną i pokazuje, jak zmieniające się okoliczności wpływają na rynek pracy w Polsce.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

źródło: PAP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany